CestovkyTOP

Do programu COVID – Podpora cestovního ruchu bylo přijato 1866 žádostí za 456 milionů Kč

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) do programu COVID – Podpora cestovního ruchu přijalo 1866 žádostí za 456 milionů korun, polovinu už resort proplatil, uvedla na twitteru ministryně Klára Dostálová.
 
Foto: MMR ČR
 
 
Příjem žádostí skončil v pátek. Cestovní kanceláře, agentury a průvodci mohli o pomoc v souvislosti s dopady pandemie koronaviru žádat od 11. listopadu. Na dotační titul vláda vyčlenila 500 milionů korun.
 

Pro cestovní kanceláře bylo v programu vyčleněno asi 345 milionů korun. Mohly získat 2,5 procenta z plánovaných tržeb z prodeje zájezdů a z prodeje spojených cestovních služeb na loňský rok. Dotaci mohou použít na provoz a úhradu nároků zákazníků za zájezdy zrušené kvůli pandemii v období od 20. února do 10. října. Pro velké cestovní kanceláře s plánovanými tržbami pro loňský rok přesahujícími půl miliardy korun MMR připravuje program COVID – Cestovní kanceláře II.

Cestovním agenturám mohlo z programu COVID – Podpora cestovního ruchu připadnout přibližně 55 milionů korun. Agentury mohly získat 500 korun na pokrytí ztrát za každý zrušený zájezd či lázeňský pobyt kvůli koronaviru od 20. února do 10. října. Pro agentury, jejichž hlavní činností je příjezdový cestovní ruch, byl připraven druhý typ dotace, a to ve výši paušálu podle příjmů, které agentura měla v roce 2019. Podmínkou je více než 50procentní propad. Agentury nemohly žádat o oba druhy podpory.

Pro průvodce bylo připraveno zhruba 25 milionů korun. Průvodce mohl získat dotaci 50 000 korun, pokud poskytne školskému zařízení minimálně deset vyučovacích hodin výchovně vzdělávacích služeb. Druhou možností je absolvování dalšího vzdělávání či rekvalifikačního kurzu akreditovaným ministerstvem školství do konce příštího roku. Pokud ani jednu podmínku průvodce nesplní, měl nárok na příspěvek 40 000 korun.

Spotřeba cestovního ruchu se za loňský rok kvůli pandemii koronaviru podle posledních analýz společnosti Economic Impact pro agenturu CzechTourism propadne zhruba o 54 procent na 139 miliard korun.

MMR k 1. lednu eviduje 704 cestovních kanceláří, na začátku loňského roku jich fungovalo 856.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button