Partnerská sekceZprávy

Egyptská riviéra – mořský ráj to na pohled

Partnerský článek

Stálé a teplé počasí, slunce každý den a pohodové koupání i v zimních měsících v jednom z nejčistších moří světa na tisících kilometrech pláží, které na některých místech přecházejí do přírodních či archeologických parků. Rudomořská riviéra nabízí nejen ráj na zemi, ale i pod hladinou moře.

05-01

Málokdo se asi po dovolené v Egyptě pochlubil tím, že se koupal či potápěl v Indickém oceánu. Ale Rudé moře je skutečně jeho součástí, navíc je to jedno z nejsevernějších korálových moří a nachází se relativně blízko Evropy. Právě snadná dostupnost v kombinaci s velkým množstvím korálových útesů a na ně navázaným pestrým podmořským životem učinila z „egyptské riviéry“ jedno z nejoblíbenějších potápěčských míst na světě. Ve všech turistických resortech od Šarm aš-Šajchu na protějším břehu zálivu až po Hurghadu a stovky kilometrů od ní dále na jih najdete klidná potápěčská místa a v nich i centra, která se přizpůsobí vašim možnostem, dovednostem a nejrůznějším přáním. Potápět se můžete profesionálně nebo naopak amatérsky jen se šnorchlem, případně si v mnoha centrech můžete udělat potápěčský kurz platný po celém světě. Navíc za cenu srovnatelnou s kurzy u nás, jen výcvik a zkoušky probíhají v ‚trochu‘ pohlednějším a reálnějším prostředí.

Podmořský život tu můžete ‚bez dechu‘ obdivovat téměř všude, nejlepší místa jsou například Gota Abu Ramada poblíž Hurghady, jíž se pro neuvěřitelné množství živočichů a rostlin přezdívá Akvárium, nebo Marsa Alam, egyptský nejjižnější u tzv. Fury Shoals, jedno z nejlepších míst na potápění na světě, kde vás při ponorech u korálového útesu Samadai doprovodí i houf místních delfínů. Nemusíte jen obdivovat, ale můžete se zúčastnit i výprav na podmořský rybolov. Nebo pokud se nechcete vůbec namočit, je tu pro vás v Hurghadě Sindibádova ponorka (Sinbad Submarine), která vás vezme až do 22metrové hloubky.

Pod vodou ovšem není jen živo, nýbrž na některých místech i mrtvo. Nikterak hrůzostrašně, ale jako v muzeu. Nejznámější lokalitou je Abú Nuhas u ostrova Shadwan asi 50 km jihozápadně od Šarm aš-Šajchu a přibližně ve stejné vzdálenosti jihovýchodně od Hurghady odpočívá pod mořskou hladinou pět vraků, z nichž největší atrakcí je britská nákladní loď potopená v roce 1869, která je dnes domovem hustých barevných korálů a fascinujících hejn ryb.

05-03Na rudomořské riviéře ale nepřijdou zkrátka ani ti, kdo mají z mořských hlubin takový respekt, že se nikam potápět nechtějí. Moře si mohou projet na některé z vyjížďkových tras, třeba na ostrovy Giftun se zářivě bílým pískem, kde korály a ryby mezi nimi uvidí i z hladiny. Nebo mohou jen tak lenošit na pláži a užívat si slunce, které zde funguje spolehlivě a celoročně. A pokud už by je náhodou začala pláž v ‚jejich‘ hotelu nudit, mohou se vydat na jiné – většina hotelů nabízí jednodenní vstup na své pláže i pro hosty jiných zařízení. Třeba na jih od centra Hurghady (Sigala) se podél stroze pojmenované části pobřeží Resort Strip táhnou nekonečné pláže s tím nejbělejším pískem v Egyptě. Zůstat ale můžete i v samotném centru města, jeho moderní Marina se stala promenádou s mnoha čajovnami, kavárnami a restauracemi, kde se dá povečeřet při romantickém výhledu na zvolna se pohupující jachty a na moře táhnoucí se až za daleký obzor.

Ale vlastně ani není třeba vytáhnout paty z hotelu – resorty jsou zařízeny tak, aby zde ani náročnému Evropanovi vůbec nic nechybělo. A aby po skončení svého pobytu odlétal s pocitem, že se sem určitě brzy vrátí. Protože kde jinde tak blízko své vlasti najde tak čisté a teplé moře jako právě tady.

Existují dva názory na to, jak vznikl název Rudé moře. První, že bylo pojmenováno podle červené barvy pohoří, která je obklopují. Druhý hovoří o sezonně se vyskytujících řasách, které zabarvují vodu do hnědočervena. Ať tak či onak, jméno Rudé moře – Mare Rastrum – mu dali již starověcí námořníci.

Rudomořská riviéra ale není jen moře, také vnitrozemí toho má hodně co nabídnout. Stačí vyjet do pouště na koních, na velbloudech nebo terénními auty. Pro dobrodružnější povahy se pořádají i noční výlety, protože takovou hvězdnou oblohu jako právě hluboko v poušti nikde v Evropě neuvidíte.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button