Novinky

Galerie výtvarného umění v Ostravě nabízí prohlídky online

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) se přidala k organizacím, které lidem nabízejí kulturní zážitky na dálku. Na svých webových stránkách galerie zdarma nabízí online virtuální prohlídky, prezentaci sbírek nebo archivy výstav. Zajímavá díla si zájemci mohou prohlédnout i na Facebooku. GVUO myslí také na děti, každé úterý je pro ně na Facebooku kreativní dílnička.

 

Foto: František Tichý / Hráči kulečníku, 1932 / GVUO

 

„Už třetí týden lidé nemohou za kulturou. Nařízená bezpečnostní opatření jsou samozřejmě na místě, ale to neznamená, že milovníci umění musí na vše rezignovat. Kulturních zážitků se vzdávat nemusejí například díky Galerii výtvarného umění v Ostravě, která lidem nabízí prohlídky prostřednictvím internetu,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a připomněl, že GVUO je se svou sbírkou čítající více než 23 tisíc uměleckých předmětů jednou z pěti nejvýznamnějších sbírkotvorných institucí v České republice.

GVUO nabízí umění na webových stránkách v kategoriích TOP 100, ZISKY, Virtuální prohlídky anebo Archiv výstav. „V sekci TOP 100 je k vidění sto nejvýznamnějších uměleckých děl ze sbírek GVUO. Je to poutavý průřez významnými osobnostmi výtvarného umění od 15. století až po současnost uměleckými slohy a nejrůznějšími technikami. Můžete se těšit na Kupku, Toyen, Fettiho nebo například Piepenhagena,“ vyjmenoval ředitel GVUO Jiří Jůza s tím, že jednotlivá díla jsou doplněna výkladem galerijních kurátorů a informacemi o autorech.

V sekci ZISKY jsou zveřejněna díla, která GVUO nakoupila od roku 2018. Téměř dvě stovky prací významných českých autorů, kteří jsou často uznávaní i v zahraničí GVUO nakoupila díky státním dotacím, ale také s podporou Moravskoslezského kraje.

„Galerie také postupně zpřístupňuje virtuální prohlídky některých výstav. V minulém týdnu šlo o výstavy z roku 2018, v brzy budou k dispozici i ty novější. V Archivu výstav jsou pak k dispozici fotografie děl jednotlivých výtvarných projektů od roku 2017. Právě v této kategorii si lidé mohou prohlédnout i výstavy, které byly kvůli koronaviru předčasně ukončeny. Jedná se například o Bedřichovický poledník Kateřiny Šedé nebo o Zrcadlo světa Jacquese Callota,“ řekl náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo a upozornil, že se zatím odkládají instalace výstav, které měly začít 7. dubna. Jde o plánované výstavy Pavel Nešleha / Vidět jinak a ZISKY 2018 GVUO: Josef Bolf / Planeta, která neexistovala.                  

Na youtube kanálu GVUO také připravila jednoduché návody, jak při vyhledávání jednotlivých sekcí postupovat. Je to pomoc těm, kteří se ve světě internetu orientují méně a nejsou na něj zvyklí, například senioři. Galerie také myslí na děti. Malí výtvarníci si na facebooku GVUO mohou každé úterý podle galerijních lektorek společně s lektorkami vytvořit něco hezkého a příjemně strávit čas. Facebooková stránka galerie nabízí také zajímavosti ze světa umění a každý čtvrtek zveřejňuje své akvizice z minulého roku. Minulý týden byla prezentována tvorba Jiřího Davida, tento týden galerie zveřejní malby současného českého autora Igora Korpaczewskeho.

„Neumíme odhadnout, kdy bezpečnostní opatření skončí a lidé se budou moci za uměním vypravit. Věřme, že to nebude za dlouho. Galerie výtvarného umění v Ostravě pokračuje v přípravách letních a podzimních výstav i dalších doprovodných projektů. Tak si držme palce, že si je budeme moci užít na vlastní oči,“ uzavřel náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

 

Newsroom TTG/GVUO

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button