Do Turecka letos přijede až o 6,5 milionů turistů méně

Do Turecka nyní jezdí méně lidí než loni. Jak se však bude během půl roku úbytek hostů vyvíjet a jaké důsledky bude mít pro turecké příjmy z cestovního ruchu?

Istanbul, Foto: tourist board Turecka

Istanbul, Foto: tourist board Turecka

Turecký statistik Erol Karabulut načrtl čtyři možné scénáře vývoje incomingové turistiky v Turecku. V nejlepším případě, píše německý odborný server fvw.de, se počet zahraničních návštěvníků přijíždějících Turecka v roce 2016 sníží „pouze“ o 3,1 milionu a příjmy z cestovního ruchu o 3,2 miliardy eur. Podle druhého, stále ještě optimistického scénáře to bude o 4,2 milionu návštěvníků a 4,3 miliardy eur méně. Dva pesimistické scénáře hovoří o úbytku 5,4 milionu, respektive 6,5 milionu hostů, a hospodářských ztrátách ve výši 5,6 miliardy eur, respektive 6,6 miliardy eur.

V procentuálním vyjádření podle Erola Karabuluta přijede do Turecka letos o 8,7 až 18,1 % méně hostů ne v roce 2015 a příjmy z turistiky se oproti loňsku sníží o 14,2 až 29,3 %.

Chybět budou především hosté z vysokou kupní silou z trhů jako je Rusko, Německo či Skandinávie. Každý chybějící turista podle prognózy znamená snížení příjmů přibližně o 1000 eur.

Karabulut, bývalý hlavní statistik Svazu tureckých středomořských hoteliérů (Aktob) a v současnosti  provozovatel stránky www.turizmdatabank.com, však připouští jistou naději na zmírnění negativního vývoje: „Je možné, že určité zlepšení přinese segment Last Minute. Ztráty by pak mohly v nejlepším případě být o pětinu nižší, než uvádíme v naší prognóze,“ cituje tureckého statistika server www.fvw.de.

 

Autor Petr Bílek (Články)


Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..