Daniela Hradilová: Dlouho jsem o místě „mezi plůtky“ snila

Jednou z nově zařazených kategorií v TTG Czech Travel Awards byl za rok 2017 Nejlepší butikový hotel v České republice. Výsledky hlasování odborníků stanovily jednoznačného vítěze – malý hotel Mezi plůtky. O rozhovor jsme požádali paní Danielu Hradilovou, majitelku a autorku celého projektu.

Foto: archiv

Vystudovala jste Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Co vás od práv přivedlo až k podnikání v pohostinství hotelnictví?
Spíš kdo než co, jako ke spoustě věcí v mém životě – můj muž Petr. Přestože je také z jiného oboru – vystudoval a většinu života se zabýval obchodem s nemovitostmi –, přivedl mě před více než deseti lety k rekonstrukci renesančního zámku Zábřeh, jednoho ze dvou nejstarších míst na území Ostravy. Hledání jeho nového místa na mapě města vyústilo v otevření historického hotelu s pivovarem a restaurantem. A protože jsme znali člověka, kterému jsme mohli obnovené místo svěřit, odvážili jsme se a pustili se do dříve neznámého světa ubytování, gastronomie a péče.

Co bylo dříve, touha mít svůj hotel či penzion, nebo jste se pro něj rozhodla, až když jste objevila vhodný objekt?
Dlouho jsem o místě „mezi plůtky“ snila, o místě „pod toskánským sluncem“. Na všech cestách po Itálii, po španělském venkově nebo i mnohem, mnohem dále mě přitahovaly příběhy lidí, kteří změnili něco ve svém životě, a příběhy domů, které tak změnili. Potkala jsem architekty, hudební producenty, bankéře, návrháře parfémů, designéry, fotografy a jejich partnery, kteří se „v zástěře“ stali znovu šťastnými.

Dům na začátku údolí Podolánek jsme potkali při jedné nic neočekávající procházce a už jsme si ho nechali. Jako předpremiéru dalekých cest nebo místo, kde zkrátka zůstaneme, protože nám tu bude hezky.

O vašem hotýlku Mezi plůtky se často hovoří především mezi architekty a designéry. Co vám bylo inspirací pro spojení skandinávského designu a beskydské tradice?
Ono „kolem“ nemá hranice. Co nás přitahuje, hledáme, nacházíme, co nás přitahuje. Jen další náhoda mě přivedla na sever a odměnou mi dala dotknout se synchronicity přírody, prostoru a čistého designu, který jsem dříve na jihu nepoznala. Jižní vášni ale nebudu o to víc nevěrná… Severský a beskydský sever je jeden. Pocit nebo emoce drsného a hladivého, studeného a hřejivého, uzavřeného a někde daleko hluboko blízkého. Probuzení do čerstvého dne, třeba z dětského snu, je všude stejné. Mezi plůtky chce možná říci, že žádné plůtky nebo hranice či překážky ve skutečnosti nejsou.

Čím návštěvníky svého čtyřpokojového hotelu kromě výjimečných interiérů ještě rozmazlujete?
Rozmazlujeme? Staráme se o ně jako o nejbližší přátele, jako o rodinu, jinak jsme to nechtěli, jinak to neumíme, jinak nás to neuspokojuje. Každý host si tu najde místo nebo úkryt, klid či neklid inspirace, čas pro sebe či pro druhého, mezi plůtky se schová, nebo najde. Přáli jsme si vytvořit pocit, že přijedete na víkend k přátelům, a mnohdy cítíme, že se tak stane. A pak jsou tu domácí snídaně, koupání mezi lekníny, čerstvé květiny a oheň v krbu, přírodní kosmetika, vůně z kuchyně, když se vaří večeře. Každý smysl tu najde své místo.

Nemáte problémy s tím, že se definujete jako hotel pouze pro dospělé, resp. pro hosty nad 12 let?
První dny po otevření ano, ale po chvíli ono „kolem“ začalo respektovat, že věci mohou být jinak, že přání jednoho nemusí být přáním druhého. Rodiče jsou mnohdy rádi za důvod poslat děti na chvíli k babičce a být zas jednou jen jeden pro druhého.

Máte ambici prosadit se více i v cestovním ruchu a adaptovat pro ubytovávání hostů i další objekty?
Není to ambice, ale touha. Nemohu se dočkat dalšího projektu. Ono objevování starého domu, jeho rekonstrukce a proměna v nové místo, je pro mne a mého muže dobrodružstvím, které sotva co překoná. Je to úžasný čas, kdy něco vzniká, a když pak můžete zůstat ještě o chvíli déle a vdechnout místu svou energii, naplnit jej životem, sen se může stát skutečností.

Lenka Neužilová

 

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..