LidéMěsta & regiony ČR

Domažlice lákají nejen na Chodské slavnosti

Půlka srpna patří v Domažlicích už přes šedesát let Chodským slavnostem a Vavřinecké pouti. Před letošním 64. ročníkem jsme měli příležitost vyzpovídat domažlického místostarostu pana Stanislava Antoše.

Foto: Lenka Neužilová

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť jsou jistě vrcholem sezony v Domažlicích, ale zřejmě to nebude jediná akce, na kterou se město zaměřuje…

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť jsou opravdu pomyslným vrcholem naší letní sezony. Vždyť je to jedna z největších a nejstarších národopisných slavností u nás, která má návštěvníkům co nabídnout. Letos se na pěti scénách představí více než šest set účinkujících, kteří k nám zamíří z mnoha koutů republiky. Vzhledem k jejímu stému výročí jsme letos nezvali záměrně žádné zahraniční účinkující a hosté si užijí nefalšovaný domácí folklor. I Vavřinecká pouť bude letos výjimečná, protože mše budou celebrovat arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka a plzeňský biskup Tomáš Holub.

Ale program tohoto srpnového víkendu není to jediné, co mohou návštěvníci Domažlic během prázdnin u nás zažít. Kulturní léto ve městě je nabité především hudebními pořady a festivaly, které zahrnují škálu žánrů od vážné hudby přes jazz, swing a rock až po folklor a dávají prostor jak profesionálním hudebníkům, tak amatérům. A stejně jako Chodské slavnosti jsou mnohé z nich zpřístupněny návštěvníkům zdarma.

Mluvíme o létě, jak moc vás trápí turistická sezonnost?

Je pravda, že turisté preferují letní měsíce, ale ani v zimě by se u nás nenudili. Ačkoliv jsme menší město s necelými dvanácti tisíci obyvateli, o jejich kulturní a sportovní vyžití se staráme. Například mezinárodní cyklostezka láká i v podzimních měsících.

Problémem mnoha menších českých měst je nedostatek ubytovacích kapacit. Jak je to v Domažlicích?

Ačkoli jsou ve městě jen dva větší hotely, je lůžková kapacita, s výjimkou právě Chodských slavností, dostatečná. Přesto se snažíme ji dále navyšovat, například nyní pracujeme na rekonstrukci plaveckého bazénu, jehož součástí je ubytovna. Tu změníme v ubytování hotelového typu.

Jste městem nedaleko hranic. Jak vypadá vaše spolupráce s německými sousedy?

Myslím, že mohu spolupráci označit za příkladnou. Naším partnerským městem je Furth im Wald, s nímž nás během Chodských slavností pojí turisty velmi oblíbený historický vlak tažený parní lokomotivou. Rovněž spolupracujeme na vzájemné propagaci našich Chodských slavností a bavorského Skolení draka, které se rovněž koná každoročně v srpnu. Společně se snažíme vystupovat i na některých veletrzích cestovního ruchu, jako je například brněnský Regiontour.

Zkušenosti máte ale i se spoluprací s českými kolegy…

V rámci regionu je to především Svazek obcí Domažlicko, který sdružuje zhruba dvě třetiny obcí bývalého domažlického okresu. I tady se ukazuje, že spojit síly v propagaci se vyplatí. Nově se snažíme rozhýbat myšlenku na spojení českých přemyslovských měst a lákat turisty nejen k nám, ale i do dalších historických měst spojených tímto panovnickým rodem.

Jsou Němci vašimi nejčastějšími zahraničními návštěvníky?

Ano, vedle domácích turistů jsou nejvíce zastoupeni Němci, ale máme návštěvníky z celého světa. Jsme totiž destinací populární především pro výlety, méně pro pobyty.

Nedávno se domažlická radnice pokusila zvýšit prestiž Chodských slavností a Vavřinecké pouti, a usilovala proto o jejich zařazení na seznam nehmotného dědictví UNESCO. S jakým výsledkem?

Bohužel nám bylo oznámeno, že akce takového druhu, jako jsou Chodské slavnosti, nemohou být na seznam zařazeny, a to přesto, že se v nich koncentruje místní unikátní folklor včetně hudby, krojů a gastronomie. Ale nevzdáváme se…

Děkuji za rozhovor.

Lenka Neužilová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button