Města & regiony ČRMICEZprávy

Dvě výročí brněnského výstaviště, významná pro celou republiku

Největší veletržní areál ve střední Evropě si letos v květnu, v rámci festivalu RE:PUBLIKA,  připomíná devadesáté jubileum svého otevření a na podzim se zde otevře již 60. mezinárodní strojírenský veletrh.

Foto: Brněnské veletrhy a výstavy

„Před devadesáti lety vznikla silná veletržní tradice, která trvá dodnes a zcela zásadně formovala moderní tvář Brna. Mezinárodní strojírenský veletrh dodnes zůstává naprosto zásadní obchodní platformou pro český průmysl. Podmínky pro něj začaly vznikat právě v roce 1928, kdy  zde také 26. května byla otevřena Výstava soudobé kultury, která připomněla úspěchy mladého československého státu za deset let jeho existence,“ uvedl generální ředitel společnosti Velethry Brno Jiří Kruliš.

Současně s oslavami bude spuštěn i web, který mapuje nejvýznamnější události, které se na brněnském výstaviště za posledních 90 let staly. „Nechtěli jsme jít cestou strohého popisu historie výstaviště, vybírali jsme spíše ikonické události, osobnosti a výrobky, které jsou s areálem a veletrhy spjaty,“ podotkl vedoucí marketingu a komunikace Jiří Smetana. A dodává: “Více jsme se také zaměřili na fenomén samotných veletrhů. Velká část veřejnosti vnímá unikátní architekturu výstaviště, ať už mluvíme o meziválečných pavilonech, nebo ikonických poválečných stavbách pavilonu Z a C, my ale chceme zdůraznit fenomén veletržní tradice, která měla zásadní vliv na ekonomické úspěchy československého průmyslu ve druhé polovině 20. století. A tuto roli si díky Mezinárodnímu strojírenskému veletrhu drží dodnes,“ uvedl Jiří Smetana.

26. května návštěvníci festivalu RE:publika poprvé uvidí i animované video, které mapuje historii brněnského výstaviště, jeho architektonický vývoj a dějinné zvraty od chvíle, kdy začal funkcionalistický areál vznikat, až do současnosti, kdy je brněnský veletržní areál nejsilnější veletržní správou ve střední Evropě a hostí řadu prestižních velehor a akcí.

Jubilejní 60. mezinárodní strojírenský veletrh, který začne 1. října, bude lákat i na výstavu 100REIS, která připomene ikonické výrobky československého průmyslu. V jednom křídle pavilonu A1 uvidí návštěvníci nejzajímavější produkty českého strojírenského, automobilového a leteckého průmyslu, které Československo proslavily po celém světě.

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button