Firstminutové slevy se pohybují mezi 12–15 %

V lednu se firstminutové slevy z katalogové ceny zájezdu pohybují v průměrné výši 12–15 %. Do března a dubna se zájemci setkají se slevami z katalogu 5–8 %, uvedla to Kateřina Petříčková, tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).

Blue Grotto na jižním pobřeží Malty Foto: Lucie Poštolková

Blue Grotto na jižním pobřeží Malty Foto: Lucie Poštolková

Průměrná katalogová cena zájezdu se letos zvýšila řádově o stovky korun na osobu (do 3 %), a to z důvodu každoročního zvýšení cen ubytování o inflaci a zdražení letecké dopravy.

Vliv zvýšeného kurzu koruny k euru v krátkodobém výhledu neovlivnil ceny zájezdů. Většina cestovních kanceláří dodatečně nenavyšovala ceny lyžařských nebo exotických zájezdů, ani nemění firstminutové nabídky a zvýšení kurzu zatím pokrývají ze svých marží. Pokud by však kurz nadále stoupal, pak je pravděpodobné, že dojde k navýšení cen zájezdů, především cen last minute pobytů.

Zatímco v roce 2011 činila průměrná cena dovolené v zahraničí 11 350 Kč, v roce 2012 cena stoupla již na 11 750 Kč (ČSÚ). V loňské sezoně se průměrná cena prodaného zájezdu opět zvýšila o několik stovek korun na osobu a přesáhla pravděpodobně hranici 12 tis. Kč na osobu. Vlivem zvýšení kurzu koruny vůči euru a zdražení last minute zájezdů letos očekává Kateřina Petříčková navýšení až ke 13 000 Kč.

O jaké destinace mají Češi letos zájem?

Podle předběžného zájmu z prodeje zájezdů na letní sezonu 2014 mají čeští turisté zájem především o Chorvatsko a Itálii, v leteckých zájezdech jsou hlavními destinacemi Řecko, Turecko, Španělsko a Bulharsko.

Cestovní kanceláře podle očekávání zvýšeného zájmu českých zákazníků o Řecko zařadily do své nabídky další řecké ostrovy a rozšířily kapacity o nová letoviska a hotely i v ostatních oblíbených destinacích, jako jsou Tunisko, Baleárské ostrovy a Kypr.

Z důvodu klidné situace v egyptských letoviscích počítají cestovní kanceláře s pomalým nárůstem prodejů a návrat k prodejním výsledkům tohoto období loňského roku. Populární jsou zejména letoviska Marsa Alam a Hurghada, do Sharm elSheikhu zahájí české cestovní kanceláře lety z ČR od května 2014.

Na českém trhu se nachází celkem 972 aktivních cestovních kanceláří (k 6. 1. 2014), řádně pojištěných proti úpadku, které v loňském roce prodaly přes 2,1 milionu zájezdů.

AČCKA

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..