Města & regiony ČRZprávy

Dva nové prameny v Mariánských Lázních

Letošní zahájení lázeňské sezóny v Mariánských Lázních bylo výjimečné nejen přítomností hlavního aktéra večerního programu Karla Gotta, ale také neobvyklou účastí značného množství významných hostů z řad ministrů, náměstků ministrů a velvyslanců či atašé.

Záhájení lázeňské sezony 2015, Foto: KIS Mariánské Lázně s.r.o.
Záhájení lázeňské sezony 2015, Foto: KIS Mariánské Lázně s.r.o.

Hlavním hostem byla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, která převzala záštitu nad celou akcí a společně s náměstkem ministra zdravotnictví profesorem Josefem Vymazalem odhalila před hotelem Cristal Palace pítko dvou nových pramenů jímaných v parku u Ferdinandova pramene. Prameny posvětil páter Řehoř Pavel Urban. Na návrh architekta Tomáše Prince vytvořil součásti pítka a jejich osazení kameník Stanislav Junek z nedalekého Zádubu.

Zvláštností nových pramenů je unikátní hloubka, z níž jsou čerpány. Zatímco u ostatních mariánskolázeňských pramenů je to kolem 20 metrů, u těchto nových pramenů je to 76 metrů. Zkušební vrty byly provedeny již v 90 letech. Prameny jsou od sebe vzdáleny pouhých 50 metrů, přesto je jejich chuť zcela odlišná. Po dlouhých jednáních s Léčebnými lázněmi, radnicí i ministerstvem zdravotnictví se podařilo najít cestu k uskutečnění celého záměru. Na vybudování pítka přispěla i radnice, neboť je veřejně přístupné a slouží všem občanům i návštěvníkům.

Hotel Cristal Palace pak investoval mnoho milionů na obnovení vrtů, zakoupení minerálních vod a jejich přivedení od Ferdinandova pramene až k hlavní silnici na prostranství před hotelem Cristal. První pramen je nazván po nejslavnějším návštěvníkovi Mariánských Lázní, anglickém králi Edwardovi VII. Druhý pramen pak získal své jméno Augustin po majiteli hotelu Cristal Palace. Oba prameny jsou silně mineralizované s vysokým obsahem vápníku, hořčíku a železa. Pramen Edward snižuje překyselení žaludku a působí při léčbě obezity a cukrovky. Augustinův pramen pomáhá léčit záněty močových cest a dnu.

Zdroj: KIS Mariánské Lázně

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button