DopravaTechnologieZprávy

Dny otevřených dveří GSA 2019

Již popáté otevře 8.–9. listopadu Evropská agentura pro globální navigační satelitní systém (GSA) své dveře široké veřejnosti.

Foto: Lenka Neužilová

Stejně jako v předchozích letech se zaregistrovaní zájemci mohou v pražském sídle agentury seznámit s činností GSA i kosmických programů EU Galileo a EGNOS v rámci Dnů otevřených dveří GSA 2019, které se odehrávají během Czech Space Weeku.

V sobotu budou po celý den v různých časech probíhat semináře v češtině a angličtině, na nichž se návštěvníci dozvědí, které „viditelné“ služby závisejí na „neviditelné“ vesmírné infrastruktuře, na kterou si Evropané již zvykli spoléhat. Další prezentace ve zkratce vysvětlí fungování globálních navigačních satelitních systémů (GNSS) a poodkryjí činnost GSA, která díky svému sídlu v Praze přináší české ekonomice každoročně kolem 200 milionů korun.

Účastníci akce budou mít také příležitost stát se pilotem a přistát s použitím systému EGNOS s airbusem A350, vyzkoušet si naživo záchrannou akci v zasněžených Alpách s podporou systému Galileo nebo otestovat, jak lze díky systému EGNOS optimalizovat využití traktorů na polích.

Kompletní program Dní otevřených dveří 2019 najdete zde.

Co je Galileo?

Galileo je evropský globální navigační systém (GNSS), který celosvětově poskytuje vysoce přesné civilní služby. Je navržen tak, aby byl kompatibilní a v případě některých služeb také interoperabilní s jinými mezinárodními satelitními navigačními systémy.

Po svém dokončení bude satelitní systém Galileo sestávat ze souboru 30 satelitů obíhajících Zemi ve vzdálenosti 23 222 km po oběžných drahách orientovaných ve třech odlišných rovinách. Využití standardu se dvěma frekvencemi umožní zvýšit přesnost časového signálu vysílaného systémem Galileo, a určit tak polohu s přesností až na jeden metr. Galileo je kompatibilní se systémem GPS, a rozšíří tak celkový počet navigačních satelitů, dále posune hranice navigačních technologií a zvýší kvalitu i spolehlivost navigačních signálů pro uživatele z celého světa. V současné době je na oběžné dráze rozmístěno 26 satelitů, z nichž 22 již bylo uvedeno do provozu.

Co je EGNOS?

Evropská služba pro pokrytí geostacionární navigací (European Geostationary Navigation Overlay Service – EGNOS) je regionální evropský systém s družicovým rozšířením (SBAS), jehož smyslem je vylepšit fungování globálních navigačních satelitních systémů, jako jsou GPS nebo Galileo. Byl spuštěn s cílem zajistit bezpečnost životně důležitých navigačních služeb v letecké, námořní i pozemní dopravě ve většině Evropy. Systém EGNOS sbírá údaje o přesnosti aktuálního signálu systému GPS (v brzké době systému Galileo) a poskytuje uživatelům korekce nezbytné k získání přesných informací o poloze a zároveň uživatele informuje o momentální spolehlivosti systému. Tyto informace jsou uživatelům předávány pomocí družic systému EGNOS. V současné době využívá systém EGNOS k navádění při přistání více než 350 evropských letišť.

Letiště využívající systém EGNOS: http://flyegnos.gsa.space

Newsroom TTG

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button