Do Západního Maďarska za každého počasí

Aťsi je léto jakkoli rozmarné, kombinace maďarských jezer Hévíz a Balaton dává jistotu, že se každý vykoupe dosytosti. Díky proslulé lázeňské  kultuře, která má tradici dlouhou dvě tisíciletí, ostatně nemůže vodomilec nikde v Maďarsku šlápnout vedle. Od dob Římanů, kteří prameny objevili, dospěla léčebná a rozmazlovací nabídka k dokonalosti. Z 1300 registrovaných termálních zřídel jich v této zemi slouží lázeňské rekreaci asi 300. Způsob, jak ve vodě odpočívat a načerpat síly tělesné i duševní, si tedy najde každý.

Foto: Alena Binterová

Jezero Hévíz. Foto: Alena Binterová

Největším lázeňským městem na světě je Budapešť, která se pyšní více než stovkou činných vřídel a termálních pramenů. Štědrá byla příroda i k dalším maďarským městečkům, takže síť lázeňských budov je velmi hustá. Kdo ovšem zatouží po přírodním koupání, stačí mu z Budapešti popojet dvě hodiny na severozápad do oblasti Zadunají. Nemusí se bát zklamání ani při horším počasí – vykoupe se tam pokaždé. Má totiž na vybranou: v jezeře Hévíz je termální voda, jejíž teplota klesá v zimě jen výjimečně pod 22 stupňů a v létě umí vyšplhat až k 35 stupňům Celsia. Kdo si o prázdninách žádá větší osvěžení, stačí mu, když odtud popojede o šest kilometrů dál k Balatonu. Na rozdíl od relaxačního Hévízu tam spousta lodí, rybářů, sportu a zábavy všeho druhu vytváří atmosféru dovolené jako u moře. Kombinace obou jezer je tedy ideální volbou.

Termální jezero Hévíz lidé označují za zázrak. Jeho magii posiluje už první dojem: více než čtyřhektarová vodní plocha s lekníny a elegantní plovárenskou architekturou. V zimě je navíc skrytá v mlžném oparu – okolní lesy vytvářejí pro koupání v Hévízu příjemné mikroklima. Toto největší biologicky aktivní termální jezero na světě napájejí krasové prameny s vysokým obsahem síry, což prospívá hlavně léčbě revmatických obtíží. Velké bohatství leží i na dně, které pokrývá rašelinové bahno s mimořádnými léčivými účinky, bohaté mj. na jód a estrogen. Voda je mírně radioaktivní a velmi čistá – z hloubky 38 metrů vyvěrá vydatný pramen, díky čemuž se pravidelně obměňuje a její léčivé účinky neslábnou. Lidé v této „těžké“ vodě moc neplavou, spíš se vznášejí opásáni kruhy nebo se přidržují dřevěných trámů či kovových konstrukcí. Po 20 minutách koupání je radno vyjít na břeh a odpočinout si. Pro děti do 12 let není pobyt v jezeře vhodný, proto jim slouží zvláštní bazén.

4

Lekníny rostou u břehů i uprostřed jezera. Foto: Hévízi Turisztikai

Unikátní procedurou je takzvaná zátěžová lázeň, což je zvláštní podvodní metoda uvolňující páteř. Pod odborným dohledem se host v bazénu díky speciální konstrukci zavěsí za krk nebo za ramena, voda ho nadlehčuje a dostává různé zátěže na bedra nebo kotníky. Při natažení mají jednotlivé meziobratlové ploténky šanci vrátit se do původní zdravé polohy. Kromě různých druhů rehabilitace skýtá Hévíz také zvláštní estetickou proceduru: pohled na „jezerní růže“, což jsou indické rudé lekníny, které rostou na hladině jezera už od roku 1898. Kvetou od začátku léta až do konce listopadu a staly se symbolem Hévízu. Jsou přísně chráněné, takže je nelze trhat – ale mít je při plavání na dosah a moci k nim dokonce přivonět, to je velká krása.

Blahodárné účinky jezera Hévíz, jehož název znamená v překladu Teplá voda, využívali už Římané – jeho historie ovšem sahá až do pravěku. Lázně zde nechal postavit až v roce 1795 hrabě György Festetics. Nyní má městečko téměř pět tisíc obyvatel a patří k největším a nejznámějším lázeňským střediskům v Maďarsku. Zdobí ho velký park a řada památek, mimo jiné čtyři kostely. Jednou z dominant je kostel Ducha svatého, který do dálky svítí modrou barvou a má výbornou akustiku, takže tam bývají i varhanní koncerty.

Cestou rovně dolů lze dojít na tržiště, které široko daleko proslavily Hévízské farmářské trhy. V úterý, ve čtvrtek a v sobotu ráno zaplní prostor za velkým parkovištěm prodejci všeho možného – převažují potraviny včetně delikátních klobás, sýrů a koření, ale nechybí ani trh se starožitnostmi a stánky s tradičním dárkovým zbožím včetně modrotisku.

Západ slunce obarví vinohrady a zahájí čas hodování. Foto: Alena Binterová

Západ slunce obarví vinohrady a zahájí čas hodování. Foto: Alena Binterová

Později odpoledne začne ožívat čtvrť Egregy rozložená na kopci mezi vinicemi. Je to známá gastronomická oblast s vinnými sklípky a hospůdkami, jež nabízejí výborné místní víno a krajové speciality. Je odtud krásný výhled, který občas ozdobí let horkovzdušného balónu. Na protějším vrchu stojí rozhledna a celá krajina je protkaná hustou sítí cyklostezek.

Cyklostezky vedou až k Balatonu, který je od Hevízu vzdálený šest kilometrů. Cestou se hodí navštívit známé městečko Keszthely se zámkem, který je třetím nejrozsáhlejším v zemi. Honosné barokní sídlo rozšířil v 19. století hrabě Tasziló Festetic: aby patřičně uctil svoji urozenou manželku, zdvojnásobil plochu zámku na 101 pokojů. Nejvzácnější částí je rozsáhlá knihovna Helikon s rukopisy starými i půl tisíciletí.

Zámek v Keszthely. Foto: Alena Binterová

Zámek v Keszthely. Foto: Alena Binterová

Rušné městečko Keszthely je významným centrem na březích Balatonu. Toto jezero, které je s délkou 77 a šířkou osm kilometrů největším ve střední Evropě, není nutné tuzemským turistům představovat. V uplynulých desetiletích pro Čechy představovalo jednu z mála možností, jak zažít iluzi dovolené u moře. Třebaže sladkovodního…

Při koupání v Balatonu je třeba počítat s tím, že zatímco na severním břehu se jezero rychle svažuje do hloubky, jižní pobřeží je dlouho mělké. Kromě rybolovu, sportu a další zábavy je velkým zážitkem návštěva území Malého Balatonu, což je přísně chráněná krajinná oblast, která je přístupná jen zčásti. Hnízdí tam tisíce ptáků a velkou atrakcí je buvolí rezervace.

Studijní cesta do Západního Maďarska, kterou zorganizovala Maďarská turistika, a. s., naservírovala ohromné množství pestrých barev, chutí, vůní a dojmů. Naštěstí je to ten z maďarských regionů, který leží České republice geograficky nejblíž, takže návrat do vodního ráje není nutné odkládat.

 

Alena Binterová

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..