Grand Canyon – Cesta do středu země

Bez varování tu země padá do propasti absolutní prázdnoty. Rozum se zastavuje a všeobjímající ticho nutí k šepotu. Tak majestátně působí arizonský Grand Canyon.

grand-canyon4

Kaibab, tak říkali tomuto místu paiutští indiáni. Znamená to „hora naruby“. Měly by to však být hory, neboť i Velký kaňon je složen z nesčetných rozervaných údolí a strží. Žijí si vlastním životem, a přesto se nakonec spojují v grandiózní útvar dlouhý 446 kilometrů a hluboký až 1600 metrů. Těžko uvěřit, že něco tak obrovského bylo vytvořeno jedinou řekou jménem Colorado. Ozubené krajky barevných skalních masivů ubíhají do nekonečné dálky a slouží jako obrovská kulisa pro stíny mraků honících se po obloze.

PROTI PROUDU ČASU

Zcela jiný pohled se naskytne ze dna kaňonu, kam vede pár úzkých cest připomínajících hadí tělo. Změna klimatu je tak velká, že odpovídá trase dlouhé 5000 km. Začínala by v centrální Kanadě a končila v mexické poušti. Nejlepším způsobem, jak se po zhruba šestihodinovém sestupu osvěžit, je udělat pár temp v řece Colorado – španělsky barevná. Unášela totiž spoustu červenohnědých jílovitých usazenin. Dnes je Colorado, spoutané přehradami na obou koncích kaňonu, spíš nazelenalé. Jako by to byla jiná řeka než ta, co pramení ve Skalistých horách a cvičí si svaly, když mohutní v přítocích Green River a San Juan. Na vrcholu sil je Colorado právě v severozápadní Arizoně. Zařezává se tam do stěn Velkého kaňonu stejně lehce, jako nůž do másla. O tom, jak je to ve skutečnosti namáhavé, svědčí sto šedesát peřejí.  Voda se v nich doslova vaří. Colorado vysílené tou dřinou se pak stáčí na jih, aby volným tokem spočinulo znavené po cestě v Kalifornském zálivu.

NA SEVER I NA JIH

Dobrým výchozím bodem pro návštěvu Velkého kaňonu je městečko Flagstaff s typickým kouzlem Divokého západu. Lze do něj dojet i vlakem Amtrak a dál pokračovat třeba na motorce Harley-Davidson, která tam má půjčovnu. Množství lidí však z Flagstaffu vyráží autobusem Arizona shuttle (jezdí 2x denně), který je doveze až k návštěvnímu centru Velkého kaňonu.

Pouze z těchto světových stran se k Velkému kaňonu dostanete. Severní okraj čili North Rim je vyšší než protější břeh, na který hledí přes vzdálenost kolísající od 29 km do méně než 800 metrů. Leží stranou měst i silnic. V zimě byste tam nenašli človíčka, přístupové komunikace jsou zapadané několikametrovou vrstvou sněhu. Čtyřicetikilometrová cesta vede podél kolmých srázů  až na výběžek Cape Royal, odkud je v dáli na východě vidět panoráma Malované pouště – Painted Desert.

I South Rim, tedy jižní okraj, lemuje silnice. Na ní se provoz nezastavuje, vždyť tam dokonce vede i železnice.

Z její zastávky lze dojet „shuttle busem“ až k Yaki Pointu, kde začíná cesta s domorodým názvem Kaibab Trail. Ta spojuje jižní okraj kaňonu se severním. I když jsou v tomto místě od sebe vzdáleny pouhých sto osmdesát metrů, „výlet“ ke dnu a vzhůru na protější okraj měří „nekonečných“ třicet čtyři kilometrů. Teplota až 50°C ve stínu dokáže zchladit horkou hlavu i těm, kteří jsou na takovou cestu „nažhavení“. Proto Američané preferují výlety na mezcích. Zvířata se kolébají jako na houpačce a na úzkých cestách chodí zásadně co nejblíže okraji. Údajně jsou tak vycvičena, aby lidé viděli lépe dolů. Viděl jsem turisty vrostlé strachy do sedla, zatímco mezci, na kterých jeli, se zubili nažloutlým chrupem od ucha k uchu… I proto radím spolehnout se na vlastní nohy a ušetřené dolary věnovat na okružní let helikoptérou. Nejlépe se tak přesvědčíte o nadpozemských rozměrech velkého kaňonu.

Většina turistů, kteří se rozhodnou pro sestup na dno Velkého kaňonu, volí cestu zvanou Bright Angel Trail. Zhruba 16km sestup není tak náročný a během cesty lze doplnit i vodu. Mnohem strmější je South Kaibab Trailhead, který vychází z Yaki Pointu, kam váz zaveze shuttle bus. Překrásné výhledy na západ i východ do velkého kaňonu poněkud znepříjemňuje skutečnost, že se při průměrné teplotě 38°C nelze schovat nikam do stínu a na vodu také narazíte až na konci sestupu. Obě dvě cesty se potkávají u Fantomova ranče z roku 1922, na kterém lze i přespat. Noclehy však bývají dlouho dopředu rezervované, stejně jako možnost postavit si stan v kempu v Bright Angel Campground o kousek blíž k řece.

Petr Tůma

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..