AkceKulturaMěsta & regiony ČRNovinkyPraha

Festival Struny podzimu mění název na Prague Sounds, důraz na kvalitu zůstává

Festival Struny podzimu mění název na Prague Sounds. Není se čemu divit, festival za čtvrtstoletí existence svůj původní název výrazně přerostl. Dávno už na něm neznějí jen struny, ale důsledně kurátorovaný výběr hudby bez ohledu na žánry.

Letos to od 23. října do 24. listopadu potvrdí neoklasický klávesový mág Nils Frahm, charizmatická zpěvačka Laura Mvula, svébytný vládce slova Ghostpoet, jazzové all-star kvarteto Redman – Mehldau– McBride–Blade, bubeník Makaya McCraven přezdívaný „beat scientist“, průkopníci akustického techna Brandt Brauer Frick Ensemble nebo jubilující legenda Jiří Stivín. Program 26. ročníku festivalu doplňují již dříve zveřejněný koncert ansámblu Snarky Puppy a sólový recitál mandolinisty Chrise Thileho. Vstupenky a podrobný program jsou k dispozici na webu praguesounds.cz.

„Po završení prvního čtvrtstoletí festivalu Struny podzimu otevíráme novou kapitolu. Nový název festivalu skvěle reflektuje, kam se festival za 25 let od svých začátků vyvinul. Název Prague Sounds je stejně kosmopolitní, jako je jeho současný festivalový program. Prague Sounds evokuje žánrovou otevřenost, akcentuje genia loci Prahy a není vázán na konkrétní roční období roku. Věřím, že nový název festivalu umožní jak jeho další rozvoj na domácí scéně, tak i větší povědomí o festivalu v mezinárodním měřítku,“ říká ředitel a zakladatel festivalu Marek Vrabec.

Foto: Prague Sounds

Vedle zahraničních umělců připravil festival Prague Sounds i hudební poctu u příležitosti jubilea legendy domácí hudební scény Jiřího Stivína. Nezkrotitelný hudební živel oslaví svoje osmé kulatiny koncertem 19. listopadu v Rudolfinu a poblahopřát mu přijdou další výrazné osobnosti české hudby.„Už 30 let pořádám tradiční podzimní koncert k poctě patronky muzikantů sv. Cecílii a v podobném duchu se ponese i tento festivalový večer. Sice shodou okolností oslavím kulatiny, ale nečekejte žádné nakašírované ceremoniály, při kterých je vše naplánované na vteřinu. Slavit totiž budeme jak jinak než hudbou – starou, novou i jazzovou. A především pak improvizací, bez které si život nedokážu představit. Těšit se můžete tradičně na Collegium Quodlibet a uvidíme, kteří další hudební přátelé půjdou zrovna okolo,“ usmívá se Jiří Stivín. Festival Prague Sounds tak letos nabídne v hlavním programu během října a listopadu celkem devět hudebních večerů.

Festival Prague Sounds je letos z pověření Úřadu vlády České republiky pořadatelem Koncertu pro Evropu, na kterém vystoupí Česká filharmonie, Pražský filharmonický sbor a sólisté a pod vedením Semjona Byčkova provedou mj. Janáčkovu monumentální Glagolskou mši. Koncert pro Evropu se koná 2. září na unikátní plovoucí scéně na hladině Vltavy u Slovanského ostrova a bude přenášen živě Českou televizí a odvysílán evropským kulturním kanálem TV arte. Více informací na webové adrese koncertproevropu.cz.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button