ECTAA se obává zavedení ekologické daně na Baleárských ostrovech

Španělská vláda zvažuje zavedení ekologické daně u pronájmu vozidel na Baleárských ostrovech. Evropští touroperátoři se obávají, že zavedení tzv. ekodaně na pronájmy automobilů povede k dalšímu zdražení této evropské destinace a Baleárské ostrovy se tak stanou méně atraktivní v době rychle rostoucí konkurence.

Ilustrační foto Zdroj: Lucie Poštolková

Ilustrační foto Zdroj: Lucie Poštolková

Tato daň by se měla vybírat od zákazníků autopůjčovny. Očekává se, že se bude vztahovat i na případy, kdy zákazník zaplatil plnou cenu za pronájem automobilu předem. Podle posledních informací není jasné, odkdy se bude ekologická daň vybírat, ale pravděpodobně vstoupí v platnost již den po zveřejnění v úředním věstníku ve Španělsku. Některé neoficiální zdroje uvádějí datum 1. dubna 2013. Návrh zákona byl nedávno odsouhlasen regionální vládou a nyní musí být schválen parlamentem.

Podle návrhu zákona se bude výše „ekodaně“ z pronájmu automobilů a obytných vozidel lišit od 3,00 do 7,50 eura za den v závislosti na emisích CO2. Ekodaň se bude vztahovat také na čtyřkolové motorky (od 1,60 do 3,00 eur denně).

AČCKA a ECTAA vyjádřily vážné obavy ze zavedení této ekologické daně a dopadu na činnost touroperátorů, neboť cestovní kanceláře mohou podle evropského práva dodatečně navýšit cenu svých služeb jen za dodržení určitých podmínek. ECTAA požádala španělské státní orgány o odložení termínu platnosti nové daně a osvobození na již uzavřené a klienty zaplacené smlouvy.

Ing. Kateřina Petříčková,

tajemnice AČCKA


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..