Dolomity si připomínají 150 let moderního horolezectví

I když hory lidi přitahovaly odjakživa, základy moderního horolezectví byly ale položeny až v druhé polovině 19. století. V Jižním Tyrolsku považují za zlomové léto roku 1869, kdy vídeňský horolezec Paul Grohmann spolu s místními horskými vůdci Franzem Innerkoflerem a Peterem Salcherem zdolali během několika týdnů tři obtížní vrcholy, na které si do té doby netroufli ani ti největší odvážlivci.

Foto: © IDM Südtirol

I z dnešního hlediska šlo o obtížné výstupy na Dreischusterspitze, Sassolungo a Große Zinne, tedy na prostřední a nejvyšší z trojice ikonických skalních zubů Drei Zinnen, které se staly symboly celého pohoří.

Trojice smělých výstupů Paulu Grohmannovi vynesly přezdívku král Dolomit a současně inspirovaly další dobrodruhy z celého světa v hledání dalších, čím dál obtížnějších cest vedoucí na vrcholy zbylých štítů. V roce 1975 Grohmann vytvořil podrobnou mapu pohoří a od dva roky později publikoval knihu Wanderungen in den Dolomiten (Toulky v Dolomitech), které zájem turistů o oblast ještě zvýšily. V Jižním Tyrolsku byl založen alpinský klub, hledaly se nové cesty, stavěly horské chaty a bujel zájem o služby profesionálních průvodců. „Výročí od vzniku moderního horolezectví si letos v létě připomínáme řadou kulturních akcí, které se konají v Sextenu a ve Valgardeně,“ říká Valentine Mattuzzi z Jihotyrolské turistické centrály sídlící v Bolzanu.

Do historie objevování nových výstupů se zapsali i Češi. Bratři Michal a Miroslav Coubalovi v roce 1988 vytvořili cestu Alpská růže na nejvyšší z vrcholů Drei Zinnen a o rok později Cestu na památku Claudio Barbiera. Vzdali tak hold belgickému horolezci, který zde tragicky zahynul v květnu roku 1977. Severní stěna štítu Große Zinne patří dodnes k extrémním výzvám i pro ty nejzdatnější horolezce. Nejvýše laťku posadil Alexander Huber, když v roce 2002 vylezl Grosse Zinne severní stěnou bez jištění. Jeho výkon byl pozoruhodný nejen z hlediska z hlediska obtížnosti, ale i kvůli vlastnostem vápence, který se snadno láme a lehce drolí.

Při příležitosti založení alpinismu Jihotyrolská turistická centrála vytvořila speciální internetovou stránku, která vyčerpávajícím způsobem mapuje Dolomity. Návštěvníci si mohou vybrat, zda si hory projdou pěšky, projedou na kolech nebo dají přednost pestrým aktivitám připraveným pro rodiny s dětmi. Tipy na výlety, ubytovací možnosti, slevy na lanovky i dopravní tipy, to vše je snadno dostupné na adrese www.dolomitisupersummer.it.

© IDM Südtirol

Užitečné odkazy

Facebook: www.facebook.com/jiznityrolsko #JizniTyrolsko, #dolomity

Instagram: www.instagram.com/visitsouthtyrol @visitsouthtyrol #SouthTyrol, #dolomites

Twitter: www.twitter.com/visitsouthtyrol #SouthTyrol

 

Adam Maršál

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..