Kanárské ostrovyZprávy

Gran Canaria: Cestujeme po vnitrozemí

Pokračujeme po ostrově Gran Canaria. Vydáme-li se přes vnitrozemí, můžeme sjet ze San Bartolomé de Tirajana až k pobřeží (turistické oblasti), a to po oblastní silnici, podél které se vystřídají horské krajiny s hlubokými kaňóny a úžlabinami, jako např. Barranco de Tirajana a Arguineguín, Barranco de Fataga, Vicentes, La Pata nebo Barranco de Chamoriscan, které vyúsťuje v Maspalomas.

Caldera de los Pinos de Gáldar Foto: www.grancanaria.com
Caldera de los Pinos de Gáldar Foto: www.grancanaria.com

Naproti tomu, pokud budeme pokračovat v naší cestě po dálnici, dojedeme do turistické oblasti, která začíná pláží Playa de Tarajalillo, kde se nachází aeroklub, a dále San Augustín, který nám otevře vstup k plážím Las Burras, Playa del Inglés a Maspalomas, která spadají již pod obec San Bartolomé de Tirajana.

Celkem se jedná o 17 km pobřeží s mnohočetnými písečnými dunami, které dohromady spoluvytváří krajinu, jako tu, která obklopuje Oasis de Maspalomas, osázenou palmami kolem slané laguny, známé pod názvem La Charca. To vše je součástí přírodní rezervace o rozloze 400 hektarů, tzv. Reserva Natural Especial de las Dunas de Maspalomas, prohlášené přírodní chráněnou rezervací. Duny jsou unikátním místem výskytu vzácných rostlin, některých endemických z Kanárských ostrovů, dále výskytu zajímavých bezobratlovců a mnohočetných druhů ptactva.

La Charca poskytuje během zimy útočiště a potravu různým stěhovavým ptákům, kteří přilétají přezimovat z Evropy na africký kontinent. 65 metrů od oázy se tyčí maják Faro de Maspalomas, který symbolizuje danou zónu. V této oblasti nalezneme též mnoho prostoru k využití volného času, a to buď místa původní či spjaty s územím, historií a přírodním bohatstvím. Převažují botanické či zoologické zahrady a akvaparky.

Paisaje de Santa Lucia Foto: www.grancanaria.com
Paisaje de Santa Lucia Foto: www.grancanaria.com

Odtud pojedeme po dálnici směr Mogán. Po cestě ještě před dojetím doporučujeme odbočit na Arguineguín a návštívit přímořskou rybářskou čtvrť a poté odtud po obecní silnici přejet přes Puerto Rico, Tauro a Taurito. V každém z těchto městeček, výrazně turisticky založených, se můžeme vykoupat a osvěžit v moři, tak abychom zůstali svěží na zbytek cesty, i když jak jsme se již zmínili, vzdálenosti mezi všemi body jsou velmi krátké.

Po klikatých serpentinách dojedeme do Mogánu. Na prvním místě stojí navštívit přístav Puerto de Mogán, kde stejně jako v Puerto Rico, je možné se nalodit na výletní loď, která vás dopraví k západnímu pobřeží Gran Canarie. Poté z přístavu postupně pronikneme až do vnitrozemí a po pár kilometrech dojedeme k příměstské oblasti, která byla kdysi v dávné době zásobárnou ostrova a odkud pochází vynikající tropická ovoce jako mango, avokádo a další. V této části je třeba se rozhodnout, zda budeme chtít pokračovat v naplánované trase, cesta kolem ostrova, či zda se odchýlíme od trasy a zamíříme po cestě směrem do vnitrozemí k přehradám a vrcholu ostrova Gran Canaria, a poté budeme pokračovat až do samotného hlavního města.

Budeme-li pokračovat v naplánované trase, dojedeme až do městečka La Aldea de San Nicolás. Cesta nepovede přímo po pobřeží a i když uvidíme velké kaňony, výhled ze strmých útesů bude ještě působivější, pokud se rozhodneme sjet na pár minut z hlavní cesty a po polní cestě dojít k místům jako Veneguera, Tasartico, Tasarte o la playa de Güigüi, končina, do které se dostaneme pouze pěšky nebo od moře. Ale setrvat zde by byl zcela samostatný výlet a my dnes potřebujeme pokračovat v naší cestě, směr La Aldea de San Nicolás.

La Aldea de San Nicolás je nejvíce odlehlou vesnicí na ostrově a jedním z hlavních center výsadby rajčat na vývoz, odkud jsou těmito zásobovány hlavní evropské trhy. Zde si můžeme odpočinout buď přímo na pláži anebo v samotném městečku. Ať už se rozhodneme jakkoli, v obou těchto místech bude mít návštěvník možnost najíst se všeho, čeho si bude přát, i když my doporučujeme čerstvou rybu dne.
Před opětovným započetím cesty se opět musíme rozhodnout, zda se odchýlíme od plánované cesty a vyrazíme do hlavního města přes střed ostrova a cestou navštívíme dvě nejvýznamnější přehrady ostrova, a dále ve vnitrozemí navštívíme Artenaru, anebo se budeme držet původního plánu.

