Zprávy

Geopark Železné hory v nominaci UNESCO

Členské státy UNESCO ratifikovaly na nedávném pařížském zasedání Generální konference organizace vznik nové značky – UNESCO Global Geoparks a vyjádřily tak uznání těmto výjimečným geologickým územím, která se stávají stále významnějším nástrojem UNESCO pro vtažení členských zemí do problematiky věd o Zemi a jejím geologickém dědictví. Od roku 2001, kdy existovaly pouze čtyři evropské geoparky, se počet geoparků v rámci sítě globálních geoparků rozrostl na 120 lokalit po celém světě.

Foto: www.geoparkzh.cz
Foto: www.geoparkzh.cz

„Globální geoparky UNESCO usilují o zvyšování povědomí o významu geodiverzity pro živou přírodu i kulturní rozmanitost a prosazují svou vlastní činností ochranu přírodního a kulturního dědictví, environmentální osvětu a také příklady dobré praxe v udržitelném cestovním ruchu,“ říká předsedkyně Rady národních geoparků Martina Pásková. „V České republice máme prozatím jeden Globální geopark UNESCO, kterým je Geopark Český ráj s mimořádným geologickým dědictvím nejen v podobě proslavených pískovcových skalních měst nebo vulkanického Kozákova.“

V ČR se o titul Globální geopark UNESCO bude ucházet i Geopark Železné hory, jehož nominaci odešle Ministerstvo životního prostředí na ústředí UNESCO do konce listopadu. Spolu se zmíněným Geoparkem Český ráj patří zároveň mezi takzvané národní geoparky (NG), kterých je na území České republiky celkem 6 (dalšími jsou NG Egeria, NG GeoLoci, NG Kraj Blanických rytířů a NG Podbeskydí) a jejich počet je připraveno rozšířit 5 kandidátských území (Geopark Joachima Barranda, Geopark Vysočina, Geopark Broumovsko, Geopark Jeseníky a Geopark Ralsko).

 

Rozhovor s předsedkyní Rady národních parků Martinou Páskovou z března tohoto roku si můžete přečíst ZDE.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button