Festival vína v Českém Krumlově

Od 20. října až do 30. listopadu se v kulisách historického města bude konat již šestý ročník Festivalu vína Český Krumlov®. Jeho bohatý program slibuje pestré  vinařské a gastronomické zážitků. Po dobu šesti týdnů se budou moci obyvatelé a návštěvníci města setkávat se znalci vína a ochutnávat vína z různých koutů světa. Do Krumlova letos opět zavítají přední čeští sommelieři a odborníci v oboru vinařství, jako jsou Ivo Dvořák, Jakub Přibyl, Pavel Buble, Jiří Mecner, Klára Kollárová či Michal Šetka.

Foto: archiv festivalu

Festival vína Český Krumlov bude letos symbolicky zahájen v pátek 20. října v 15:00 hod. v klášterní zahradě na Tramínu. Právě zde se letos v září uskutečnila historicky první sklizeň panenské úrody vinné révy. O obnovení tradice pěstování vinné révy v Českém Krumlově se před třemi lety postarali zakladatelé Festivalu vína Český Krumlov, kteří na Tramínu vysadili prvních padesát hlav hybridní odrůdy Solaris. „Při naší historicky první sklizni vinné révy jsme sklidili zhruba padesát kilogramů Solarisu,“ sděluje Miroslav Reitinger z Českokrumlovského rozvojového fondu, a pokračuje: „To by mohlo naplnit až třicet lahví. Jsme tímto výsledkem nadšeni“.

Dlouhodobá péče krumlovských vinařů o vinice v Krumlově, která vychází z principů biovinařství, se určitě vyplatila. Provedené měření moštoměrem při sklizni totiž potvrdilo, že cukernatost dosáhla úrovně pozdního sběru a organizátoři tak mohli oznámit, že první panenská úroda krumlovského Solarisu má 21 stupňů. Pro budoucí krumlovské víno jsou již od loňského roku připraveny etikety. Na jejich vzniku se podíleli studenti Střední uměleckoprůmyslové školy sv. Anežky České v Českém Krumlově: „Chtěli jsme, aby budoucí víno z krumlovských viniček neslo svou vlastní etiketu, jejíž návrh vznikne přímo v místě, kde víno dozrávalo, proto jsme v loňském roce oslovili krumlovskou Střední uměleckoprůmyslovou školu sv. Anežky České a nabídli studentům možnost kreativně se vyjádřit,“ vysvětluje Miroslav Reitinger.

Představení  nových prostor
Jedním z generálních partnerů festivalu je společnost Global Wines & Spirits, přední český importér značkových vín a destilátů. Ve snoubení těch nejlepších vín ze čtyř různých kontinentů a špičkové gastronomie ve formě pokrmů typických pro dané oblasti se ponese Zahajovací večer s Global Wines & Spirits v jedinečných prostorech Sloupové síně nově zrekonstruovaného Centra studijních pobytů na I. zámeckém nádvoří v Českém Krumlově. Na celkem čtyřech zastaveních představí 16 vzorků prvotřídních vín z Ameriky, Afriky, Evropy a Austrálie&Nového Zélandu, která si budou moci přítomní vychutnat ve spojení s gastronomickou přehlídkou v podání Českokrumlovského sdružení kuchařského.

Přátelská setkání u vína
Program letošního šestého ročníku Festivalu vína Český Krumlov bude pokračovat hned v sobotu 21. října, kdy odstartuje seriál přátelských setkání u sklenky vína s uznávanými sommeliéry a vinaři. Do Krumlova zavítá jeden z nejlepších českých sommeliérů Jakub Přibyl, aby v rámci Řeckého večera představil vína špičkové kvality, plných aromat a svěžesti.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button