Dracula v Rumunsku ožívá
V Rumunsku se rozhodli využít současné obliby románů a filmů s upíří tematikou a podle sdělení zdejší federace cestovního ruchu chtějí pro propagaci své země pomocí slavné románové postavy využít i evropských fondů. Šest transylvánských krajů se spojilo v přípravě regionálního projektu pod názvem Dracula, jehož iniciátorem byl starosta města Targu Mures v centrálním Rumunsku.
K využití tajemné postavy s hororovým nádechem v marketingu cestovního ruchu se Rumuni inspirovali ve skotském Loch Ness či massachusettském Salemu, kde pořádají programy spjaté s čarodějnickými procesy.
Rumuni byli nejdříve v zapojení Draculy do cestovního ruchu zdrženliví, protože tato kontroverzní postava je nejčastěji spojována se jménem legendárního knížete Vlada Tepese, který je v Rumunsku vnímán jako statečný vlastenec a bojovník za nezávislost země na Osmanské říši. Až spisovatel Bram Stoker údajně použil Tepese jako model pro postavu Draculy a ve svém románu ho vylíčil jako krvežíznivého upíra. Vycházel z faktu, že v Tepesových dobách byly dnes nepřijatelné formy boje na denním pořádku a barbarským mučením a zabíjením napichováním na hroty či pálením lidí zaživa se neproslavili pouze v Rumunsku.
Vlna světové obliby upírské tematiky i tzv. dark tourismu však Rumuny přesvědčila, aby začali podnikat na poli upířího cestovního ruchu, byť možná trochu utrpí pověst národního hrdiny Vlada Tepese.
ln