Deset nejnavštěvovanějších hradů a zámků 2013

Nejnavštěvovanější památkou byla minulý rok Lednice, následoval ji Český Krumlov a Hluboká nad Vltavou. Celkově zaznamenal Národní památkový ústav v roce 2013 na svých 101 zpřístupněných objektech 4 251 179 návštěvníků. 

Lednice - nejnavštěvovanější zámek v roce 2013. Foto: CzechTourism

Lednice – nejnavštěvovanější zámek v roce 2013. Foto: CzechTourism

Oproti rekordnímu roku 2012 se sice jedná o 2% pokles, který však způsobila i dlouhá zima, studené jaro 2013, červnové povodně i červencové vysoké teploty. Pravé zahájení sezony se zpomalilo. Vylepšil to konec roku včetně Vánoc, kdy zájem dokonce předčil očekávání, jako tomu bylo na Karlštejně, Sychrově, Křivoklátě, Mnichově Hradišti a Buchlově.

U 40 % objektů došlo oproti předchozímu roku k navýšení počtu návštěvníků. Nejnavštěvovanější památkou roku ve správě NPÚ se nově stal zámek Lednice, na který zavítalo 328 303 lidí, tedy o 5 % víc než v návštěvnicky rekordním roce 2012, a skokanem roku se s nárůstem 50 % stal klášter Zlatá Koruna. Třetí nejnavštěvovanější hrad v České republice, Karlštejn (218 tisíc lidí), si udržel návštěvnost jen o málo nižší než v předchozím roce, a reprezentuje tak celkový trend návštěvnosti památek ve správě NPÚ.

Které památky byly úspěšné

Mírný nárůst návštěvnosti zaznamenaly i předloni kralující hrad a zámek Český Krumlov (téměř 2 %) a stabilně třetí díl trojlístku nejobdivovanějších památek ve správě NPÚ, zámek Hluboká (3 %). Nejvýraznější nárůst návštěvnického zájmu zaznamenal klášter Zlatá Koruna (50% nárůst), který k oslavě 750. výročí založení připravil řadu akcí, zámek Hradec nad Moravicí (48 %), kde byla vedle většího množství přehlídek s doprovodným programem a akcí pro děti po pěti letech zpřístupněna galerie, zámek Litomyšl (41 %), v jehož blízkosti byly ukončeny největší práce na revitalizaci zámeckého návrší, došlo k rozšíření zázemí pro návštěvníky a byla prohloubena spolupráce s festivalem Smetanova Litomyšl, a Krásný Dvůr s rozsáhlým krajinářským parkem se zbrusu novým informačním systémem, kde se odehrálo mnoho tradičních slavností, ale i zcela nových akcí, které přilákaly o několik tisíc lidí více než loni (35% nárůst). Složení desítky nejnavštěvovanějších památek zůstalo stejné jako v roce 2012.

„Rok 2013 byl, co se týče klimatických podmínek, rokem extrémním. Přesto jsme v náročném roce překročili plánované výnosy a dosáhli tržeb ze vstupného ve výši 415 milionů korun. Na naše objekty dorazilo čtyři a čtvrt milionu návštěvníků, což považuji za úspěch. Z věcí, co se v uplynulém roce podařily, bych ráda připomněla dokončení dvouleté obnovy užitkové zahrady v Miloticích, ta mi udělala velikou radost,“ uvedla mimo jiné k loňskému roku Naďa Goryczková, generální ředitelka NPÚ.

Deset nejnavštěvovanějších památek v r. 2013

Lednice

328 303

Český Krumlov

321 605

Hluboká nad Vltavou

260 199

Karlštejn

217 717

Konopiště

134 322

Kroměříž

107 604

Křivoklát

102 176

Sychrov

100 100

Bouzov

91 341

Trosky

90 767

 

Skokanem roku klášter Zlatá Koruna

Klášter Zlatá Koruna si v roce 2013 připomněl 750 let od svého založení. Stal se i skokanem roku s 50% nárůstem návštěvníků. Název Zlatá Koruna se používá od 17. století, původně zněl název Svatá (Trnová) Koruna, protože se v klášterních zdech uchovával trn Kristovy koruny. Od r. 1995 je Zlatá Koruna národní kulturní památkou.

Zlatá Koruna . skoskan roku s 50% nárůstem návštěvníků. Foto: CzechTourism

Zlatá Koruna – skoskan roku s 50% nárůstem návštěvníků. Foto: CzechTourism

Památky bez bariér

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska pořádá na toto téma ve dnech 3.–5. dubna konferenci v Písku. Setkání nabídne nejen přednášky, ale i moderované diskuse, semináře, workshopy. Představí i příklady dobré praxe z České republiky a ze zahraničí. Součástí konference bude i výstava dotykových modelů s názvem Praha haptická a v Prácheňském muzeu model relikviáře sv. Maura, který slouží jako praktický nástroj prezentace kulturního dědictví nejen nevidomým, ale například také dětem.

 K financování památek

Kromě programů krajů a měst, grantů nadačních fondů, dotací ministerstev a prostředků z ROPu lze významné finanční prostředky na obnovu památek získat i z veřejných sbírek. Portál Pro památky evidoval v roce 2013 168 aktuálně platných sbírek vyhlášených na záchranu různých objektů. Jednalo se například o sakrální památky, drobnou architekturu, pomníky a památníky, hrady, zámky a také průmyslové dědictví. Veřejné sbírky na obnovu památek portál v loňském roce podpořil projektem MAME VYBRANO, který zahrnuje soutěž veřejných sbírek a konferenci o financování obnovy památek. Třetí ročník konference se uskuteční letos 27. května.

Marta Jedličková

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..