Francesc Camp Torres: Kde lyžovat a dobře nakupovat? V Andoře

Mrňavá zemička v Pyrenejích ležící mezi Španělskem a Francií má rozlohu pouhých 468 km² a jenom 70 000 obyvatel. Pro turisty je ale toto knížectví, kde se o roli monarchy dělí francouzský prezident a urgellský biskup, rájem. O tom, co všechno může Andorra návštěvníkům nabídnout, jsme hovořili s jejím ministrem turismu panem Francescem Campem Torresem na červnovém workshopu v Praze.

Francesc Camp Torres Foto: Amara Zemplinerová

Francesc Camp Torres, ministr turismu  Foto: Amara Zemplinerová

Andorra je výjimečně malá země s výjimečně malým počtem obyvatel. Předpokládám, že počet zahraničních turistů počet obyvatel výrazně převyšuje…

To tedy ano. Ročně k nám zavítá na 8 milionů zahraničních návštěvníků, z toho se však 5,8 milionu nezdrží na noc, jezdí jen na jeden den. V Andoře se totiž báječně nakupuje. Nejen že více než 1200 obchodů zde nabízí nejmodernější zboží kvalitních značek, nákupy do výše 900 € jsou beze cla. A tak sem jezdí přes hranice nakupovat hlavně Francouzi a Španělé. Zbytek se zdrží průměrně tři až čtyři noci, přičemž v zimě zůstávají turisté déle – šest až sedm nocí. V létě turisté zůstávají pouze dvě až tři noci. To je samozřejmě dáno tím, že do Andorry se jezdí především lyžovat.

Jste na takový počet turistů dostatečně vybaveni?

Jsme, máme 34 000 hotelových lůžek. V zimě je obsazenost hotelů samozřejmě vyšší, asi sedmdesátiprocentní, v některých obdobích je ale dokonce stoprocentní, třeba na Vánoce nebo Velikonoce. Po zbytek roku je to jenom asi 35 – 50 %, a tak bychom potřebovali počty zahraničních návštěvníků ještě zvýšit. Turismus je pro nás velice důležitý, vytváří 50 % HDP naší země. Do toho samozřejmě zahrnujeme i shopping.

Ze kterých zemí k vám turisté jezdí především?

Hlavně z Velké Británie, Irska, Portugalska a Beneluxu. Ti z Beneluxu jezdí více v létě. A samozřejmě Francouzi a Španělé, ti, jak jsem už říkal, především na jednodenní nákupní návštěvy. Jezdí sem i Češi, odhadujeme to tak na 5 000 ročně, ti ale jezdí také jenom v létě, většinou v rámci dovolené na španělském pobřeží. Byli bychom ale rádi, kdyby k nám začali jezdit i čeští lyžaři. Pokud vím, Češi lyžují s velkým nadšením a u nás je lyžování opravdu špičkové. Naše hory jsou však krásné i v létě, je zde spousta možností pro aktivní dovolenou. A máme i špičková wellness zařízení.

Není to ale pro Čechy trochu z ruky?

To si nemyslím, z Prahy jste u nás za šest hodin. Nemáme sice letiště, takže musíte letět do Barcelony, ale pak je to jen necelé tři hodiny po silnici. Spojení z Barcelony je dobré a hlavně časté. Vlaky k nám ale nejezdí.

Naďa Rybárová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..