Jak létat (na dovolenou) s dětmi

Pláž v resortu Sonaisali Foto: Lucie Poštolková

Pláž v resortu Sonaisali Foto: Lucie Poštolková

Cestování s malými dětmi není vždy úplně jednoduché, a to ani letadlem. Protože ale se blíží doba dovolených a mnozí z nás budou chtít vyrazit k moři i se svými malými ratolestmi, podívejme se, jaká pravidla pro přepravu dětí ve věku do dvou let platí u některých aerolinií.

Ač vám třeba budou předpisy aerolinií připadat mnohdy přísné, neklaďte to za vinu pouze leteckým společnostem. Neboť jak poznamenává tiskový mluvčí ČSA Daniel Šabík, v určování těchto pravidel nemají úplně volné ruce: „Na palubě letadla smí být jen omezený počet dětí ve věku do dvou let, a to v závislosti na typu letadla. A tento počet určuje výrobce a provozní předpisy.“

České aerolinie

Na linkách provozovaných Českými aeroliniemi můžete cestovat maximálně se dvěma dětmi mladšími dvou let. Jedno můžete mít na klíně, druhé musí mít potvrzenou rezervaci místa a vlastní autosedačku certifikovanou pro použití v letecké dopravě (případně sedačku, kterou si můžete od ČSA vyžádat zdarma při rezervaci místa, ta je ale určena až dětem od šesti měsíců). Máte-li tedy např. takhle malá trojčata, musíte být na ně dva.

Za normálních okolností může s ČSA cestovat dítě až od dovršeného sedmého dne věku, v případě nutnosti cestovat z naléhavých zdravotních důvodů se řeší případ individuálně.

Pro dítě do dvou let je možné odbavit 1 kus zavazadla o maximální hmotnosti 10 kg a skládací kočárek, případně přenosný koš nebo autosedačku.

Travel Service

Na linkách provozovaných společností Travel Service může dospělý cestovat maximálně s jedním dítětem ve věku do dvou let. Dítě nemá nárok na vlastní sedadlo ani občerstvení a cestuje na vašem klíně. Počítejte ale s tím, že máte-li dvě děti v tomto věku a cestujete s manželem/manželkou, určitě nebudete sedět vedle sebe.  „Z bezpečnostních důvodů akceptujeme pouze jedno dítě do dvou let v jedné řadě sedadel,“ říká tisková mluvčí společnosti Vlaďka Dufková.

V letadlech společnosti Travel Service má nárok na přepravu zavazadla pouze cestujícím s nárokem na sedadlo, bezplatně se však přepravují kočárky, dětské postýlky nebo sedačky. Sedačku je možno vzít i do kabiny, avšak pouze v případě, že se vejde do schránky nad hlavami cestujících.

Emirates

Ilustrační foto Zdroj: Emirates

Ilustrační foto Zdroj: Emirates

S Emirates můžete cestovat se dvěma dětmi ve věku do dvou let, ovšem pouze pokud je alespoň jednomu z nich více než 12 měsíců a je schopno sedět ve speciální sedačce. Pak mu ovšem samozřejmě musíte koupit vlastní sedadlo.  Na vlastním sedadle může sedět dítě už od šesti měsíců, při startu a přistání ho však musíte držet na klíně vy. Máte-li tedy dvojčata mladší než půl roku, potřebujete doprovod dalšího dospělého.  „Na tři děti ve věku do dvou let je rovněž třeba doprovod dvou dospělých, “ říká Dalibor Valko, sales manager pražského zastoupení aerolinií.

S Emirates rovněž nemohou létat miminka mladší sedmi dnů, s výjimkou naléhavých zdravotních důvodů.

Letíte-li s dítětem do dvou let věku, můžete si odbavit o jeden kus zavazadla více, než činí váš obvyklý nárok, a to bez ohledu na cestovní třídu. Zavazadlo však nesmí vážit přes 23 kg a součet jeho rozměrů nesmí být větší než 115 cm. Do kabiny si smíte vzít navíc tašku s jídlem pro dítě a ostatní potřeby, nesmí ale vážit více než 5 kg. Pokud se do kabiny vejde, můžete tam vzít i skládací kočárek, v opačném případě ho budete muset odbavit.

Lufthansa

Pravidlo maximálně dvou dětí ve věku do dvou let na jednoho dospělého platí i v letadlech společnosti Lufthansa. Na klíně smí mít dospělý jenom jedno dítě, má-li s sebou děti dvě, druhé musí mít vlastní sedadlo, kde musí být patřičně připoutáno, nebo usazeno do certifikované autosedačky. Máte-li tři děti ve věku do dvou let, musíte na ně být dva. Spodní věková hranice pro děti na palubě Lufthansy není určena, cestovat můžete i se zcela čerstvým miminkem.

Dítě ve věku do dvou let má právo na přepravu jedno zavazadla o váze maximálně 23 kg a skládacího kočárku.

Naďa Rybárová

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..