Od La Aldey se budeme nyní pohybovat po severozápadní straně ostrova Gran Canaria. Klikatá cesta a velkolepé útesy nás budou provázet více než 20 kilometrů. Příjezd do Agaete zaznamenáme ještě několik kilometrů předem, jelikož cesta bude postupně ztrácet na okázalosti.
Stejně jako v ostatních městečkách se musíme rozhodnout, zda nejprve zhlédneme přístav či samotné městečko.

Od severu

V přístavu Puerto de Las Nieves, kromě zaznamenání změny podnebí, zejména na moři a u moře, můžeme pozorovat útesy a skalnaté oblasti, které nás budou doprovázet po celou dobu pobytu na severu. Napravo můžeme vidět Punta de Gáldar, nalevo Andén Verde, kudy jsme před chvílí projížděli, a před námi se rozprostírá severní Atlantik.

V centru městečka Agaete zanechali stopy desítky ostrovních umělců a na co při návštěvě nesmíme zapomenout je návštěva květinové zahrady Huerto de las Flores. Také bychom si neměli nechat ujít návštěvu pár kilometrů vzdáleného údolí El Valle, s již subtropickým podnebím, které prospívá kávovníkům, plodinám manga, guayaby a avokáda. Najdeme zde hotel Los Berrazales. Tato krajina se také vyznačuje výskytem pramenité termální vody, která se rovněž používá jako stolní voda.

Temisas Foto: www.grancanaria.com
Temisas Foto: www.grancanaria.com

Z Agaete se vydáme po silnici GC-2 směr Gáldar a směr hlavní město. Gáldar bylo původně hlavní město severního království a najdeme zde početná archeologická naleziště. Povinnou návštěvou je centrum městečka a rozsáhlé naleziště tzv. Cueva Pintada. Dříve nebo později opustíme hlavní silnici, abychom se přiblížili k archeologické oblasti Sardina a El Agujero, kde se nachází významná koncentrace domů, vykopávek a náhrobků prapůvodních obyvatel ostrova. Ve stejné oblasti se také nachází prapůvodní pohřebiště, ve kterých se doposud dochovaly původní hřbitovní mohyly a náhrobky, tak význačné pro Kanárské ostrovy.

Cueva Pintada Foto: www.grancanaria.com
Cueva Pintada Foto: www.grancanaria.com

Téměř vedle Gáldaru se nachází městečko Santa María de Guía. Zde nemůžeme opomenout zakoupit květinový sýr – queso de flor – vyrobený z ovčího mléka a syrovátky obohacené o květ divokého bodláku; a navštívit místní kostel, kde se nachází jedny z nejvýznamnějších církevních obrazů na ostrově. Ačkoliv toho do konce dne mnoho již nestihneme, doporučujeme si tato dvě městečka projít.

Na cestě z Guía se přiblížíme k Cenobio de Valerón, osada z doby před španělskou kolonizací. Na této cestě se návštěvník musí opět rozhodnout, zda bude pokračovat v trase směr vnitrozemí, či po pobřeží. Pokud zvolíme trasu po pobřeží, silnice nás povede podél velkolepé soutěsky a přejedeme přes jeden z nejvyšších mostů v zemi, abychom se dostali do rovinaté oblasti, kde se opět budeme moci osvěžit v moři, i když je toto pobřeží velmi členité. Pro milovníky surfingu je tato zastávka obligátní.

V případě, že bychom chtěli dojet do hlavního města přes vnitrozemí, je nutné jet z městečka Guía směr Moya. Budeme se pár minut proplétat mezi kaňony a můžeme se kochat vavřínovými a lipovými lesy. Od městečka Moya uvidíme rozsáhlé banánové plantáže s výhledem na pobřeží, do určité výšky i na hlavním město, které nás už v dáli očekává.

Městečko Firgas nás donutí odklonit se od cesty o pár kilometrů a navštívit jeho typické uličky a krásná zákoutí jako např. náměstí, farní kostel San Roque, obecní úřad a Dům kultury. Poté se vydáme opět na cestu a dojedeme až do Arucas, kde nás již z dálky bude vítat jeho impozantní gotický kostel.

Arucas je známé svou továrnou na výrobu rumu, svými zahradami – Jardines de la Marquesa – a horou Montaña de Arucas. Timto se dostáváme ke konci naší cesty a pomalu přijíždíme do hlavního města Las Palmas de Gran Canaria. Musíme-li se dostat na jih ostrova, budeme potřebovat něco přes 30 km, abychom se dostali zpět do našeho hotelu či apartmánu.

Destinací měsíce je Gran Canaria.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button