Nezařazené

Glasgow stojí za to

Glasgow, největší město Skotska, má většina lidí v povědomí jako průmyslové centrum, které turisticky není zrovna atraktivní. To už dnes neplatí. Glasgow, po Londýnu a Edinburghu třetí nejnavštěvovanější město Velké Británie, je kosmopolitní město s bohatou historií a kulturou a jeho návštěva rozhodně stojí za to. Nejen že tu mají četné umělecké sbírky, sídlí zde Skotský balet, Skotská opera a Královský skotský národní orchestr, mají tu i nepřeberně barů a restaurací a noční život je tu nejbohatší v celém Skotsku.

McAteer The Glasgow School of Art
McAteer The Glasgow School of Art

Glasgow není zrovna město, které by bylo krásné na první pohled. Celkově ale působí velmi příjemným a přátelským dojmem a pár architektonických klenotů tu přece jenom je. Nejpyšnější jsou obyvatelé města na stavby Charlese Rennieho Mackintoshe, skotského malíře, architekta, designéra a grafika, významné osobnosti evropské secese a zakladatele tzv. glasgowského stylu. Za jeho vrcholné dílo je považována budova vysoké umělecké školy Glasgow School of Art, kterou dokončil v roce 1909. Zevnitř ji ale neuvidíte a i zvenčí jí uvidíte jen půl: její západní křídlo totiž před dvěma lety vyhořelo a je zakryto lešením, dovnitř samozřejmě není přístup.

Můžete se ale vydat na hodinovou prohlídku nedávno otevřené protější budovy pojmenované po bývalé ředitelce školy Seony Reid jako Reid Building. Průvodcem vám bude někdo ze studentů školy a vězte, že se rozhodně nebudete nudit. Kromě zasvěceného výkladu o Mackintoshovi vás zde čeká i návštěva galerie nábytku, který tento architekt navrhl. Delší jsou procházky městem po Mackintoshových budovách rovněž s průvodcem z řad studentů, které vás zavedou třeba k legendárnímu Lighthousu, budovy, kde původně sídlily kanceláře novin Glasgow Herald, z jejíž věže je nádherný výhled na město.

 

Dear Green Place

Glasgow se v původní skotské gaelštině nazývá Glaschu, v překladu „drahé zelené místo“. To je poměrně přiléhavé jméno pro město, které má přes 90 parků a zahrad, největší počet na hlavu v celé Evropě. Pokud máte chuť nějaký navštívit, zvolte Pollok Country Park, který je nejrozlehlejší. Uprostřed parku stojí edwardiánský Pollok House, dům z roku 1752, který věnovala baronka Anne Maxwell Mac­donaldová v roce 1966 spolu s parkem o rozloze 146 hektarů městu.

Je přístupný veřejnosti, ale rodina si v něm drží stále několik pokojů, to aby měli kde bydlet, když přijedou do Glasgow. Na domě se v současné době opravuje střecha a jeho část je pod lešením, a proto z něj byly z bezpečnostních důvodů dočasně odvezeny ty nejcennější obrazy: El Greco, Goya, Murillo, Blake. I tak ale stojí dům za návštěvu, je docela zajímavé vidět, jak žilo panstvo v patře a jak žilo služebnictvo v suterénu, to mělo i zvláštní schodiště, a to o hodně krkolomnější než panstvo.

 

Palírna Glengoyne, Foto: Naďa Rybárová
Palírna Glengoyne, Foto: Naďa Rybárová

Whisky s čokoládou

Máte-li rádi whisky, zkuste ji s čokoládou v palírně Glengoyne něco málo přes 20 kilometrů severně od Glasgow.

Na začátku prohlídky s názvem Whisky & chocolate tour dostanete, jako při každé jiné prohlídce, na uvítanou sklenku dvanáctileté Glengoyne, pak následuje prohlídka palírny, při které se dozvíte vše o použitém sladovém ječmeni, o kvalitní vodě i o dokonalých sudech, a na závěr to přijde. Dostanete dvě sklenky whisky Glengoyne, patnáctileté a jedenadvacetileté, a ke každé dvě různé čokolády. Kombinace chutí je výjimečně lahodná.

 

Glasgow dělají lidé

„People make Glasgow“ je marketingová značka města, která před třemi lety nahradila tehdejší „Glasgow: Scotland with style“. Vybrána byla z více než 1500 návrhů zaslaných lidmi z 42 zemí a zdá se, že byla vybrána dobře. Glasgow totiž opravdu dělají především lidé. Ve městě to žije, kolem samé přívětivé tváře. To zjistíte, ať už si půjdete sednout někam na skleničku, nebo se budete jen tak procházet. A pokud při procházce jenom mírně zaváháte a pohlédnete do mapy, můžete se vsadit, že vám okamžitě někdo nabídne pomoc.

 

[box]

Pro kluky, malé i velké

Na místě bývalých Inglisových loděnic na severním břehu řeky Clyde stojí Riverside Museum věnované dopravě. Najdete tu na 3000 exponátů, od skateboardů po lokomotivy, auta, jízdní kola nebo dvoupatrové tramvaje. A za většinou z nich se skrývá nějaký příběh, např. o tom, jaká vlna nevole se ve městě zvedla v roce 1915, kdy muži odešli do války, v tramvajové dopravě nastal zoufalý nedostatek řidičů a průvodčích a na tato místa byly vůbec poprvé najaty ženy. Do některých exponátů, např. do již zmíněných tramvají, můžete dokonce nastoupit.

Foto: Naďa Rybárová
Foto: Naďa Rybárová

Projít si tu můžete i ulice, které zobrazují život a dopravu v Glasgow od roku 1895 do 80. let minulého století – včetně krámků, ať už je to fotografické studio z přelomu 19. a 20. století, nebo italská kavárna ze 30. let. Pozoruhodná je ovšem i sama budova muzea, a není divu. Navrhla ji nedávno zesnulá slavná britská architektka iráckého původu Zaha Hadid. Vstupné se v muzeu neplatí, ale darům se tu nebrání.

Vstupné se neplatí ani v Kelvingrove Art Gallery and Museum, které patří mezi 15 nejnavštěvovanějších muzeí na světě. Najdete v něm 22 tematických galerií s celkem 8000 exponáty, jejichž záběr je veliký: od zbraní přes obrazy slavných mistrů až po vycpaná zvířata.

[/box]

Naďa Rybárová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button