Ferid Nasr: Podlehneme-li strachu, nevytáhneme paty z domu

Poslední tři roky se dějí věci, na které jsme nebyli zvyklí, říká Ferid Nasr, ředitel a zakladatel největší tuzemské cestovní kanceláře Exim Tours. Pokud ale podlehneme strachu z atentátů a nepokojů, skončí to tak, že ani nevystrčíme nos z domu. Musíme se s tím naučit žít.

Foto: archiv F. Nasra

Foto: archiv F. Nasra

Vystudoval jste ČVUT, obor výpočetní technika. Jak jste se vlastně dostal k cestovnímu ruchu?

Vlastně náhodou. Když jsem dodělal školu, nastoupil jsem do obchodního oddělení tuniského velvyslanectví, které v roce 1992 rozjelo projekt propagující příjezdový cestovní ruch do Tuniska. A mne přidělili, spíše jako tlumočníka, na fam tripy pro zdejší cestovky, jako třeba Čedok nebo CKM, které se do Tuniska pořádaly. Mně se to zalíbilo, tak jsem se rozhodl z ambasády odejít a založit si vlastní cestovní kancelář. A tak v roce 1993 vznikla cestovní kancelář Exim Tours. Bylo to v době, která byla příznivá pro každého, kdo chtěl něco začít a něco dokázat, nebyl třeba žádný velký kapitál, jen jsme museli najít kancelář. Našli jsme malý obchůdek v Revoluční a mohli jsme začít.

Nebyl jsem žádný znalec cestovního ruchu, třeba hotely v Tunisku jsem poprvé viděl zevnitř až s těmi skupinami, které jsme tam z ambasády vozili. Mí čeští kolegové ale na tom byli tehdy podobně. Já měl jedinou výhodu, a to že jsem byl jazykově docela slušně vybaven. Na základní škole v Tunisku jsme se všechny předměty učili ve francouzštině, od třetí třídy jsme měli arabštinu a tu nám pak na gymnáziu vyměnili za angličtinu. K tomu jsem se pak tady naučil česky. První rok jsme vozili klienty pouze do Tuniska, a to do mého rodného města Mahdia na břehu Středozemního moře, za rok jsme jich tam pravidelnými linkami ČSA a Tunisair poslali 700. Tehdy tam byly asi jenom čtyři hotely, dnes jich jen tam nejméně patnáct.

V roce 1994 jsme přidali Řecko, ostrov Thassos ale hlavně Chalkidiki. Na Chalkidiki se v 90. letech jezdilo hodně, zejména do apartmánů, hotely byly tehdy pro Čechy ještě drahé. V roce 1995 jsme začali létat s chartery.

 

Dnes ale zdaleka nejezdíte jen do Tuniska a do Řecka…

Ano, neděláme dnes jenom Středomoří, ale vypravujme lety prakticky do celého světa. Například v Karibiku kontrolujeme 70% trhu. Děláme i zájezdy na míru, máme na to zvláštní oddělení, dále zájezdy autem po Evropě a lyžování v Alpách.

 

Před třemi lety jste Exim Tours prodal skupině REWE. Jak se vám jako zakladateli funguje pod jiným majitelem?

Není to pro mě, co se týče pracovního nasazení, zase tolik velká změna, spíše mi přibyly některé administrativní povinnosti, na což jsem dříve nebyl zvyklý. Nebylo mým původním záměrem firmu prodat, ale chtěl jsem ji rozvíjet a proto, když se ozval takto významný partner a velký hráč evropského trhu, viděl jsem v tom dobrou příležitost pro budoucí rozvoj firmy. Cestovní ruch je strašný žrout času, dělám v něm už přes dvacet let a potřebuji trochu ubrat, což vůbec neumím. Tak jsem doufal, že budu mít více volného času, to jsem se ale spletl. Protože poslední tři roky se dějí věci, na které jsme dřív nebyli zvyklí. Každé tři měsíce se někde něco stane, v Tunisku, Francii, teď v Turecku…

