Zprávy

Film Filpa Remundy zahájí festival v Makarské

„Festival dokumentárního filmu  „DOKUMA“, který se letos koná v Makarské poprvé, bude mít každý rok  za partnerskou zemi jednu ze zemí Evropské unie. Cílem festivalu je propagace multikultury, ale i  kinematografie zemí členů EU a tvorba základny pro výměnu filmových nápadů a zkušeností.

Zdroj: www.dokuma.ch
Zdroj: www.dokuma.hr

Každá země partner se představí přehlídkou svých nejlepších dokumentárních filmů,  a na festivalu budou přítomnévýznamné osobnosti z dané země.

Partnerskou zemí prvního ročníku bude Česká republika, vybraná z důvodu dlouholetých dobrých kulturně-politických vztahů s Chorvatskou republikou a výjimečných turistických a přátelských vztahů s městem a obyvateli Makarské.

Oficiální soutěžní program je určen pro autory krátkých dokumentárních filmů do 33 minut a je mezinárodního charakteru. Doprovodný program bude obsahovat retrospektivu recentních chorvatských dokumentárních filmů, „MA Teeneju“ určenou k propagaci filmové kultury u mladšího publika, „Dokumaciju“, která představí žánr kresleného (animovaného) dokumentárního filmu a speciální promítání světových dlouhých dokumentárních hitů s přítomností autora.

DokuMA Film Festival  je plánován jako dlouholetý projekt, nezávislý na lokální politice, který z prvních 4 dnů trvání přeroste v „týden filmu“  a je v plánu, že se do budoucna společně s etablovaným mezinárodním festivalem komiksů MaFest  spojí v dvoutýdenní kulturní akci. Společně s novým obsahem by pak v květnu mohl přerůst v „měsíc kultury“ , zeměpisně v Makarské, ale ve významu mezinárodně.

Festival zahájí český film Filipa Remunda „Obnažený národ“ a výběr českého dokumentárního filmu připraví p. Aleš Suk. Bude promítán i film p. Jiřího Menzela a očekává se i jeho přítomnost na festivalu.

Festival  se letos bude konat od  29. května do 1. června pod patronací prezidenta Chorvatské republiky a Velvyslanectví České republiky.

Více informací naleznete na: www.dokuma.hr.

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button