French Rendez-Vous po páté

Velký francouzský workshop 2016 pro střední a jihovýchodní Evropu konaný ve Vídni, se svém výročním pátém ročníku konal za účasti 170 touroperátorů nejen z Rakouska, České republiky, Slovenska, Maďarska, Polska, ale také Rumunska, Bosny, Chorvatska, Makedonie, Bulharska a Rumunska. Čekalo na ně 75 francouzských profesionálů z různých částí Francie. Workshop letos obohatila i sekce lyžování. Mezí regiony převládal jih a jihozápad Francie,ale zastoupena byla i oblast Burgundska a Alsaska. Početní byli i zástupci ubytovatelů.

Foto: Chaumont sur Loire

Foto: Chaumont sur Loire

Francie zůstává s téměř 85 miliony návštěvníků v roce 2015 světovou jedničkou. Počet asijských turistů stoupl dokonce o téměř 23%. O 2% se navýšil počet přenocování. Francie přitahuje především pestrostí nabídek a možností různých kombinací. Z Česka bylo vloni realizováno do Francie 217 300 cest, z Rakouska 391 000, z Maďarska 312 000, Slovenska 68 393.

Největší událostí letošního roku je EURO 2016, mistrovství Evropy ve fotbale, ve Vídni mu byl věnován i zábavný večer. 1,7 miliard bylo věnováno na investice, zejména na rekonstrukci a výstavbu nových stadionů, architektonicky zajímavých, které již samy o sobě se mohou stát, jako např. v Bordeaux, cílem turistů. Bezpečnosti je věnována mimořádná pozornost.

 

Regiony a města v popředí

Foto: Marta Jedličková

Foto: Marta Jedličková

K těm, kteří se snaží využít dosažených úspěchů patří především dvě města. Bordeaux, nositel titulu European Best Destination 2015, a Marseille, nedávno Evropská metropole kultury. Vinařství, okružní plavby po řece Garonne, památky Unesco jsou vyhledávány v prvním případě. Bordeaux je zároveň velmi rušné město, má i upravené parky a i zajímavě řešené nábřeží řeky. Marseille se je nejen významným přístavem okružních cest, ale stává se i velkým střediskem kongresové turistiky a pokračuje v dalších investicích. Nedávno zde byl otevřen 4 hvězdičkový hotel Golden Tulip Euromed s 210 pokoji a 4 konferenčními sály.

Lurdy chtějí přesvědčit, že nejsou jen cílem s jedním programem. Toto významné poutní místo může být i ideálním místem pro hvězdicové zájezdy. Po Paříži má nejširší nabídku hotelů a dalších forem ubytování s celkovou kapacitou téměř 31 000 lůžek. Nabízí se zde možnosti poutavých výletů v časovém rozmezí 1 hodiny do Pyrenejí, nejnavštěvovanějšího francouzského národního parku, a to v létě i v zimě. Aix en Provence, Arles a další Avignon potvrzují, že kultura je stále velkým magnetem. Aix en Provence má velmi propracovanou a pestrou nabídku městských okruhů i okolí města, turistickou kartu a vždy zajímavé programy. Např. v Caument centre d´art se koná v létě výstava anglického romantického malíře Turnera, na podzim je vrcholem operní festival. Pětihvězdičkový areál La Dragonnière v Languedoku-Roussillon s vyhřívanými bazény a vybavenými chatkami potvrdil oblibu těchto zařízení ve Francii, ovšem za podmínky vysokého komfortu.

Mezi zastoupenými známými zámky je třeba upozornit na Chaumont sur Loire, jehož park a zahrady se staly centrem umění a přírody a také místem mezinárodního festivalu zahrad s představením zahrad budoucnosti. Ostatně získal za tuto akci i tři hvězdičky v Michelinu. Zámecké parky se čím dál více stávají místem programů obdobného charakteru.

 

Foto: Marta Jedličková

Foto: Marta Jedličková

Alpy v zimě i v létě?

Rušná atmosféra v sále vyhrazeném lyžařským střediskům nejlépe vypovídala o tom, že lyžování zůstává silnou stránkou Francie. Loňská zima po nesnadném začátku byla nakonec velmi úspěšná. Společnosti Compagnie des Alpes se zvýšil obchodní obrat o 5,4%, návštěvnost stoupla o 2,4%. Přesto v zájmu vyváženosti rezorty myslí i na posílení letní sezony.

Nově se na workshopu představil tříhvězdičkový alpsky hotel La Robéyère, nedaleko jezera Serre Ponçon v Embrunu, nazývaném malou Nice. Známé středisko les Orres je v dosahu 20 minut a kyvadlová doprava je zdarma. Hotel je otevřen celoročně, v létě najdou uplatnění vodní sporty na jezeře i elektrokola.

 

Konkurence v dopravě sílí

Dopravní možnosti čím dál více rozhodují. Zároveň sílí konkurenční boj mezi vlaky, autokary a leteckou dopravou. Autokarová společnosti OuiBus nasadila na léto 41 linek, například z Paříže na jižní i západní pobřeží, za velmi výhodné ceny. Letecká společnost Hop! Air France zavedla novou kartu pro mladé do 24 let a slevy na domácích linkách. Napříč Francií se však budete moci vydat brzo i na koni.Tvrdí to společnost, která připravuje bezkonkurenční hypostezku ve stopách Tří mušketýrů.

 

Pět let se střední Evropou.

French workshop zahájil francouzský velvyslanec v Rakousku JE pan Pascal Teixeira da Silva společně s ředitelkou vídeňské kanceláře Atout France, paní Corinne Foulquier. Byla to právě ona, která přišla s myšlenkou uspořádat jeden workshop pro země střední Evropy a s rozšiřujíc agendou i pro další země. I ona si připomněla své pětileté působení ve Vídni a proto ji letošní velký zájem o toto setkání potěšil. Co jí letos překvapilo? „Obrovský zájem Bulharska o Francii,“ říká. Ale i další země sledují Francii pozorně, Češi jsou v tomto směru již hodně daleko, jak se svými znalostmi tak kontakty. Co bych tentokrát doporučila? Akvitánii, jihozápadní Francii. Má všechno včetně možností nejrůznějších sportovních aktivit, včetně českými turisty oblíbené cykloturistiky.“

 

Marta Jedličková

 

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..