Dracula v Rumunsku ožívá

V Rumunsku se rozhodli využít současné obliby románů a filmů s upíří tematikou a podle sdělení zdejší federace cestovního ruchu chtějí pro propagaci své země pomocí slavné románové postavy využít i evropských fondů. Šest transylvánských krajů se spojilo v přípravě regionálního projektu pod názvem Dracula, jehož iniciátorem byl starosta města Targu Mures v centrálním Rumunsku.

Ilustrační foto Autor: Luděk Neužil

Ilustrační foto Autor: Luděk Neužil

K využití tajemné postavy s hororovým nádechem v marketingu cestovního ruchu se Rumuni inspirovali ve skotském Loch Ness či massachusettském Salemu, kde pořádají programy spjaté s čarodějnickými procesy.

Rumuni byli nejdříve v zapojení Draculy do cestovního ruchu zdrženliví, protože tato kontroverzní postava je nejčastěji spojována se jménem legendárního knížete Vlada Tepese, který je v Rumunsku vnímán jako statečný vlastenec a bojovník za nezávislost země na Osmanské říši. Až spisovatel Bram Stoker údajně použil Tepese jako model pro postavu Draculy a ve svém románu ho vylíčil jako krvežíznivého upíra. Vycházel z faktu, že v Tepesových dobách byly dnes nepřijatelné formy boje na denním pořádku a barbarským mučením a zabíjením napichováním na hroty či pálením lidí zaživa se neproslavili pouze v Rumunsku.

Vlna světové obliby upírské tematiky i tzv. dark tourismu však Rumuny přesvědčila, aby začali podnikat na poli upířího cestovního ruchu, byť možná trochu utrpí pověst národního hrdiny Vlada Tepese.

ln

 

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..