Dominikánská republikaZprávy

Ekonomický a turistický sektor Dominikánské republiky zažívá zlaté časy

Funkcionáři a podnikatelé ve středu 15. května hovořili o ekonomickém a turistickém potenciálu Dominikánské republiky, která v roce 2018 přivítala 6,5 milionu turistů a 1,3 milionu cestujících z výletních lodí, což pro zemi představuje historicky nejvyšší hodnotu.

Foto: Národní turistický úřad Dominikánské republiky

V rámci debaty na téma cestovního ruchu, rozvoje, růstu a společenské odpovědnosti v rámci ABC America Forums, podporovaného španělskými novinami ABC ve spolupráci s Corripio Communications Group, ministr cestovního ruchu Dominikánské republiky Francisco Javier García potvrdil, že tento sektor se nachází „ve velkolepém momentě“ a že zůstává lídrem v oblasti devizových příjmů. Podle údajů z Dominikánské centrální banky dosáhly tržby z cestovního ruchu v loňském roce 7,6 miliardy dolarů.Tyto dobré výsledky v oblasti cestovního ruchu ministr přisoudil faktorům, jako je politická, ekonomická a sociální stabilita, kterou se pyšní tento karibský národ, a také „záviděníhodné“ hotelové infrastruktuře či v neposlední řadě propagaci v zahraničí ze strany vlády. García rovněž zmínil, že se dostává stále větší pozornosti a péče oblastem Puerto Plata (sever) a Samaná (severovýchod), provinciím, které byly v oblasti cestovního ruchu o něco pozadu oproti turisticky známé Punta Caně (východ). Zároveň poukázal na to, že cestovní ruch je hlavním zdrojem příjmu ze zahraničí a „nekonkuruje žádnému jinému sektoru“. Jeho růst tak přispívá k růstu dalších odvětví, jako jsou zemědělství, doprava nebo obchod. Debatu, která se konala v kongresovém centru Ministerstva zahraničních věcí, moderoval Bieito Rubido, ředitel ABC. Mimo jiné se ji zúčastnil i generální ředitel Banco de Reservas Simón Lizardo. Ten hovořil o podpoře, jež vláda cestovnímu ruchu přináší a kterou definoval jako „motor, který pohání místní ekonomiku“. Dalšími účastníky byli: dominikánský podnikatel Frank Elías Rainieri, prezident a předseda představenstva Grupo Punta Cana, a Španěl Victor Moro, prezident Vima World. Oba se shodli na tom,že místní cestovní ruch má obrovský potenciál.

Rainieri rovněž dodal, že Punta Cana je mezinárodní ukázkou pro místní i zahraniční „velké investice“, a to ve veřejném i soukromém sektoru. Kromě Rubida, ředitele ABC, se zahájení zúčastnili také Miguel Vargas, dominikánský ministr zahraničních věcí, a tajemník Rady ministrů José Ramón Peralta, kteří diskutovali o investicích, podnikání, financích, právní jistotě a také o průmyslu, importu a exportu. Peralta poukázal na ekonomický „zázrak“, který karibská země zaznamenala, kdy, jak řekl, průměrně ekonomicky vzrostla v posledních 50 letech o 5 %. „Tento růst byl dosažen se záviděníhodnou stabilitou cen, představující od roku 2012 průměrnou roční inflaci pouze 2,5 %,“ uvedl ministr. Fóra se také zúčastnili Alejandro Abellán, španělský velvyslanec v Dominikánské republice, Olivo Rodríguez Huerta, velvyslanec Dominikánské republiky ve Španělsku, či původem Španěl José Luis Corripio Estrada, prezident skupiny Corripio. Během zakončení Corripio Estrada vyzval španělské podnikatele, aby pokračovali v investování do Dominikánské republiky, do země, která je podle jeho slov: „Stále nejlepší volbou pro investování v poměru ke své rozloze.“

Newsroom TTG

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button