Zprávy

Google digitalizuje významná umělecká díla

Během posledních pěti let se Kulturnímu institutu Googlu podařilo naskenovat a archivovat zhruba dvě stě uměleckých děl v super vysokém rozlišení. Nyní se mu ale podařilo během několika málo měsíců naskenovat rovných 1000 dalších.

Foto: Google Cultural Institute
Foto: Google Cultural Institute

Náhlé zrychlení mohlo nastat jen díky novému fotoaparátu, který Google vyvinul speciálně pro účely archivování uměleckých děl a nazval jej Art Camera. Je navržen tak, aby jeho použití bylo mnohem snazší a rychlejší než v případě ostatních fotoaparátů a skenerů. Díky tomu je digitalizace snazší i pro samotná muzea a umělecké instituce. A především – digitalizace je mnohem rychlejší, než kdy dosud jen mohla být.

„Doba zachycení se drasticky snížila,“ říká Marzia Niccolai, technický manažer Google Cultural Institute. „Dříve jsme pro zachycení obrazu potřebovali třeba celý den. Pro představu, nyní, když máte obraz o rozměrech metr krát metr, může doba zachycení trvat přibližně 30 minut.“ Po několika letech práce má tedy Google pro umělecká díla 20 foto­aparátů Art Camera, které může půjčovat muzeím a galeriím.

Když se mluví o super vysokém rozlišení, nemyslí se tím desítky ani stovky megapixelů. Řeč je o gigapixelu. Jen si to zkuste představit, když váš smartphone má v lepším případě 20 Mpx a ty lepší zrcadlovky mívají kolem 30 Mpx.

Fotoaparát funguje přibližně následovně: Fotoaparát se nastaví proti zdi, na které daný obraz visí. Obsluha fotoaparátu ho nastaví tak, aby viděl od rohu do rohu obrazu. Jakmile má fotoaparát vše nastaveno, začne pracovat. Snímá obraz řádek po řádku, s extrémní citlivostí na detaily. Pak se data odešlou na servery Googlu, kde se zpracují na velikost jednoho gigapixelu. O pár hodin později si lze digitalizované dílo prohlédnout.

Art Camera má několik omezení. Například nemůže fotit 3D objekty nebo něco obzvláště velkého. Na tom bude muset Google ještě trochu zapracovat a časem do muzeí přinést ještě trochu jinou technologii. Všechna dosud naskenovaná umělecká díla jsou k vidění na webu Google Cultural Institute.

Zdroj: theverge.com

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button