EvropaKam jet?NovinkyŠpanělskoZahraničí

Galicie není jenom Santiago de Compostela

Na konci měsíce března se vydala skupinka čtyř touroperátorů do severozápadního Španělska, do Galicie, konkrétně do Santiaga de Compostela. Letecké spojení přes Madrid trvalo pouze 5 hodin i s přestupem na národní linku. V Santiagu de Compostela je moderní letiště, propojené s celým světem, protože odtud odlétají poutníci z celého světa. 

Foto: Turespaña

Letiště bylo celé zmodernizováno v roce 2011. Nový terminál, nové parkoviště, nové komunikace a přístupy spolu s rozšířením odstavné plochy pro letadla a nová řídicí věž, umožňují obsloužit 4 miliony cestujících ročně.

Dne 2. dubna 2020 došlo ke změně názvu letiště na Santiago-Rosalía de Castro, aby u příležitosti 180. výročí narození této nejvýznamnější spisovatelky galicijského jazyka zdůraznila její význam a uctila tak její památku a její přínos k utváření identity Galicie.

Foto: archiv Z. Churanové

Santiago de Compostela je samozřejmým cílem cesty většiny turistů a poutníků, a tedy i touroperátorů, ale v jeho blízkosti je opravdu mnoho dalších možností. Nejdříve vám však nabídneme nevšední zážitek v restauraci A Tafona, Michelin 2022, kterou vede šéfkuchařka Lucía Freitas. Ta se s klienty obvykle schází na nedaleké tržnici, kde jim ukáže a nakoupí všechno, co bude připravovat pro jejich menu. Vilejši, střenky, kraby, slávky jedlé, ústřice, chobotnice a jiné další mořské plody, o jejichž kvalitě netřeba pochybovat. Jsme u oceánu.

Foto: Turespaña

Za skvělým jídlem a vínem je ale třeba vyjet i mimo Santiago. V jeho blízkosti je totiž řada takzvaných Pazos neboli šlechtických kamenných sídel, která jsou skutečným překvapením. Cestou stojí za to se zastavit ve slavném městečku Padrón, kam žáci Jakuba staršího přivezl jeho ostatky. Toto městečko však proslavily hlavně zelené papričky Padrón, které jsou dnes pochoutkou v celém Španělsku, ale ty nejlepší jsou samozřejmě přímo z místa pěstování.

Galicijská Pazos na první pohled ničím nevynikají. Jsou však umístěny v nádherných zahradách plných kvetoucích kamélií. V tom skví právě jedinečnost galicijských okrasných zahrad. Nechybějí tu samozřejmě jezírka, sochy a vázy, umně prostříhané keře, ale to, co nejvíce přitahuje návštěvníky, jsou od podzimu do jara kvetoucí kamélie. Věcně zelená Galicie je díky jim probarvená do všech barev, a je to skutečná nádhera. Kamélie se do Galicie dostaly koncem 18. století ze vzdálených zemí, hlavně z Číny a Japonska. Původně byly vysazovány v zahradách panských sídel a honosných sídel galicijské šlechty, ale nakonec se dostaly do zahrad a farem veřejných i soukromých – v celém regionu, až se díky nim Galicie stala mezinárodní špičkou v pěstování a produkci této rostliny. V současnosti se v Galicii pěstuje téměř 8000 odrůd kamélií. Existuje i trasa za kaméliemi s možností ubytování ve šlechtických sídlech a ochutnávky vín. A každoročně v dubnu se koná ve vnitřním nádvoří univerzity v Santiagu de Compostela výstava těch nejlepších šlechtitelů.

Foto: Turespaña

Pazo de Rubianes ve Vilagarcía de Arousa je navíc možné ochutnat jejich vlastní bílé víno, místní odrůda albariño, které je opravdu skvělé. Pazos neboli šlechtická sídla jsou ideální místa pro incentivní akce, ale i pro skupinky, které chtějí mít návštěvu spojenou s ochutnávkou a pak se projít po rozlehlé zahradě.

Mnoho poutníků, ale nejenom oni, se vydává ze Santiaga de Compostela na cestu k Atlantiku do Finisterre, na místo známé jako „Konec světa“. Pěšky je to zhruba 90 kilometrů a cesta vede podél pobřeží přes krásné vesničky jako například Muros, kde jsou u takzvaných rías neboli řek, do kterých se vlévá oceán při přílivu, k vidění desítky tradičních sýpek na kamenných nohách, které jsou ozdobou dvorků a zahrad po celé Galicii. Cestou potkáte dva majáky, které sice dále stále signalizují nebezpečí, ale také jsou zrestaurovány na malé butikové hotely s nádhernými pokojíky. Cesta do Finisterre je dokonce starší než křesťanství, existují důkazy, že pohané se vydávali na cestu do Finisterre, na pobřeží Costa da Morte, kde věřili, že slunce zemřelo a světy světla a tmy se spojily ve stejnou dobu. Přesně v okamžiku, kdy slunce zemřelo, se pohané modlili a přinášeli bohům děkovné oběti. My však tuto cestu známe především díky slavné cestě Lva z Rožmitálu. Po příjezdu do Finisterre a prohlídce mysu a majáku doporučujeme zajít do skvělé restaurace O Centolo a pak pokračovat v cestě do svatyně Virgen de la Barca v Muxía, protože se jedná o další tradiční poutní místo v nádherné lokalitě na hranici s Atlantským oceánem.

Foto: Turespaña

A nakonec odpověď na otázku, kde se v Santiagu de Compostela ubytovat? Možností je mnoho, ale skutečně symbolické je ubytování v hotelu svatého Františka z Assisi pouhých 150 metrů od katedrály. Hotel je skutečnou památkou s nádhernými interiéry a dokonce i s bazénem. Snídaně se podávají v refektáři a na nádvoří zámku je možné uspořádat raut nebo ochutnávky vín. Hotel pojme malé, ale i velké skupiny.

Turespaña, OET španělská kancelář pro cestovní ruch, Vídeň

 

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button