GraubündenZprávy

Davos: Tipy pro rodiny a seniory i Kouzelný vrch, inspirace Thomase Manna

Švýcarský Davos má dvě tváře, kromě adrenalinu pro mladé, tu najdete také pomalejší tempo a mírnější sjezdovky, které budou vyhovovat menším dětem nebo seniorům. Spojit to můžete s návštěvou slavných lázních, které inspirovali Thomase Manna.

Foto: Destination Davos Klosters By-line: swiss-image.ch/Stefan
Foto: Destination Davos Klosters By-line: swiss-image.ch/Stefan

Kouzelný vrch se jmenuje román Thomase Manna, který vypráví o plicních lázních v kopci nad Davosem, kde dodnes stojí majestátní budova sanatoria. Léčebnu založil v 19. století lékař Alexander Sprengler, podle které se jmenuje i nejstarší hokejový turnaj světa. Právě sem díky čistému ovzduší se jezdili léčit nemocní s tuberkulózou. Dnes tu najdete jeden z nejstarších výtahů na světě, kterým přepravovali nemocné pacienty. Některé pokoje mají i původní zařízení, ozdobná kamna, lehátka na balkónech a podobně. Objekt slouží jako hotel Schatzapl, jen z prostoru, kde býval nemocniční stál, nechali vybudovat bazén. A pokud se půjdete podívat do baru, najdete tu na stěnách původní prohlížeče rentgenových snímků (držáky na prosvěcování rentgenových snímků).

Léčebné lázně na Schatzalp Foto: Grubünden Ferien
Léčebné lázně na Schatzalpu Foto: Grubünden Ferien

K hotelu Schatzalp jezdí lanovka, která překonává převýšení 304 metrů (lehce připomíná lanovku na Petřín). Vybudovali ji koncem 19. století. Na vrchu Schatzalp najdete několik mírných sjezdovek s lanovkou – rekreační staromilecký resort, kde se nikam nepospíchá. Také se mu říká Slow Mountain (Pomalá hora). Jen zde neplatí centrální skipas, musíte si zakoupit speciální jízdenku.

Pod centrální skipas Davos-Klosters spadají lanovky na kopcích vypínajících se nad Davosem: Parsenn, Jakobshorn, Rinehorn, Pischa a Madrisa. Právě Rinehorn patří mezi klidnější areály, s menšími parametry tvoří zdejší náhorní plošina mezi oázu horského klidu. Děti, které rádi vystřídají lyžování za jízdu na saních, tu najdou dlouhou sáňkařskou dráhu. Pro rodiny s dětmi se hodí také klidnější sjezdovka napravo u vleku Carjöl na vrchu Jakobshorn. Na mírný svah je dobře vidět z restaurace ležící vedle vleku Bolgen. Rodiče se mohou opalovat na terase a děti se mohou učit své první obloučky v lyžařské školy na Disney sjezdovce. Letos si Jakobshorn připravil novinku – v prosinci otevřou novou lanovku z Davosu na Jschalp.

Sněhový park

S nejmenšími začátečníky vyzkoušejte sněhový park Madrisa. Na čtyřech pojízdných kobercích, trampolínách, skákacím hradu a dalších atrakcích se vaše ratolesti nudit nebudou. Součástí areálu je také dětský klub – miniškolička. Více podrobností najdete zde.

V Davosu mají také speciální restaurace zaměřené na děti. Jejich seznam najdete zde. Pokud se zajímáte také o ubytování, kde vyhoví nárokům nejmenším, podívejte se na jejich seznam zde. Další tipy a rady pro zimní dovolenou s dětmi v Davos Klosters najdete zde.

Celkem 664 km sjezdovek ve výšce 810 až 2844 m n. m. tvoří 23% modrých, 42% červených a 35% černých sjezdovek. V současnosti zasněžují 42 km sjezdovek.

Kam na běžky

Každý den protahují 100 km běžeckých stop, které se táhnou i skrze samotné město, kolem hor a jezer. Najdete tu dráhy pro oba dva styly, včetně 2,5 km dlouhý osvětlený okruh. Všechny trasy jsou zdarma.

Foto: Graubünden Ferien
Foto: Graubünden Ferien

 

Více o zimním Davosu najdete zde.

Destinací měsíce je Graubünden, více článků najdete zde.

lp

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button