Zprávy

Fórum cestovního ruchu kritizuje novelu zákoníku práce

„Připravovaná novela zákoníku práce by jen představovala zbytečnou zátěž pro zaměstnavatele,“ uvedl pro ttg.cz Viliam Sivek.

Viliam Sivek. Foto: archiv
Viliam Sivek. Foto: archiv

Fórum cestovního ruchu České republiky (Fórum) je znepokojené informacemi o chystané novele zákoníku práce připravované Ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle Fóra se namísto smysluplné politiky zaměstnanosti ministerstvo snaží vytvářet příliš komplikované předpisy a co nejvíc povinností přenést na zaměstnavatele.

„Je to nesmysl, stejně ostatně jako název Czechia. Zaměstnavatelé už tak nesou dost vysokou zátěž. Toto je jen další házení klacků pod nohy podnikatelům,“ komentoval připravovanou novelu Viliam Sivek, předseda Fóra cestovního ruchu a dodal: „Prohlášením to nekončí, v případě potřeby se budeme ozývat dále a apelovat na zdravý rozum.“

Fórum cestovního ruchu je nezávislou komunikační platformou pro koordinaci a prezentaci zájmů podnikatelů v cestovním ruchu. Sdružuje nejsilnější hráče v celém odvětví a představuje tedy významnou sílu. Subjekty sdružené ve Fóru zaměstnávají kolem 170 tisíc lidí.

Jako příklad se v prohlášení uvádí avizované opatření o předcházení stresu na pracovišti, které je údajně jen nástrojem pro šikanu zaměstnavatelů ze strany státních úředníků. Za kontroverzní označuje Fórum snahu zaměstnavatelů přenést proplácení nemocenské zaměstnanců na zaměstnavatele během prvních tří dnů nemoci, a tím zvýšit již tak vysoké finanční zatížení zaměstnavatelů ze strany státu.

Informace o Fóru najdete na www.forumcr.cz.

 

Plný text prohlášení si přečtěte zde:

PROHLÁŠENÍ FÓRA CESTOVNÍHO RUCHU K NOVELE ZÁKONÍKU PRÁCE

Fórum cestovního ruchu České republiky, jakožto hlavní sdružení většiny asociací, spolků a svazů působících v cestovním ruchu a zaměstnávajících minimálně 170 tisíc lidí, je znepokojeno informacemi, které pronikají přes média o chystané novele zákoníku práce připravované Ministerstvem práce a sociálních věcí. Namísto aktivní politiky zaměstnanosti, řešení nedostatku kvalifikovaných pracovních sil, potírání nekalých praktik při zaměstnávání či dalších problémů na trhu práce, se Ministerstvo snaží vytvářet ještě komplikovanější předpisy, než momentálně jsou a snaží se co nejvíce svých povinnosti přenést na zaměstnavatele.

Příkladem je avizované opatření o předcházení stresu na pracovišti. Vytvářet zákonnou normou na subjektivním pocitu, jako je posuzováni stresu, bude jen nástrojem pro šikanu zaměstnavatelů ze strany státních úředníků.

Naprosto kontroverzní je snaha státu přenést další proplácení nemocenské za zaměstnance na zaměstnavatele během prvních tří dnů nemoci. Česká republika má jedny z největších odvodů zdravotního a sociálního pojištění zaměstnavatelů v Evropě a Ministerstvo práce tak hodlá tuto zátěž ještě zvýšit. K čemu tedy odvádějí firmy finanční prostředky na zdravotní pojištění, když je následně stát nutí k převzetí povinnosti hradit nemocenskou zaměstnance prvních 14 dní? Je to jenom další finanční zatížení zaměstnavatelů ze strany státu, sociálně líbivá politika na úkor zaměstnavatelů, přičemž řešení aktuálních problémů trhu práce zůstává stranou.

Zneužívání nemocenského je navíc velmi častým jevem v České republice a firmy nemají žádný nástroj, jak případnému zneužívání zabránit. Stejně tak nemají téměř žádné možnosti, jak prokázané zneužití institutu nemocenské uplatnit vůči tomu, kdo účelové nemoc předstírá. V tomto ohledu Ministerstvo práce neučinilo také vůbec nic a jakékoliv sankční postupy praktikuje vždy jenom proti zaměstnavatelům.

Fórum cestovního ruchu se tak kategoricky staví proti takovým to záměrům a připojuje se ke kritickému postoji dalších zaměstnavatelských svazů a komor v této věci.

Z pověření členské schůze Fóra cestovního ruchu České republiky, z.s.

Viliam Sivek

Předseda

Fórum pro cestovní ruch

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button