Zprávy

Edmund Janisch: Úbytek ruských lázeňských hostů je pro Karlovarský kraj značný problém

Janish
Janish

Touroperátoři, hoteliéři a podnikatelé v Karlových Varech si stěžují, že incoming z Ruska do ČR je podstatně slabší než dříve. V roce 2013 navštívilo Českou republiku více než 474 000 ruských turistů. Celá naše země je u nich velmi oblíbena díky rozmanitosti nabízených produktů, ale zároveň jako přestupní a tranzitní místo, odkud se Rusové dostávají do dalších míst v Evropě.

Praha je hlavní atraktivitou díky historii a kultuře, následuje Západočeský lázeňský trojúhelník, především Karlovy Vary. V současné době ale dochází v Karlových Varech k poklesu návštěvnosti (například dle ředitele společnosti Bristol Group a. s. Oldřicha Bokiše poklesly objednávky ubytování v letní sezóně o 7%).

Stručně jen některé příčiny:

 

–          Víza – nepružnost ČR ve vízové politice. Řešením může být vydávání multivíz, zkrácení doby pro vydání víza apod.

–          Devalvace rublu, čímž se pro Rusy zdražují pobyty

–          Vztahy mezi Ruskem, Ukrajinou a EU

–          Nevhodná prohlášení některých politiků v době krize na Krymu

Dalším problémem jsou pro ruskou klientelu informace o České republice. Nikdo z našich politiků zatím nevydal jasné prohlášení, že na každého turistu, hosta či pacienta čekáme a vítáme jej, že se v naší zemi může cítit bezpečně a nikdo nebude pronásledován. Pokud bychom se vlastní liknavostí v komunikaci a neopatrností připravili o tento segment hostů, v brzké době by někdo naši pozici na ruském trhu obsadil. Naopak je třeba využít toho, že jsme velmi známou destinací a je nutné tuto pověst neustále udržovat a obnovovat nabídkou nových zajímavých produktů.

Karlovarský kraj se pravidelně prezentuje na veletrzích cestovního ruchu v Rusku a v celé řadě postsovětských republik, značné finanční prostředky jsou věnovány na reklamu, propagaci prostřednictvím famtripů a presstripů, kde říkáme „Přijeďte k nám“. Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný vynakládá velké úsilí na provedení změn při vydávání víz pro ruské občany počínaje dopisy ministrům až po osobní jednání jak s ministrem vnitra, tak s ministrem zahraničních věcí.

Hotely v lázeňských městech i letiště v Karlových Varech jsou dlouhodobě orientovány na ruskou klientelu a z této reality musíme vycházet. Všichni si snad uvědomujeme, že je to lázeňství a cestovní ruch, co občany v našem kraji převážně živí. Přesto se před zahájením filmového festivalu na reklamních plochách objevily plakáty s xenofobními výpady proti ruským turistům: „ Pozvi Rusa do domu, ukradne ti vlast!“ Autor tak poškodil a narušil práci všech, kteří se cestovním ruchem zabývají. Bez živého cestovního ruchu budou Karlovy Vary jen městem s teplou vodou a tisíce lidí přijde o obživu. A nedělejme si iluze, že by se „výpadek“ ruských hostů dal nahradit jinou klientelou, jiným způsobem. Rusové jsou našimi tradičními hosty a měli bychom se k nim chovat slušně jako ke všem ostatním.

Ing. Edmund Janisch

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button