DopravaZprávy

ČSA zařadí do flotily sedm nových airbusů, čtyři A220 a tři A321XLR

České aerolinie se dohodly s výrobcem letadel společností Airbus na dodání čtyř nových letadel Airbus A220-300. Současně ČSA uzavřely smluvní ujednání, na základě kterého bude původní dodávka letadel A320neo nahrazena třemi letouny A321XLR s delším doletem. S novými typy získají ČSA nejmodernější úsporná letadla Airbus nové generace.

Skupina Smartwings jednala s Airbusem o pořízení nových letadel pro ČSA několik měsíců.  První dva letouny Airbus A220 zařadí ČSA do flotily již koncem roku 2020, další A220 obdrží ČSA následně v prvním a druhém čtvrtletí 2021. Dodávky letounů A321XLR s dlouhým doletem jsou naplánovány v roce 2025.

„Letouny Airbus A220 a A321XLR zapadají do naší dlouhodobé strategie na rozvoj destinací a sítě linek.Zařazení letadel do flotily ČSA přinese konkurenční výhodu, zatraktivní nabídku a navýší kapacitu na stávajících linkách.Pevně věřím, že tento krok bude pozitivně oceněn cestujícími, neboť letouny díky zcela novému uspořádání kabiny nabízí nejvyšší možnou úroveň kvality pohodlí ve své třídě i na dlouhých letech,“říká Petr Kudela, předseda představenstva ČSA.

„Toto je skvělá volba pro České aerolinie. Airbus A220 se ukázal jako velice úspěšné letadlo v Evropě s vysokou mírou denní využitelnosti, což svědčí o jeho výjimečné univerzálnosti,“ říká Christian Scherer, obchodní ředitel společnosti Airbus. „Airbus A321XLR má nejdelší dolet z řady A320Family umožňující klientům cestovat pohodlně, přičemž v rámci rozšiřování sítě linek budou ČSA zároveň těžit z výrazně nižší spotřeby paliva.“

Airbus A220 patří k nejmodernějším strojům pro střední tratě. Ve flotile ČSA nahradí v současnosti používané stroje typu ATR, u nichž vyprší leasingové smlouvy. Sedačková kapacita letadel A220-300 bude 149 míst. Letouny A220 mají výrazně nižší spotřebu paliva v porovnání s předchozí kategorií letadla. Letoun představuje také menší zátěž pro životní prostředí a výrazně nižší je i hluková stopa. Novinka – letoun A321XLR je nejnovější letadlo z řady úzkotrupých letadel Airbus s doletem až 8700 km.

Flotilu ČSA nyní tvoří 14 letadel  – šest letadel Airbus A319, pět strojů typu ATR 72, jeden Boeing 737- 800 a jeden velkokapacitní letoun Airbus A330-300 určený pro dálkové lety. Většina linek ČSA je provozována ve spolupráci s mateřskou společností Smartwings letouny z flotily Smartwings Group, jejíž ČSA jsou součástí. Ve spolupráci se svými partnery ČSA nabízejí letecká spojení do desítek destinací v zemích Evropy, Blízkého východu a Asie. ČSA jsou členem globální aliance leteckých společností SkyTeam.

Newsroom TTG

Související články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button