Emirates, Etihad, flydubai a Air Arabia spojily síly při společném přeletu

Letecké společnosti Emirates, Etihad, flydubai, Air Arabia a Al Fursan společným přeletem a formací k oslavě 47. národního dne Spojených arabských emirátů připomněly 2. prosince dědictví a hodnoty Jeho Výsosti šejka Zajda bin Sultán Ál Najhána, zakladatele Spojených arabských emirátů.

Foto: Emirates

Cílem show bylo prezentovat úspěchy letecké dopravy ve Spojených arabských emirátech i ve světě. Přeletu, jenž je milníkem civilního letectví jak ve světě, tak ve Spojených arabských emirátech, se účastnilo 11 letadel: Boeing 737 MAX 8 a Airbus A320 společnosti flydubai, Airbus A320 společnosti Air Arabia, Airbus A380 společnosti Emirates, dále 7 tryskových letounů Al Fursan patřících do leteckých sil Spojených arabských emirátů. Všechna komerční letadla, jež se stala součástí formace, byla dekorována nápisem „Year of Zayed“. Je to zároveň vůbec poprvé, co byla tato kombinace letadel zařazena do společné formace.

Letecká formace a trasa letu

Choreografie byla zahájena vzlétnutím letadel z mezinárodního letiště Dubai World Central Al Maktoum. Jakmile se všechny stroje dostaly na své pozice v různých letových výškách v rozmezí od 2000 stop do 5000 stop s vertikální separací 1000 stop, letecké představení bylo zahájeno. Při přeletu nad Rás al-Chajma každé letadlo upravilo svou rychlost a obrátilo se, aby utvořilo připravenou formaci. Když pak letadla společně sestoupila, vzájemně je od sebe dělilo 300 výškových stop.

První ve formaci letělo letadlo flydubai ve výšce 1000 stop rychlostí 210 uzlů, za ním následovalo letadlo Air Arabia ve výšce 1300 stop. Třetím letadlem byl A380 společnosti Etihad stíhající první dva letouny ve výšce 1600 stop. Čtvrtým členem formace se stalo ikonické letadlo A380 společnosti Emirates, jež letělo v 1900 stopách. V těsné formaci následovalo 7 tryskových letounů Al Fursan, které za sebou zanechaly kouřové barvy vlajky Spojených arabských emirátů.

Formace mířila od Rás al-Chajma nad Umm al-Kuvajn, Adžmán a následně proletěla nad památkami jako Šardžá, Dubajská Palma či Světové ostrovy s Burž Chalífou v pozadí. Nakonec se po přeletu nad Abú Zabí a mešitou šejka Zajda všechna letadla rozdělila a zahájila přistání na svých letištích.

Foto: Emirates

Plánování a koordinace

Precizní plánování a organizace události zabrala více než pět měsíců. Primárním předmětem zájmu bylo především zajištění bezpečnosti, stejně jako technické plánování a koordinace všech čtyř aerolinek a leteckých úřadů i dalších institucí. Zkouška formace proběhla 8. listopadu, současně se tréninkové akce zúčastnily dvě helikoptéry a letadlo Aero L-39 Albatros patřící pod litevskou akrobatickou základnu Baltic Bees.

 

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..