Finanční správa zahájila kontrolu pronajímatelů prostřednictvím Airbnb

Finanční správa zahájila kontrolu plnění daňových povinností lidí, kteří v České republice pronajímají své nemovitosti prostřednictvím Airbnb, amerického internetového zprostředkovatele turistických pronájmů. Kontroly se budou týkat i jiných poskytovatelů služeb sdílené ekonomiky.

Foto: airbnb.com

Jak finanční správa získala údaje o klientech Airbnb ministerstvo financí nezveřejnilo, jeho tiskový mluvčí Filip Běhal pouze uvedl, že ministerstvo má zákonné prostředky, jak se k takovýmto údajům dostat. Dodal ale, že Česká republika nemá s Airbnb podobnou dohodu, jako s alternativní taxislužbou Uber. Ta bude na základě dohody uzavřené v polovině července finančním úřadům nově poskytovat údaje o řidičích, kteří si jejím prostřednictvím vydělávají.

„Finanční správa má celou řadu standardních zákonných nástrojů, s jejichž pomocí získává údaje nezbytné pro správu daní. Případné memorandum či obdobná dohoda se společností Airbnb tedy není jediným zdrojem informací, které mohou sloužit k identifikaci pronajímatele – poplatníka,“ řekl Běhal.

Dodal, že kontroly nejsou specificky zaměřeny na Airbnb či jinou platformu, ale na služby sdílené ekonomiky obecně. Služba Airbnb funguje v ČR od roku 2009 a loni ji k ubytování v Česku využilo podle dostupných údajů přes milion lidí.

Naďa Rybárová

 

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..