Eva Mráčková: Kam s „rychlopasy“

Tzv. rychlopasy neboli úředně: „cestovní pasy bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji“ se vydávají, žádá-li občan o vydání v kratší lhůtě než 30 dnů (…), a sice s dobou platnosti na 6 měsíců. Dobu platnosti tohoto cestovního pasu nelze prodloužit.

Foto: Archiv Evy Mráčkové

Foto: Archiv Evy Mráčkové

Ten, kdo potřebuje pas rychle, nemá, přinejmenším úředně, jinou možnost. Chtě nechtě zaplatí nemalý poplatek za doklad, který použije nejspíš jen jednou – ale ouha! Nemusí ho nakonec mít možnost použít vůbec. Málokdo totiž dočte úřední litanie až do konce, aby ještě před podáním žádosti zjistil, jestli mu ten pas vůbec k něčemu bude.

Do prakticky všech evropských zemí a na Island se může jet stejně dobře na občanský průkaz, takže nepotřebujete platit extra za pas. Občanský průkaz se nově na žádost vydává i dětem; ty svůj vlastní cestovní doklad mít musejí. Takže pas, zpravidla včetně víza, je potřeba do mimoevropských zemí. Jenže ve většině z nich mají požadavek, aby platil nejméně 6 měsíců po vstupu do teritoria (u některých dokonce po jeho uvažovaném opuštění, resp. uplynutí platnosti víza). U rychlopasu nemůžete takovou lhůtu nezmeškat, protože prakticky nemůžete stihnout vkročit do příslušného teritoria v den, kdy byl pas vydán.

Jestliže v uplynulých letech na nějaký ten chybějící den byli třeba v Egyptě ochotni přimhouřit oči, po politických událostech se nedá počítat ani s kouzlem bakšiše, nehledě na to, že vás nejspíš vrátí bdělá kontrola rovnou před odletem z ČR. Turisté si pak vylévají zlost (případně by rádi uplatnili náhradu stornopoplatků) po cestovní kanceláři, jenže ta je v tom nevinně. Copak mohla vědět, že klient bude mít rychlopas? O vstupních podmínkách přece v katalogu informuje – jenže ani tam se klienti často nenamáhají číst.

Z frekventovaných turistických zemí lze celkem bez problémů cestovat na rychlopas do Turecka a Ukrajiny, s cestovní kanceláří i do Tuniska (tam všude stačí platnost pasu + 3 měsíce), z exotických např. do Japonska, Nepálu, Vietnamu, Argentiny, Chile, Venezuely, Kuby, Jihoafrické republiky či na Mauricius. Nebo třeba na Seychelly, Maledivy či některé ostrovy v Oceánii.

Opatřit si rychlopas se pak vysloveně hodí tomu, kdo se chce jednou v životě podívat do Libanonu – a má ve svém biometrickém pase izraelské razítko.

Na Egypt, ale také výše neuvedené země Jižní Ameriky, většinu Asie, Austrálii a Nový Zéland a většinu afrických zemí můžete s rychlopasem zapomenout, o Severní Americe už vůbec nemluvě.

Jak z toho? Asociace cestovních kanceláří ČR se sice už před několika lety snažila vyřešit problém logicky: požádala, aby se rychlopasy vydávaly s trochu delší platností. Jenže tomu prý brání předpisy EU.

A tak vyberte správnou možnost:

a)      horký brambor zůstane na cestujících

b)      úředníkům dojde, že by se při přijímání žádosti mohli optat, kam dotyčný hodlá jet a jestli si ověřil, že mu ten pas k něčemu bude (resp. vyvěsí seznam států, kam ho lze použít – je jich sice padesátka, ale za hodinku jsem je vyzobala; o některých jsem ostatně ani netušila, že takový stát existuje)

c)      MV místo rychlopasů zavede nějakou možnost vydat „biometrický“ pas přednostně za zvýšený poplatek

Samozřejmě, a) není správně, ale bude platit, b) nebo c) by bylo správně – ale zlaté oči! Přinejmenším do doby, než z vůle EU po zavedení povinnosti biometrických údajů rychlopasy zaniknou zcela.

 

Mimochodem, ty vyjmenované země si před cestou na úřad rozhodně ověřte, protože vstupní podmínky se mohou měnit.

 

Eva Mráčková

Enter the text or HTML code here

komentáře 3

 1. Prosím o radu ,,letime do Turecka a moje dcera ma přítele je u nás v ČR na návštěvě a leti snami do Turecka na dovolenou jedeme 19.8.2014 vracíme se 27.82014 přítel je Rumun a ma rychlopas dělal si ho ve své zemi v únoru prosím o radu jestli ho na letišti pusti z rychlopasem dovolena je zaplacená prosím

 2. Romana Isufiova says:

  Dobry den mam dotaz zda mohu do Kosova odcestovat na rychlo pas. Dekuji

 3. Jana Nováková says:

  Dobrý den,

  mohu odletět s rychlopasem do Turecka, pokud dodržím platnost pasu ještě 150 dní od vstupu do Turecka? V jedné cestovní kanceláři mi bylo sděleno, že by raději na rychlopas do Turecka neletěli.

  Děkuji Vám za informaci.

  S pozdravem
  Jana Nováková

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..