Musíme se s tím naučit žít. A nejen my v Evropě, i Tunisané se s tím učí žít. Pamatuji si, že se u nás nikdy nezamykalo. A teď, když jsem byl na návštěvě u rodičů, viděl jsem, že mají bezpečnostní dveře a na domě alarm. Dřív bylo v Tunisku rozhodně bezpečněji, než tady na Václaváku. Je to velký problém, Tunisko je hodně závislé na cestovním ruchu, přímo je v něm zaměstnáno přes 300 000 lidí. A když si vezmete to, že ve většině rodin pracuje jen jeden, pokles počtu zahraničních turistů by postihl lidí ještě mnohem více. Takže pokud tam přestaneme jezdit, lidé jako jsou ti, co tyto atentáty páchají, vyhrají.

 

Jak si stojí Egypt, i tam je situace trochu nejistá.

Lidé jezdí, ale mohli by daleko více. Všechny ty nepokoje, co tam byly, se odehrávaly daleko od resortů u Rudého moře, takže riziko je minimální. Ale i nepatrné riziko má samozřejmě vliv. Podlehneme-li ale strachu, přestaneme jezdit úplně. Vždyť k atentátům dochází i v Evropě, to bychom pomalu nemohli vyjít z domu. Mimochodem, Egypt by mohl být nejlepší zemí na světě, jen to dělat líp, ti lidé ani nevědí, co mají. Úžasné památky, výborné resorty u moře za skvělou cenu, mimochodem, tak skvělé potápění jako v Egyptě v Rudém moři jsem nenašel nikde jinde. Potopíte se kousíček od hotelu a jste ohromeni bohatstvím podmořského života. A to všechno máme pouhé čtyři hodiny letadlem od domova.

Procestoval jsem celý Karibik, ale ani tam jsem na nic tak skvělého nenarazil, tam přeci jen musíte vyrazit dál od břehu. Je to ztráta nejen pro Egypt, ale když si vezmete, že na dovolenou na Kubu potřebujete minimálně 40 000 korun na osobu a do Egypta za ty peníze jede celá rodina, tak je to ztráta i pro nás. Situace se ale snad začíná stabilizovat. Problém je, že není možné implantovat demokracii do země jako je Egypt, kde je 25 procent obyvatel negramotných a 30 procent nezaměstnaných. Zažil jsem v Praze Sametovou revoluci, jsem tu již od roku 1986, ale věřte, že ta Arabská revoluce byla o něčem úplně jiném. Lidé nebojovali ani tak za svobodu, jako spíš za lepší život. Ten stále nemají, a tak se občas bouří.

 

Za oknem je pár stupňů nad nulou a prší. Neuvažujete v takových chvílích o tom, že byste se někdy v budoucnosti vrátil domů?

Rozhodně ne. Příští rok to bude třicet let, co jsem Tunis opustil, nemám tam kromě rodičů a sourozenců nikoho, moje rodina i všichni moji kamarádi jsou tady. Můj domov je Praha a jiný domov nemám. Za tu dobu, co tu jsem, jsem se velmi počeštil, jsem snad skoro větší Čech než Češi. A počasí mi rozhodně nevadí, jsem otužilý. Už se těším na zimu, to budu zase trávit každý víkend v Jizerských horách na běžkách.

[box]

NASR UV FIN IMG_0574 (2)Ferid Nasr (52)

Pochází z Tunisu, v Praze žije od roku 1986. Vystudoval výpočetní techniku na ČVUT, po dokončení školy nastoupil do obchodního oddělení na tuniském velvyslanectví v Praze.

Cestovní kancelář Exim Tours založil v roce 1993, v roce 2012 ji prodal skupině REWE, ale dále stojí v jejím čele.

[/box]

Naďa Rybárová

 

Více rozhovorů v rubrice Kapitáni cestovního ruchu naleznete ZDE.

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..