Francie slaví renesanci a inspirativní úspěchy

Již tradiční představení celoroční nabídky turistické Francie novinářům Focus on France, pořádané agenturou Atout France, se konalo v prostorách francouzského velvyslanectví v Praze za přítomnosti 11 zástupců francouzských destinací a poskytovatelů služeb.

Foto: Chambord, LdeSerres-DNC

Francouzský velvyslanec, JE Roland Galharague, ve svém úvodním projevu proneseném v češtině uvedl, že podle prvních odhadů přijelo do Francie v r. 2018 na 90 milionů zahraničních turistů. Francie zůstává nejnavštěvovanější zemí světa před USA a Španělskem. I další čísla jsou povzbudivá – 40 milionů turistů v Paříži, s Ile de France na 50 milionů, pařížský Louvre překonal hranici 10 milionů návštěvníků.

Úvodní filmová projekce zaměřená na nabídku Francie v roce 2019 jen podtrhla to, co k této zemi neodmyslitelně patří. Jedinečné kulturní bohatství, francouzský esprit prostupující vším. Pro tuto přidanou hodnotu sem také i podle posledních průzkumů přijíždí nejvíce zahraničních hostů. Oslavy 500 let renesance, významné festivaly a řada kulturních výročí nejsou jen připomínkou minulosti, ale objevují se často v inspirační konfrontaci se současností. Kolébka renesance, údolí Loiry se svými zámky s připomínkou osobností Františka I., Kateřiny Medicejské a Leonarda de Vinci oslavuje renesanci pod názvem Viva Leonardo da Vinci od umělecké tvorby přes rozvoj vědy, literatury až po myšlenkové směry, jako je humanismus. Výtvarné počiny, tematické okruhy, noční prohlídky, hudební festivaly, to vše naplňuje jednotlivá místa. Chenonceau představí v červnu historickou lékárnu Kateřiny Medicejské, od jejíhož narození uplyne 500 let, zahrada zámku se objeví v černobílém pojetí zámecké galerie, na podzim se otevře výstava Žena, matka a královna.

Focus on France – z nabídek vystavovatelů

Paní Emmanuelle Pardini z Centra národních památek upozornila na pět památkových objektů v údolí Loiry oslavující od června do října renesanci. Některé již samy o sobě mohou být překvapením jako zámek Talcy, kde básník Ronsard, mistr básnické invence, složil své milostné sonety Cassandře. Zámek prostřednictvím vizuálních a zvukových efektů zavede návštěvníka do tajemství básnické inspirace. Chateaudun zase představí kreace Francouzky Sabine Pigalle, jejíž 30 fotografií se pohybuje mezi realitou a fikcí, klášter Psalette de Tours předvádí přechod od gotiky k renesanci, nový program Son a Lumiere Azay-le-Rideau navozuje dobu renesance s vynálezy v oblasti geografie, astronomie, vědy a techniky, zatímco interiéry se proměňují v začarovaný zámek s řadou miniaturních automatů v duchu rozkvětu hodinářství v 16. století. Zámek Bouge představí pozoruhodnou zahradu s nevšední voliérou plnou uměleckých výtvorů.

Karen Lau, ředitelka prodeje B and B / foto: Marta Jedličková

Mezi zástupci poskytovatelů služeb, jako byly Bateaux mouches či Locaboat, zaujala prezentace největší sítě francouzských nezávislých hotelů B and B. Francouzský řetězec se sídlem v Brestu prokázal od doby vzniku v r. 1990 velký pokrok a dnes má na 277 hotelů v celé Francii. I když patří k levnějšímu ubytování, jeho kvalita se přibližuje tříhvězdičkovému hotelu. Paní Karen Lau, ředitelka prodeje, uvedla, že řetězec velmi dbá na neustálou obnovu svých zařízení, na čistotu i bezpečnost. To oceňují například i čínští hosté. Bohaté snídaně, wi-fi,umístění v blízkosti center měst, to vše zvyšuje jejich oblibu.

Rovněž letecká společnost Volotea nabízející největší počet přímých letů z Prahy do Francie má dobré výsledky, které ji posouvají výše než její označení nízkonákladová. Má dnes již pět základen ve Francii, věnuje se regionálním spojům v Evropě a v roce 2019 očekává celkem 7,5 milionu cestujících. Dálkové lety ji nelákají, ale svou kvalitou začíná být úspěšná i u obchodní klientely. Letos v dubnu přibude její další spoj z Prahy, a to do Lyonu, vedle stávajících spojů do Nantes, Bordeaux, Toulouse a Marseille.

J. J. Ristorcelli, Informační centrum Bastie / foto: Marta Jedličková

Z jižní Francie vedle zástupců Provence, Nimes, Saint Tropez přijel i zástupce korsické Bastie J. J. Ristorcelli z Informačního centra. Uvedl, že toto přístavní město navštíví ročně kolem 200 tisíc turistů. Od nás jsou to převážně zájezdy skupinové turistiky, uvítali by i jednotlivce. Snaží se turisty v Bastii pozdržet i novými programy. Od června do září se konají koncerty polyfonních písní v kostele sv. Jana Křtitele, pořádají se vycházky na téma Život minulého století, při prohlídkách za autentickými zážitky uplatňují i místní speciality, degustace a řemesla.

Nevyčerpatelná Francie

800 let třetí největší katedrály Francie v Metách, kde v r. 2020 architekt Philips Starck otevře svůj první hotel, Lille s unikátní výstavou Giacomettiho, Armada v Rouenu, v Normandii, která letos figuruje mezi Top deseti destinacemi Lonely Planet, nové stezky u příležitosti 100 let od úmrtí Renoira, otevření nového muzea moře a námořnictví v Bordeaux či nového centra gastronomie v Lyonu, výstava Vasarelyho v pařížském Centre Pompidou či objevná výstava impresionistické malířky Berthe Morisotové v Musée d Orsay, to je jen pár ukázek letošního léta (více http://ee.france.fr/cs). Z nových hotelů uveďme butikový hotel s restaurací Alaina Ducasse v areálu versailleského zámku či znovuotevření bretonského hotelu z r. 1858 Barrièe v Dinard.

Co letos doporučit? Možná chvilku zastavení, někdy v podvečer, před zámkem Chambord, jehož základní kámen byl položen před 500 lety, obdivovat jeho elegantní harmonickou velkolepost prostou pompéznosti a připomenout si nejedno poselství umělců dob dávných.

Marta Jedličková

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..