ChorvatskoData & studieZprávy

Dubrovník: klenot Jadranu slaví

Dubrovník proslavený svými bohatými kulturními památkami je pro svou krásu a malebnost známý po celém světě. V letošním roce čekají město dvě významná výročí.

Foto: HTZ / Luka Esenko

Nejenom 600. výročí známého Rolandova nebo též Orlandova sloupu, ale také 40 let od zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO. Plánuje se nespočet festivalů, kulturních, společenských a sportovních akcí během celého roku.

Podle tradice byl Roland jedním z nejznamenitějších rytířů císaře Karla Velikého. Socha rytíře Rolanda znamená důležitý prvek mnoha významných středověkých sídel. Ctnostný rytíř oděný do římského oděvu i zbroje symbolizoval městská práva, zosobňoval tržní právo a chránil poctivé kupce i prodejce A je tomu tak i v Dubrovníku. U sloupu se vyhlašovaly zákony, oznamovaly se i vykonávaly tresty. Tvůrcem Rolandova sloupu v Dubrovníku byl mezi lety 1417–19 Bonino de Milano, a to pomocí zdejšího mistra Antuna Ragusea. Použil přitom kámen z Korčuly a nachází se před kostelem sv. Blažeje.

Foto: Dubrovník Tourist Board

Staré město, antické centrum města, je samo o sobě památkou. Skládá se téměř výhradně z historicky významných budov, z nichž některé se datují až do středověku a reprezentují románskou, renesanční a barokní architekturu. Snad nejznámější částí Starého města Dubrovníku je Stradun, hlavní ulice, která Staré město rozděluje na dvě části – severní a jižní.

Patří mezi nejhezčí ulice v celém městě, kde se lidé setkávají a kde se koná mnoho festivalů a veřejných akcí. Stradun je obklopen mnoha monumenty a historickými budovami včetně fontány Onofrio, městské zvonice a slavného paláce Sponza. Celé Staré město bylo v roce 1979 zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Od loňska reguluje návštěvnost Starého města Dubrovníku kamerový systém a v případě potřeby omezuje vstup turistů, který je placený. Radnice krok zdůvodnila tím, že kvůli záplavě turistů je ohrožen status památky světového dědictví UNESCO, její kampaň propaguje udržitelný turismus.

Nejvíce turistů přijíždí z Velké Británie, USA, Německa, Francie, Chorvatska, Austrálie, Itálie, Finska a Kanady. V roce 2018 navštívilo město 1,27 milionu turistů, což je o 8 % více než v roce 2017. Návštěvníci zde strávili 4,14 milionu nocí, to představuje nárůst o 4 % oproti roku 2017. Z České republiky navštívilo Dubrovník 4487 turistů, kteří zde strávili 17 346 nocí, a to převážně během léta. Dubrovník je v létě spojen s 60 různými destinacemi v Evropě a s jednou v USA. Z Prahy nabízí každodenní letecké spojení letecká společnost Smartwings.

Ubytovací kapacita Dubrovníku je 12 104 postelí, z toho 12 100 lůžek v hotelích, 21 100 lůžek v privátním sektoru, v hostelích je k dispozici 474 lůžek a v kempech 1542 míst.

Cílem Dubrovníku je být celoroční destinací. Je atraktivní destinací pro svatby, incentivní a kongresovou a rovněž filmovou turistiku. Lokace Dubrovníku využili filmaři nejenom pro oblíbený seriál Hra o trůny, ale i pro osmý díl Hvězdných válek či film Robin Hood.

V zimním období fungují přímé lety do Dubrovníku z Frankfurtu, Londýna, Barcelony, Madridu, Říma, Istanbulu a Varšavy.

Zleva: Ilko Djivanović – hudebník, Romana Vlašić – Director of Dubrovnik Tourist Board, Sandra Milovčević – Head of Communication Department of the Dubrovnik Tourist Board, Franceska Tevšić – PR of the Dubrovnik Summer Festival, Jelka Tepšić – Deputy Mayor of Dubrovnik Goran Cvjetinović – City of Dubrovnik, Adviser for media J.E. Ljiljana Pancirov – Ambassador of the Republic of Croatia in the Czech Republic, Dubravko Miholić – Director of the Representative Office of Croatian National Tourist Board in the Czech Republic, foto: HZT

Turistickou nabídku ku příležitosti letošních významných výročí v Dubrovníku představili zástupci města Dubrovník, Turistického sdružení Dubrovníku společně s Chorvatským turistickým sdružením pod záštitou Velvyslanectví Chorvatské republiky v Rezidenci primátora hlavního města Prahy.

Věděli jste, že…?

  • Jedna z nejstarších karantén na světě byla založena v Dubrovníku ve 14. století.
  • Jeden z nejstarších sirotčinců v Evropě byl otevřen v Dubrovníku v roce 1434.
  • Dubrovnická republika (Ragusa) byla prvním státem na světě, který v r. 1416 oficiálně zrušil otroctví.
  • V Dubrovníku se nachází nejstarší lékárna v Evropě, která je od r. 1317 stále provozována.
  • Dubrovnická synagoga je jednou z nejstarších na světě.

Vlaďka Bratršovská

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button