Data & studie

Do Česka loni přijelo historicky nejvíce turistů – 7,3 milionu

Do České republiky přijelo v roce 2013 celkem 7,3 milionu zahraničních turistů, což představuje meziroční nárůst o dvě procenta a další historický rekord. Podle analýzy Institutu turismu nejvíce rostly příjezdy turistů ze severských zemí a také z Jižní Koreje.

Foto: CzechTourism
Foto: CzechTourism

Data o návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení (HUZ), která v pátek zveřejnil Český statistický úřad, potvrdila předběžný odhad Institutu turismu, který očekával překonání hodnoty 7,2 milionu zahraničních turistů. Té dosáhl příjezdový cestovní ruch minulý rok a byla nejvyšší v historii.

Kromě dlouhodobě rostoucí Číny (+ 12,7 %) zaznamenal Institut turismu výrazný nárůst příjezdů z Jižní Koreje (+ 14,0 %), Finska (+ 18,1 %), Norska (+ 16,0 %), Švédska (+12,8), či Lotyšska a Estonska.

„Od uvedení korejského seriálu Milenci v Praze je Česká republika pro Korejce atraktivní evropskou destinací, spojenou s romantikou, pohádkovostí a fascinující historií,“ uvedl Michal Procházka, ředitel zahraničního zastoupení agentury CzechTourism v Soulu.  O tom, kam jezdí korejské rodiny na dovolenou, rozhodují podle Procházky často ženy a právě ony jsou nejvděčnějšími návštěvnicemi Prahy. Růstu zájmu korejských turistů napomohly také nově otevřené letecké linky ze Soulu do Prahy.

Také v severských zemích se Česká republika v minulosti představila ve filmu. „V roce 2012 agentura CzechTourism podpořila natáčení norské pohádky Cesta k vánoční hvězdě, která se natáčela na Pernštejně. Výsledky na severských trzích nás samozřejmě velmi těší,“ uvedl Rostislav Vondruška, generální ředitel agentury CzechTourism.  Jak Vondruška uvedl již dříve, jednotlivé severské země nepatří z pohledu příjezdů pro ČR k nejvýznamnějším trhům, ale význam regionu jako celku je srovnatelný například s Itálií či Rakouskem.

Rostl také počet příjezdů turistů z Ruska, Polska, Rakouska, Slovenska, Velké Británie, či Irska. Počet turistů z Německa dosáhl v roce 2013 celkem 1,4 milionu a proti předchozímu roku zaznamenal mírný pokles. Počty přenocování zahraničních turistů rostly o 1,07 procentního bodu pomaleji než počty příjezdů, což opět potvrdilo dlouhodobý trend zkracování průměrné doby pobytu. Celkem zahraniční turisté uskutečnili v Česku 20,7 milionu přenocování.

Zdroj: Ing. Markéta Vogelová, ČCCR – CzechTourism

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mohlo by vás zajímat
Close
Back to top button