First minute se prodává dobře

Češi budou nadále jezdit do „porevolučních“ destinací severní Afriky, především Egypta a Tuniska. Více jich ale odletí do Turecka a Řecka.

Foto: Lucie Poštolková

Foto: Lucie Poštolková

Stále více Čechů bude na rekreaci směřovat do Španělska, Tunisu a Bulharska namísto do tradičního Chorvatska, které je stále dražší a dražší a nikdo neví proč. Jako by naši jihoslovanští bratři zcela ztratili rozum a smysl pro přiměřenou proporci mezi cenou a kvalitou.

Také v letošním roce krachne několik menších cestovek, které prodávají tak levně, že tomu nelze odolat. V zahraničí zůstane spousta zoufalých turistů bez prostředků. Pak se zjistí, že příslušné cestovní kanceláře byly nedostatečně pojištěny, a bude problém.

V ČR se prodají ročně cca 2 miliony zájezdů a z toho cca 40 % ukousne prodej přes internet. Významní on-line prodejci nám prozradili, co naznačuje první měsíc prodeje FM.

1

 Které destinace se prodávají?

2

 Jak se prodávají first minute zájezdy ve srovnání s minulým rokem?

3

 Kam si myslíte, že budou Češi jezdit v roce 2013 nejvíce?

Rostislav Urbánek

Rostislav Urbánek

Rostislav Urbánek

New Travel

1

V současné době se za období 1. 11. 2012 až 18. 1. 2013 prodávají v akcích first minute nejlépe Turecko, Řecko, Tunisko, Bulharsko a Itálie.

2

Ve srovnání s minulým lednem pozorujeme nyní nárůst prodeje cca o 10 %.

3

Na základě zkušeností z minulých let budou Češi opět hojně navštěvovat Chorvatsko. Zde očekáváme oproti loňsku mírný nárůst zájmu. V letecké dopravě si troufneme předpovídat, že největší zájem bude o Turecko z důvodu módnosti této destinace mezi Čechy a vysoké úrovně poskytovaných služeb. Následovat bude pravděpodobně Bulharsko.

Radek Šafařík

Radek Šafařík

Radek Šafařík

INVIA.CZ

1

Pořadí nejprodávanějších destinací se moc oproti předprodejům loňského roku nezměnilo, stále vede Řecko následované Tureckem, Bulharskem, Itálií a Španělskem. Další pozice obsadily Tunisko, Egypt a Chorvatsko. Pokles předprodejů máme jen u Itálie, meziročně evidujeme velký nárůst stejně jako loni u Černé Hory, Maroka a Kypru .

2

U předprodejů first minute na léto 2013 evidujeme zatím nárůst 23,5 %. Velmi zajímavé je, že průměrná cena na osobu se nám u těchto předprodejů na léto zvýšila o 1175 Kč.

3

Velké nárůsty vidíme u Černé Hory, stálicí budou určitě Řecko, Turecko a Bulharsko. V tom žádnou změnu neočekáváme. Prodeje Řecka se po některých loňských mediálních výstupech vyvíjejí naštěstí dobře a obavy Čechů cestovat do této destinace neevidujeme.

 

Eva Sedlmajerová

Eva Sedlmajerová

Eva Sedlmajerová

Dovolena.cz

1

K nejprodávanějším patří tradičně Turecko, Řecko, Španělsko, Egypt a u zájezdů s vlastní dopravou Chorvatsko a Itálie. Oproti loňsku se lépe prodávají Řecko a Egypt. Důvodem je, že loni byl prodej ovlivněn hospodářskou a politickou situací.

2

Oproti loňsku máme průměrný nárůst v prodeji zájezdů FM přes 40 %.

3

Podle aktuálních prodejů neočekáváme žádné výrazné změny. Klienti budou nejčastěji mířit do Řecka, Turecka, Španělska, Bulharska, Egypta a Tuniska. Předpokládáme, že bude pokračovat stoupající poptávka po zájezdech all inclusive.

Igor Uherčík

Igor Uherčík

Igor Uherčík

Zajezdy.cz

1

Nejvíce se prodávají Řecko, Turecko, Španělsko, Bulharsko, Egypt a Tunisko. Loni bylo pořadí first minute prodeje následující: Turecko, Řecko, Bulharsko, Tunisko, Itálie, Španělsko.

2

Letošní prodej first minute zájezdů na letní sezonu se vyvíjí velmi dobře. Zájem o tyto zájezdy je vyšší než loni. Aktuálně zaznamenáváme meziroční nárůst 20,5 %. Důvodem většího zájmu o FM zájezdy může být skutečnost, že během léta byl mnohem menší výběr výhodných last minute zájezdů a lidé po loňské zkušenosti nechtějí výběr dovolené nechat na poslední chvíli. Navíc se CK předhánějí v nabídce vysokých slev

3

V loňské letní sezoně bylo jednoznačně nejprodávanější destinací Řecko. Za ním následovaly Turecko, Tunisko a Egypt. Mezi zájezdy s vlastní dopravou kralovaly Chorvatsko a Itálie. Domníváme se, že letošní léto bude ve stejném duchu.

 

On-line prodej za rok 2012

Dovolena.cz………………………………………………………………. obrat cca 950 mil. Kč

Invia.cz…………………………………………………………………….. obrat 2 miliardy Kč

Zajezdy.cz…………………………………………………………………. obrat 600 mil. Kč

New Travel       obrat cca 252 mil. Kč

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..