GraubündenZprávy

Disentis Sedrun: Putování s lamami, rýžování zlata i rétorománština

 Až se budete procházet po rozkvetlých loukách v Disentis Sedrun, můžete tu zaslechnout rétorománštinu. Region patří mezi místa, kde se doposud mluví rétorománsky – jazyk vycházející z kombinace latiny, kterou mluvili římští vojáci, obchodníci, úředníci, s jazykem původního germánského obyvatelstva. V současnosti v kantonu Graubünden uvedlo 14%  obyvatel, že jejich hlavní jazyk je rétorománština, dalších 68% se hlásí k němčině a 10% k italštině. Nebojte se, anglicky se tu domluvíte také.

Foto: Rhaetische Bahn   By-line: swiss-image.ch/Tibert Keller
Foto: Rhaetische Bahn By-line: swiss-image.ch/Tibert Keller

Pokud máte rádi aktivní dovolenou, měli byste vyzkoušet stezky pro kola i pro pěší, které se táhnou údolím Rýna. V létě si na březích můžete vyzkoušet rýžování zlata. Prý se tu stále dají najít zlaté šupinky. Na vlastní kůži si otestujete svou trpělivost při hledání blyštivých šupin. Kromě exkurzí s rýžováním zlata pořádají různé akce. Více najdete zde.

Když se v Graubündenu ubytujete, získáváte navíc také kartu hosta, na které máte další aktivity v Disentis Sedrun v programu Bailas Vacanzac zdarma: prohlídky výroby sýra, jízdy koňským spřežením, pozorování divoké zvěře, putování s lamami a mnoho dalšího.

Švýcarský Grand Canyon

Pramen Rýna najdete na úpatí Piz Badu vysokého 2344 m n. m.  v chráněné krajinné oblasti jezera Toma (rétorománsky „Lai da Tuma“). Odtud stéká voda přes balvany, přepadává útesy, až se dostává do „Švýcarského Grand Canyonu“, než se dostane do Reichenau.

Tipy s podrobným popisem tras v okolí Rýna najdete zde.

Foto: Switzerland Tourism   By-Line: swiss-image.ch/Christof Sonderegger
Foto: Switzerland Tourism By-Line: swiss-image.ch/Christof Sonderegger

Klášter v Disentisu

Podle nálezů pochází klášter v Disentisu až ze 7. století. Majestátní budova vzbuzuje respekt už z dálky. Dnes tady najdete muzeum rétorománštiny a úctyhodnou knihovnu. A stále funguje tradiční chod kláštera s klášterní školou. Od července do října mají otevřeno pro veřejnost vždy v úterý, čtvrtek a sobotu od 14 do 17 hodin. O Vánocích a Velikonocích navíc otevírají také ve středu.  Dospělí platí vstup 7 CHF, děti do 16 let 3 CHF. Více informací najdete zde.

Switzerland Tourism   By-line: swiss-image.ch/Stephan Engler
Klášter v Disentisu Switzerland Tourism By-line: swiss-image.ch/Stephan Engler

 

 

Destinací měsíce je Graubünden, více článků najdete zde.

lp

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button