Filadelfie – opomíjený klenot na řece Delaware

Filadelfie je šestým největším městem USA, místem, kde se začaly psát americké dějiny, ale také místem, které bývá neprávem opomíjeno na úkor nedalekého Washingtonu, D.C. či New Yorku. A přitom toho dokáže tolik nabídnout.

Independence Hall, foto: Lukáš Novák

Filadelfii založil už v roce 1682 William Penn, a to jako hlavní město Pensylvánské kolonie. Jméno města vychází z řečtiny a volně přeložené znamená „bratrská láska“. Hlavní myšlenkou Williama Penna totiž bylo založit takové město, kde mohou v jednom prostoru žít lidé všech vyznání a různých názorů, což v jeho době rozhodně nebylo nic obvyklého. Co je zajímavé, že toto pojetí Filadelfii vydrželo až dodnes. V každé čtvrti tak najdete nejen hned několik kostelů patřících různým církvím, ale také různé rozmanité komunity historických imigrantů, kterým vévodí zejména Italové.

Právě proto je speciálně ve Filadelfii vhodné kromě klasických turistických atrakcí zavítat také mimo centrum. A když už jsme zmínili italskou menšinu, musíme také doporučit návštěvu trhu, který lemuje značnou část 9. ulice. Říká se mu Italian Market a zejména o víkendech by se tu atmosféra dala krájet. Obchody, které vedou po desetiletí stále stejné rodiny, nabízejí kvalitní sortiment toho svého. Někdo je řezník, někdo prodává sýry, někdo zase olivový olej. K tomu přidejte všudypřítomné stánky s ovocem a zeleninou, cukrárny, zmrzlinárny, pizzerie… Prostě Itálie jako z učebnice.

V současnosti nejvíce trendy filadelfskou čtvrtí je Fishtown na břehu řeky Delaware. Najdete tu řadu kaváren, bister, restaurací a různých řemeslných obchůdků, takže není divu, že se oblast stala útočištěm mladších generací. O kus jižněji, stále při břehu řeky Delaware, pak najdete čtvrť Old City, tedy původní centrum. Zde se psala historie USA, o čemž se můžete přesvědčit v Independence Hall, budově, kde vznikla v roce 1776 Deklarace nezávislosti. Nedaleko odsud je vystaven i prasklý Zvon svobody, na který se údajně zvonilo 8. července 1776, aby se tak svolal lid k veřejnému čtení již zmíněné deklarace.

Zajímavá je také návštěva centra Filadelfie, které je plné mrakodrapů, z nichž je ale prakticky vždy vidět na budovu radnice. Ta se chlubí 167 metrů vysokou věží, na které stojí socha Williama Penna. Mezi lety 1904–1908 se jednalo o nejvyšší obytnou budovu na světě a v samotné Filadelfii byla nejvyšší budovou dokonce až do roku 1986. Gentlemanská dohoda totiž říkala, že žádná budova nesmí dosahovat výše, než je Pennův klobouk.

Filadelfie však nabízí také mnoho dalších zajímavých příběhů, např. se zde natáčel film Rocky se Sylvestrem Stallonem, kultovním jídlem je zde tzv. Filadelfský cheesesteak, tedy hovězí maso se sýrem v pečivu, a také tu sídlí jedny z nejlepších sportovních klubů v USA, ať už se to týká hokeje, baseballu, basketbalu či amerického fotbalu. Na své si tu tak přijde úplně každý.

Foto: Lukáš Novák

Již druhým rokem má díky letecké společnosti American Airlines Česká republika s Filadelfií přímé spojení. Celou letní sezonu až do konce října je denně v provozu linka z pražského Letiště Václava Havla, která v některých dnech doslova praská ve švech. A to i přes to, že oproti loňsku vysílají letos American Airlines do Prahy větší a modernější Airbus A330. Letenky z Prahy do Filadelfie můžete rezervovat na www.aa.com.

Lukáš Novák

Autor Lukáš Novák (Články)


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..