DopravaZprávy

Francouzi ovládli britské letiště Gatwick

Francouzská stavební skupina Vinci získala většinový podíl ve druhém největším britském letišti Gatwick. Za podíl zaplatila Vinci stávajícím akcionářům 2,9 miliardy liber (kolem 3,2 miliardy eur).

Francouzská skupina Vinci využila poklesu cen britských nemovitostí v důsledku odchodu Velké Británie z Evropské unie a získala většinový podíl v letišti Gatwick, které je druhé největší na ostrovech a patří mezi deset největších v Evropě. Za podíl ve výši 50,01 % zaplatila Vinci 2,9 miliardy liber (zhruba 3,2 miliardy eur).

Vinci již provozuje 45 letišť ve 12 státech. Aktuální transakce zajišťuje skupině Vinci přístup na největší metropolitní letecký trh na světě a je v souladu se strategii firmy rozšiřovat nejslibnější oblasti podnikání.

Nicolas Notebaert, prezident společnosti Vinci pro letiště, v konferenčním hovoru k ceně transakce uvedl: „Ještě před několika měsíci bychom ani nesnili o o získání neomezené licence v londýnském systému letišť za méně než dvacetinásobek hlavních tržeb.“ Akvizice má být dokončena v červnu 2019.

Letiště Gatwick leží 48 km jižně od Londýna, létá se z něj do 228 destinací v 74 státech. Nachází se zde nejrušnější ranvej světa – v roce 2017 se zde uskutečnilo rekordních 950 letů během jediného dne.

Vinci nakoupilo akcie letiště Gatwick od stávajících akcionářů. Investiční skupině Global Infrastructure Partners nyní zůstalo 21 %, investiční organizace emirátu Abú Zabí má 7,9 %, Kalifornský penzijní fond zaměstnanců veřejného sektoru drží 6,4 %, Národní penzijní služba Koreje 6 % a australský future fond Board of Guardians 8,6 %.

Petr Bílek

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button