Costas Orphanides: Snad to není uzavřená kapitola

Posledním říjnovým dnem končí několikaleté působení Kyperské organizace cestovního ruchu (CTO) na českém trhu. O pár slov jsme v této souvislosti požádali dlouholetého ředitele pražského zastoupení pana Costase Orphanidese.

Costas Orphanides

Costas Orphanides

Kypr je oblíbenou letní destinací českých turistů, přesto bylo rozhodnuto české zastoupení uzavřít. Jaká byla jeho historie?

Kyperské institucionální působení v oblasti cestovního ruchu se datuje od roku 1999, kdy byla založena česká pobočka CTO, ale již od roku 1985 fungovalo při kyperské ambasádě samostatné obchodní oddělení. Na něm jsem působil jako obchodní rada, když mě v roce 1995 oslovila generální ředitelka CTO s nabídkou rozšířit působnost obchodního oddělení i na cestovní ruch.

Postupný nárůst agendy, která zahrnovala vedle České republiky i Slovensko a Polsko, vedl k otevření samostatné kanceláře, jež měla nejprve své sídlo v prostorách obchodního oddělení velvyslanectví. Mimochodem, tehdy z České republiky cestovalo ročně na Kypr 12–13 tisíc turistů, před ekonomickou krizí jsme se dokázali dostat na čísla i o deset tisíc vyšší. Už samostatná pobočka Kyperské organizace cestovního ruchu pak v Praze několikrát změnila svou adresu, až před třemi lety zakotvila na pražském Václavském náměstí.

Odkdy jste s CTO spojen Vy?

Nejprve jsem byl jako obchodní rada nadřízeným CTO, ale po vstupu Kypru do Evropské unie bylo rozhodnuto obchodní mise uzavřít a já jsem v roce 2006 nastoupil jako ředitel pražského zastoupení CTO.

Je rozhodnutí o uzavření pražské pobočky CTO pouze důsledkem ekonomické situace na Kypru?

Samozřejmě, že v důsledku celosvětové krize, která s určitým zpožděním dolehla i na Kypr, se kyperská vláda uchyluje k úsporným opatřením. V letošním roce uzavře kanceláře CTO nejen v Praze, ale i ve Vídni, Budapešti, Bruselu, Soluni, Dublinu a New Yorku. Kromě ekonomických důvodů se ale do těchto opatření promítají i důvody politické, které dokázaly zastínit i nesporný fakt, že cestovní ruch je na Kypru jediným sektorem, který funguje a je zemi přínosem. Kyperští politici, stejně jako politici kdekoli jinde na světě volí nejjednodušší způsob, jak ušetřit. Někde něco zruší, aniž by pátrali po následcích takových kroků. V našem případě to postupovalo několik let snižováním rozpočtu o polovinu, na propagaci země dokonce o 80 procent, až to vyústilo v rozhodnutí kancelář uzavřít.

Co bude následovat a na koho se mají obracet cestovní kanceláře, s kterými jste na českém trhu spolupracovali?

Současná situace je nešťastná i proto, že nezávisle na rozhodnutí uzavřít pražskou kancelář CTO byla již na konci července zrušena ambasáda Kyperské republiky v Praze. Tím se zpřetrhají dlouholeté oficiální vazby na českém území a veškerá komunikace bude probíhat na dálku. S tím mám ještě z dob působení na obchodním oddělení bohaté, ale negativní zkušenosti. Poté, co bylo oddělení zrušeno, se obchodní spolupráce utlumovala natolik, že se dnes blíží nule, byť v devadesátých letech jste patřili např. v dovozu citrusových plodů z Kypru na třetí místo mezi evropskými odběrateli.

Uzavřením kanceláře se utlumí i skvělé osobní vazby mezi námi a českými cestovními kancelářemi, které vždy fungovaly na nadstandardní úrovni a na bázi vzájemné důvěry. Uvidíme, jak bude spolupráce bez osobního kontaktu probíhat.

Je tedy rozhodnutí uzavřít pražskou kancelář definitivní?

Vzhledem k tomu, že na Kypru je mnoho lidí, kteří s tím nesouhlasí, věřím, že v budoucnu se to může změnit. Třeba se časem zjistí, že to byl chybný krok, a dojde ke znovuotevření zastoupení, jako to udělali např. Portugalci. Teď je to ale záležitost neodvratná, protože politici vidí jen čísla. Ta říkají, že Češi tvoří jedno procento příjezdů na Kypr, a to žádného politika nepřesvědčí.

A kam budou směřovat Vaše kroky, máte už nějaké konkrétní plány?

Určitě zůstanu v Čechách, už kvůli rodině, kterou tu mám. Mám letité zkušenosti v oblasti obchodu a cestovního ruchu, tak ještě nechci odejít do penze. Zatím zvažuji nabídky, které jsem dostal, ale definitivně jsem se ještě nerozhodl.

Děkuji za rozhovor a do budoucna držím palce.

  Lenka Neužilová

 

Enter the text or HTML code here

komentáře 3

  1. jan rathousky says:

    Ústupu Kypru z České republiky je velká škoda, ale všechno asi začalo zrušením přímého leteckého spojení.

  2. Krytinářová says:

    Souhlasím s Vámi. Předminulý rok jsme letěly na Kypr mimo sezónu a dva přestupy nás odrovnaly. Po cestě tam jsme přestupovaly ve Frankfurtu a v Athénách. Po cestě nazpátek pak Athény a Mnichov. Nemluvě o strachu, že se kufry někde po cestě ztratí….

  3. honza D. says:

    S překvapením jsem jsem v TTG dočetl, že bylo zrušeno kyperské velvyslanectví. To cestovnímu ruchu v obou směrech asi moc neprospěje…

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..