Nezařazené

Do Západního Maďarska za každého počasí

Aťsi je léto jakkoli rozmarné, kombinace maďarských jezer Hévíz a Balaton dává jistotu, že se každý vykoupe dosytosti. Díky proslulé lázeňské  kultuře, která má tradici dlouhou dvě tisíciletí, ostatně nemůže vodomilec nikde v Maďarsku šlápnout vedle. Od dob Římanů, kteří prameny objevili, dospěla léčebná a rozmazlovací nabídka k dokonalosti. Z 1300 registrovaných termálních zřídel jich v této zemi slouží lázeňské rekreaci asi 300. Způsob, jak ve vodě odpočívat a načerpat síly tělesné i duševní, si tedy najde každý.

Foto: Alena Binterová
Jezero Hévíz. Foto: Alena Binterová

Největším lázeňským městem na světě je Budapešť, která se pyšní více než stovkou činných vřídel a termálních pramenů. Štědrá byla příroda i k dalším maďarským městečkům, takže síť lázeňských budov je velmi hustá. Kdo ovšem zatouží po přírodním koupání, stačí mu z Budapešti popojet dvě hodiny na severozápad do oblasti Zadunají. Nemusí se bát zklamání ani při horším počasí – vykoupe se tam pokaždé. Má totiž na vybranou: v jezeře Hévíz je termální voda, jejíž teplota klesá v zimě jen výjimečně pod 22 stupňů a v létě umí vyšplhat až k 35 stupňům Celsia. Kdo si o prázdninách žádá větší osvěžení, stačí mu, když odtud popojede o šest kilometrů dál k Balatonu. Na rozdíl od relaxačního Hévízu tam spousta lodí, rybářů, sportu a zábavy všeho druhu vytváří atmosféru dovolené jako u moře. Kombinace obou jezer je tedy ideální volbou.

Termální jezero Hévíz lidé označují za zázrak. Jeho magii posiluje už první dojem: více než čtyřhektarová vodní plocha s lekníny a elegantní plovárenskou architekturou. V zimě je navíc skrytá v mlžném oparu – okolní lesy vytvářejí pro koupání v Hévízu příjemné mikroklima. Toto největší biologicky aktivní termální jezero na světě napájejí krasové prameny s vysokým obsahem síry, což prospívá hlavně léčbě revmatických obtíží. Velké bohatství leží i na dně, které pokrývá rašelinové bahno s mimořádnými léčivými účinky, bohaté mj. na jód a estrogen. Voda je mírně radioaktivní a velmi čistá – z hloubky 38 metrů vyvěrá vydatný pramen, díky čemuž se pravidelně obměňuje a její léčivé účinky neslábnou. Lidé v této „těžké“ vodě moc neplavou, spíš se vznášejí opásáni kruhy nebo se přidržují dřevěných trámů či kovových konstrukcí. Po 20 minutách koupání je radno vyjít na břeh a odpočinout si. Pro děti do 12 let není pobyt v jezeře vhodný, proto jim slouží zvláštní bazén.

4
Lekníny rostou u břehů i uprostřed jezera. Foto: Hévízi Turisztikai

Unikátní procedurou je takzvaná zátěžová lázeň, což je zvláštní podvodní metoda uvolňující páteř. Pod odborným dohledem se host v bazénu díky speciální konstrukci zavěsí za krk nebo za ramena, voda ho nadlehčuje a dostává různé zátěže na bedra nebo kotníky. Při natažení mají jednotlivé meziobratlové ploténky šanci vrátit se do původní zdravé polohy. Kromě různých druhů rehabilitace skýtá Hévíz také zvláštní estetickou proceduru: pohled na „jezerní růže“, což jsou indické rudé lekníny, které rostou na hladině jezera už od roku 1898. Kvetou od začátku léta až do konce listopadu a staly se symbolem Hévízu. Jsou přísně chráněné, takže je nelze trhat – ale mít je při plavání na dosah a moci k nim dokonce přivonět, to je velká krása.

Blahodárné účinky jezera Hévíz, jehož název znamená v překladu Teplá voda, využívali už Římané – jeho historie ovšem sahá až do pravěku. Lázně zde nechal postavit až v roce 1795 hrabě György Festetics. Nyní má městečko téměř pět tisíc obyvatel a patří k největším a nejznámějším lázeňským střediskům v Maďarsku. Zdobí ho velký park a řada památek, mimo jiné čtyři kostely. Jednou z dominant je kostel Ducha svatého, který do dálky svítí modrou barvou a má výbornou akustiku, takže tam bývají i varhanní koncerty.

Cestou rovně dolů lze dojít na tržiště, které široko daleko proslavily Hévízské farmářské trhy. V úterý, ve čtvrtek a v sobotu ráno zaplní prostor za velkým parkovištěm prodejci všeho možného – převažují potraviny včetně delikátních klobás, sýrů a koření, ale nechybí ani trh se starožitnostmi a stánky s tradičním dárkovým zbožím včetně modrotisku.

Západ slunce obarví vinohrady a zahájí čas hodování. Foto: Alena Binterová
Západ slunce obarví vinohrady a zahájí čas hodování. Foto: Alena Binterová

Později odpoledne začne ožívat čtvrť Egregy rozložená na kopci mezi vinicemi. Je to známá gastronomická oblast s vinnými sklípky a hospůdkami, jež nabízejí výborné místní víno a krajové speciality. Je odtud krásný výhled, který občas ozdobí let horkovzdušného balónu. Na protějším vrchu stojí rozhledna a celá krajina je protkaná hustou sítí cyklostezek.

Cyklostezky vedou až k Balatonu, který je od Hevízu vzdálený šest kilometrů. Cestou se hodí navštívit známé městečko Keszthely se zámkem, který je třetím nejrozsáhlejším v zemi. Honosné barokní sídlo rozšířil v 19. století hrabě Tasziló Festetic: aby patřičně uctil svoji urozenou manželku, zdvojnásobil plochu zámku na 101 pokojů. Nejvzácnější částí je rozsáhlá knihovna Helikon s rukopisy starými i půl tisíciletí.

Zámek v Keszthely. Foto: Alena Binterová
Zámek v Keszthely. Foto: Alena Binterová

Rušné městečko Keszthely je významným centrem na březích Balatonu. Toto jezero, které je s délkou 77 a šířkou osm kilometrů největším ve střední Evropě, není nutné tuzemským turistům představovat. V uplynulých desetiletích pro Čechy představovalo jednu z mála možností, jak zažít iluzi dovolené u moře. Třebaže sladkovodního…

Při koupání v Balatonu je třeba počítat s tím, že zatímco na severním břehu se jezero rychle svažuje do hloubky, jižní pobřeží je dlouho mělké. Kromě rybolovu, sportu a další zábavy je velkým zážitkem návštěva území Malého Balatonu, což je přísně chráněná krajinná oblast, která je přístupná jen zčásti. Hnízdí tam tisíce ptáků a velkou atrakcí je buvolí rezervace.

Studijní cesta do Západního Maďarska, kterou zorganizovala Maďarská turistika, a. s., naservírovala ohromné množství pestrých barev, chutí, vůní a dojmů. Naštěstí je to ten z maďarských regionů, který leží České republice geograficky nejblíž, takže návrat do vodního ráje není nutné odkládat.

 

Alena Binterová

 

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button