Dubrovník sužují davy turistů: kdo za to může?

Chorvatské město Dubrovník, zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO, je doslova přeplněné zejména jednodenními návštěvníky. Vedle seriálu Hra o trůny za to mohou tři hlavní faktory: levné letenky, peer-to-peer ubytování a výletní lodě.

Popularita Hry o trůny zvýšila zájem turistů o Dubrovník. Ten ale není hlavní příčinou přecpaných ulic starého města. Foto: HBO

Již tak vysoký počet návštěvníků malebného jadranského města bezpochyby ještě zvýšila obliba televizního seriálu Hra o trůny, který se kromě dalších lokací točil též v Dubrovníku. Podle studie záhřebského Ekonomického institutu sem Lannisterové, Starkové, Daenerys Targaryen a další přivedou ročně kolem 60 000 návštěvníků. Filmová lokace však není hlavní příčinou turistických davů v letních měsících – hlavní faktory „overtourismu“ jsou tři a jsou stejné jako například v Benátkách.

Prvním faktorem masivního přílivu turistů jsou levné letenky, které umožňují dopravit se do Dubrovníku snadno i na krátkou dobu. Průměrná doba pobytu v Dubrovníku v roce 2017 byla méně než tři dny.

S ubytováním souvisí další faktor – Airnbn, tedy peer-to-peer ubytování, na které se nevztahuje plánování, povolení, ani zvláštní daně, na rozdíl například od hotelů či penzionů. Turisté navíc přespávají v domech, kde dříve bydleli místní. Ve starém městě žije nyní 1157 stálých obyvatel, přičemž v roce 1991 to bylo ještě kolem pěti tisíc!

A třetím faktorem jsou výletní lodě, chrlící do města každým dnem tisíce návštěvníků. Od letošního ledna do června navštívilo staré centrum Dubrovníku téměř 280 000 lidí ze 188 lodí. Za celý loňský rok tam přivezlo 539 lodí 749 000 turistů. Podle specializovaného webového portálu Cruise Critic byl Dubrovník v letech 2017 a 2018 vyhlášen za nejlepší výletní destinaci ve východním Středomoří. Za ním se umístil černohorský Kotor, italské Benátky a řecké ostrovy Santorini a Rhodos.

Pasažéři lodí, kteří plní ulice Dubrovníku, však ve městě stráví obvykle jen krátkou dobu. A hlavně: málo utratí. Davy turistů z lodi vystoupí zpravidla ráno po snídani a na loď se vrátí kolem třetí na all-inclusive oběd či večeři. Ve městě si dopřejí většinou jen pivo, kávu či zmrzlinu.

UNESCO vloni město varovalo, že kvůli záplavě turistů je jeho status světového dědictví ohrožen, a doporučila snížit denní počet návštěvníků na 8000 denně. V lednu 2017 tehdejší starosta Dubrovníku Andro Vlahusić oznámil plán omezit návštěvnost starého města, přičemž návštěvníci se mají počítat pomocí 116 kamer v ulicích.

Nový starosta Mato Franković, zvolený v červnu 2017, je ještě radikálnější: vyhlásil cíl omezit počet turistů do roku 2019 na pouhé 4000 denně a uvedl, že město se potřebuje „vzpamatovat“. Koncem roku 2018 má být též spuštěna mobilní aplikace, v níž uživatel zjistí, zda je staré město Dubrovníku přeplněno či nikoli, a pokud ano, nabídne alternativní zajímavá místa vně hradeb či v okolí. Objevování okolí by mohla přispět i chystaná aplikace pro sdílení a půjčování automobilů.

Petr Bílek

Autor Petr Bílek (Články)


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..