NázoryNovinkyPartnerská sekce

ČUCR žádá přeřazení cestovního ruchu do gesce Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

Česká unie cestovního ruchu (ČUCR) žádá o přeřazení odvětví turismu z gesce Ministerstva pro místní rozvoj ČR do působnosti Ministerstva průmyslu a obchodu ČR (MPO). Navrhované převedení cestovního ruchu pod Ministerstvo kultury ČR považují zástupci resortu, který se v současné době potýká v důsledku pokračující koronavirové pandemie s těžkou ekonomickou krizí, za nelogické, nesystémové a v rozporu se zkušenostmi z posledního roku a půl.

Dopis s apelem unie zaslal její prezident Viliam Sivek předsedům politických stran, které se podílejí na sestavování nové vlády v rámci koalic Spolu a PirSTAN. Výzvu největšího nezávislého a nejsilnějšího profesního sdružení pro koordinaci a prezentaci zájmů podnikatelů v cestovním ruchu, sdružujícího v současné době 16 profesních organizací a bezmála 7800 v nich seskupených subjektů s přibližně 181 tisíci zaměstnanci, obdržel také hejtman Zlínského kraje Radim Holiš coby zástupce Asociace krajů ČR. Přeřazení pod MPO podporuje vedle ČUCR mimo jiné i Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.

„Cestovní ruch je stejným průmyslem jako doprava, stavebnictví, autoprůmysl a další odvětví hospodářství. Proto je dle nás jediným správným postupem přesun celého odvětví z gesce ministerstva pro místní rozvoj pod ministerstvo průmyslu a obchodu, řešící primárně fungování podnikatelského sektoru. Nikoli tedy avizovaný přesun pod ministerstvo kultury, proti čemuž se ohradily profesní asociace a podnikatelé již před volbami do Poslanecké sněmovny,“ napsal politikům Sivek.

Ve výzvě ČUCR Sivek tlumočí názor vrcholných profesních sdružení zastupující podnikatele v cestovním ruchu napříč celou ČR. V sektoru, který před nástupem covidové pandemie vytvářel více než 3 % HDP a pracoval v něm každý 22. Čech. Odvětví, v němž ještě v roce 2019 převyšovala spotřeba ročně 300 miliard korun, z nějž do veřejných rozpočtů plynulo ročně zhruba 125 miliard korun, vytvářel téměř 6% podíl na celkové produkci ČR a zhruba 7% podíl na celkových příjmech státního rozpočtu. Význam oboru zvyšují multiplikační efekty na něj navázaných služeb, které celkové výnosy z cestovního ruchu až zdvojnásobují.

Podle výkonného viceprezidenta ČUCR Jaromíra Poláška sice ČUCR vnímá, že téma cestovního ruchu je multioborové, přesto stávající krize ukázala, že pokud má být tento sektor podpořen, musí být vnímán především jako sektor hospodářství.

„Z tohoto důvodu je přesun pod ministerstvo průmyslu a obchodu samozřejmým a jediným logickým krokem. Má-li sektor cestovního ruchu, v němž v drtivé většině působí soukromé podnikatelské subjekty, fungovat a být řízen efektivně, musí být spravován jinak než kulturní instituce převážně zřizované státem, kraji, městy či obcemi. Tedy opakuji. Nikoli ministerstvem kultury, ale ministerstvem průmyslu a obchodu s vlastním náměstkem a odborem,“ konstatoval Polášek.

Newsroom TTG

Ukázat další

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button