Dokážou v Karlových Varech bojovat proti nepoctivým podnikatelům?

Zabývat se ve chvíli, kdy je české zdravotnictví na kraji propasti a jen VZP potřebuje 2,5miliardovou půjčku, problematikou nestátních zdravotnických zařízení může působit okrajově, ale názor změníte, jakmile jako my navštívíte Karlovy Vary.

Foto: Hotel Imperial

Foto: Hotel Imperial

Tady už na rozdíl od jiných našich lázní v mnoha zařízeních s českými klienty, za něž pobyt zaplatí pojišťovna, příliš nepočítají. Opatření Rusnokovy vlády o navýšení plateb za státní pojištěnce o 65 korun měsíčně se jich tak dotkne jen minimálně, byť VZP v kondici je i pro ně důležitá. Co je pálí mnohem víc, je nekalá konkurence mezi jednotlivými lázeňskými zařízeními.

V čem přesně spočívá?

„Všechna nestátní zdravotnická zařízení, která poskytují komplexní lázeňskou péči a využívají přírodní zdroje, musejí splnit požadavky ministerstva zdravotnictví, aby získala licenci. Pokud ji mají, jejich produkt je zatížen DPH ve výši 0 %. A to je lákadlo pro mnoho subjektů, které na komplexní lázeňské péči zajímá pouze toto,“ říká ředitel karlovarského hotelu Imperial Jiří Švaříček.

Jiří Švaříček

Jiří Švaříček

„Pokud se totiž berou kritéria podmiňující licenci vážně, je jejich plnění velmi nákladné. Platit je třeba jak za kvalifikovaný lékařský personál s druhou atestací v oboru balneologie v počtu daném počtem lůžek v zařízení, za kvalifikovaný střední zdravotnický personál, za přírodní zdroje, tzn. minerální vodu či léčebné bahno, tak i přípravu všech diet pro kvalitní dietní stravování všech indikací. Na to samozřejmě potřebujete nutričního terapeuta, dietní sestru a profesionálního kuchaře,“ doplňuje Alexander Rebjonok, spolumajitel hotelu Imperial.

Jak se ukazuje, ačkoliv jsou kritéria pro udělení licence přísná, nikdo už dále nekontroluje jejich dodržování. Proto některá zařízení šidí a kritéria rozhodně neplní. Ať už jde o nedostatečný počet lékařů, nebo o nízký odběr léčebné minerální vody, za niž je třeba platit.

A tady se dostáváme k jádru problému. Mnohá zařízení se deklarují jako ta, která poskytují komplexní lázeňskou péči, ale pravda to není. Ve výsledku neplatí ani daně, ani minerální vodu a vše ostatní v předepsaném množství a kvalitě. Podle odhadu je jen v Karlovarském kraji zhruba 70 procent subjektů, které mají jen jednoho smluvního lékaře, nevyužívají přírodních léčebných zdrojů či jinak obcházejí licenční podmínky. Že se to těm poctivým nelíbí, je nasnadě.

Alexander Rebjonok

Alexander Rebjonok

Kde je ale kontrola?

„Svaz léčebných lázní nemá pro kontrolu pravomoci, vše má v rukách stát v podobě odboru lázeňství ministerstva zdravotnictví, který by měl vykonávat kontrolní činnost. V praxi ale například k odebrání licence pro neplnění kritérií nedochází ani ministerstvem, ani živnostenským úřadem,“ kritizuje současný stav Jiří Švaříček.

Místní provozovatelé se proto před časem rozhodli iniciovat vznik zájmového sdružení MEDISPA, které si klade za cíl sdružovat akreditované lázeňské organizace dodržující kvalitu lázeňské léčebné péče. Vzhledem k dobrovolnému členství však toto sdružení zatím nedosáhlo očekávaného vlivu na nepoctivé podnikatele, kteří i nadále poškozují dobré jméno Karlových Varů.

Leccos lze ovlivnit i z pozice zdravotního rady Karlovarského kraje, kterým je vedoucí zdravotního odboru Ing. Alena Šalátová. Stane se náprava stávajícího nevyhovujícího stavu její pracovní prioritou?

  Lenka Neužilová

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..