Nezařazené

Goa – tak trochu jiná Indie

Neuvidíte zde takovou chudobu jako v jiných částech Indie, zato je tu hodně kostelů, v každé druhé vesnici je škola a v restauraci si můžete dát třeba i hovězí.

Foto: Naďa Rybárová
Foto: Naďa Rybárová

To je Goa. Rozlohou nejmenší a svým počtem obyvatel – 1,5 milionu – čtvrtý nejmenší indický stát, který byl až do roku 1961 portugalskou kolonií. Značná část obyvatelstva je i dnes křesťanského vyznání, i když s mnoha prvky hinduismu, které se portugalským misionářům nepodařilo nikdy vymýtit. Kostelů je tu opravdu hodně, stejně jako hinduistických chrámů.

Asi nejznámější památkou, která tu po Portugalcích zůstala, je barokní bazilika BomJesus ve městě OldGoa, zapsaná na seznamu památek UNESCO. V ní jsou uloženy ostatky svatého Františka Xaverského, blízkého přítele Ignáce z Loyoly a spoluzakladatele jezuitského řádu.

Po Portugalcích tu zůstalo i několik pevností, na které jsou místní náležitě pyšní. Jedna z nich, Tiracol, na nejsevernějším bodě pobřeží, byla dokonce přestavěna na luxusní hotel. Výhled je ale přenádherný ze všech.

Goa je opravdu malinký stát, a tak se z jednoho jeho konce na druhý dostanete za slabé dvě hodiny. I když je samozřejmě možné půjčit si auto, nelze to doporučit, neboť ač pravidla předpisují jízdu vlevo, praxe je taková, že každý jede prostředkem a vlevo uhne, pouze jede-li něco proti. Všichni vydatně troubí a zjevně se řídí poučkou, že kam se vejdou dva, vejdou se i tři. Chce to zkrátka cvik. Na silnicích potkáte také mnoho skútrů, jezdí na nich turisté i místní. S helmami se nikdo moc neobtěžuje, i když občas vidíte jet na jednom skútru celou rodinu a helmu má pouze otec – řidič. Jdou-li po silnici krávy, všichni se jim opatrně vyhnou.

Foto: Naďa Rybárová
Foto: Naďa Rybárová

Turistů je ve státě hodně, více než místních. Každý rok jich tam zavítá kolem tří milionů, většina z nich je z jiných částí Indie a asi pět set tisíc ze zahraničí. Na turistickou mapu světa dostali Gouhippies z celého světa, kteří si zde od šedesátých do osmdesátých let minulého století vychutnávali na plážích nejen klid a mír a splynutí s přírodou, ale i hašiš a jiné zakázané substance.

Jejich oblíbenou pláží byla Anjuna, která je dodnes populární mezi mladými návštěvníky státu. Po hippies tu zůstal jen slavný AnjunaFlee Market. Tady prodávali vše, co měli, od hodinek po fotoaparáty, když jim došly peníze a neměli na cestu domů. Měli s tím docela úspěch, protože v Indii byly tehdy velmi přísné celní předpisy a podobného zboží byl nedostatek. Dnes se role obrátily. Prodávají tu – vždy ve středu odpoledne – už jenom místní, nakupují turisté.

Na svých 105 kilometrech pobřeží Arabského moře má Goa pláží víc než dost. Moře je výjimečně teplé a pláže malebné, např. pláž Arambol na severu Goy, jen pár kilometrů nad Anjunou, nebo Agonda na jihu. Odpočívá-li na pláži kráva, nikoho to nepřekvapí.

Goa ale nejsou jen pláže, i vnitrozemí má svůj půvab. Třeba TropicalSpicePlantation. Pěstují zde nejen ohromné množství koření, ale i spoustu tropického ovoce. Po prohlídce plantáže vám nabídnou výborný oběd a pak se můžete třeba projet na slonu nebo si dát sprchu ze sloního chobotu.

A pokud máte volný sobotní večer, rozhodně jeďte na Saturday Night Bazaar v Arpoře, nedaleko Anjuny. Začíná sice už v šest večer, ale pořádně živo tam začne být až v noci. Stánky se zbožím všeho druhu střídají příjemné bary, odevšad zní hudba a lidé jsou ve veliké pohodě. Třeba v takovém Boutique House Baru servírují moc dobré koktejly a tančí se tam hluboko do noci.

Naďa Rybárová

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button