Zprávy

Francie bude oslavovat Františka I.

V roce 2015 si Francie připomene 500 let od chvíle, kdy nastoupil na trůn František I., král velmi vzdělaný a výrazně spjatý s obdobím Renesance. V roce 1519 dal postavit nejznámější zámek údolí Loiry Chambord. Různé akce a řada významných výstav jsou naplánovány na celý rok.

Foto: Atout France/Michel Angot
Foto: Atout France/Michel Angot

Nevšední výstava na zámku Blois

Královský zámek v Blois, oblíbená rezidence dvora v 16. století, uchovával až do roku 1544 královskou knihovnu. Město Blois spolu s Národní knihovnou Francie spojily své síly a připravily jednu z nejvýznamnějších výstav roku 2015. Bude se konat od 4. července do 18. října 2015.

Poprvé budou představeny ty nejvzácnější knihy Františka I. doprovázené výběrem uměleckých předmětů z královských sbírek. Divácí budou moci obdivovat vzácné vazby, rytiny a kresby, medaile a umělecké předměty, šperky. Některé exponáty zapůjčí Louvre i některá mezinárodní muzea jako Metropolitní muzeum v New Yorku. Další budou ze soukromých sbírek.

Některé svazky a iluminované rukopisy budou vystaveny poprvé od 16. století. Veřejnost se bude moci seznámit s tím, z čeho se královská knihovna skládala, poznat osobní knihovnu Františka I. i to, jak tehdy knihovny vypadaly. Knihy Františka I. byly základem knihovny francouzských králů, která se později stala Národní knihovnou. Pro návštěvu výstavy bude hojně využito i moderní počítačové techniky. V červenci a srpnu bude výstava otevřena od 9 do 19 hodin, v září do 18.30 hodin, v říjnu do 18 hod.

Marta Jedličková

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button