Co znamená monzun v Asii: Romantika nebo reklamní tah?

Láska v čase monzunů se slaví na rýžových políčkách a nejlépe se léčí ajurvédou!

Foto: Nabin Baral

Foto: Nabin Baral

Slovo monzun bubnuje v uších jako kapky deště, lijí se monotónně čúrkem z oblohy, zbarvují tropickou krajinu do sytě zelených odstínů a přerušují je jenom oranžovohnědé potoky zaplavující rýžová políčka a ulice. Zablácené děti si hrají v kalužích, pestrobarevně deštníky o sebe narážejí při chůzi na ulici, prádlo neschne, a když ulice na chvíli zalije slunce, tak se vzduch nasytí ještě větší vlhkostí.

Evropan si tedy takhle nepředstavuje ideální dovolenou v době letních měsíců, ale přesto slogany turistických úřadů v jižní Asii mluví o „Monzunovém potěšeni“ o „Romantice v čase monzunů“. Je tomu tak, nebo je to jen reklamní tah na zvýšení návštěvnosti?

Láska v čase monzunů

Chcete-li se spolu s Keralským turistickým úřadem virtuálně naladit na monzun v jižní Indii, tak si zadejte stránku when-it-rains. com a hravost monzunu jsi můžete otestovat i na své webové kameře. Přivítá vás zamilovaný pár stojící v dešti na lodi a slogan vás varuje, že když prší, tak každá jiskra se přemění na plamen. Svatební cesty v době monzunů jsou hitem v celé jižní Asii. Pokud jste viděli alespoň jeden bollywoodský film, tak je vám jasné, že milenci musejí nejdříve pořádně zmoknout a pak se vydat na dlouhou plavbu po kanálech řek jako Márquezovi milenci v románu Láska v čase cholery.

Monzunová ajurvédická terapie

Monzun však kromě lásky má i svou odvrácenou tvář. Tropické teploty, déšť a vlhkost jsou zátěží pro organismus a vyvolávají různá onemocnění, jejichž projevy se podle ajurvédy, nejstaršího léčebného systému, nejlépe léčí v tomto období, protože monzunové deště smývají prach, očišťují a ochlazují atmosféru, otevírají póry na těle a tělo lépe vstřebává léčivé oleje a jiné masážní a terapeutické procedury.

V čase monzunů se také nejlépe daří léčivým rostlinám a bylinkám, z nichž se dle prastarých technik vyrábějí masážní oleje, které zlepšují krevní oběh, snižují stres a odbourávají toxiny. Masáže a procedury doplňuje vegetariánská ajurvédická dieta, která napomáhá očistě organismu a posiluje imunitu (www.homeofayurveda.org).

Poznávání v době monzunů

Pokud jste však aktivnější a nevadí vám trocha deště při cestování v příjemném tropickému klimatu, tak doporučujeme poznávání s vůní kokosu, karí a ajurvédických olejů. „Coconut Holiday“ je úspěšný monzunový program indické hotelové sítě CGH Earth (www.cghearth.com) zahrnující nejznámější místa v Kerale – město Cochin, národní park Periayar, vodní kanály v Kumarakom a pobyt u moře v Marari. V každém hotelu vás čeká hodina vaření místního karí, jóga a ajurvédická masáž. V některých oblastech jsou i zajímavé triky, jak se vyhnout monzunu. Například na Srí Lance v době monzunů na západním pobřeží je období sucha na východním pobřeží, takže pokud vás v hlavním městě Kolombu přivítá déšť, tak se určitě osušíte v Trincomalee a na tomto malém ostrově zažijete najednou déšť i slunce.

Monzunové zablácené oslavy

Posledních pět let poutá pozornost médií unikátní monzunový karneval a festival „Splash“ (12.–14. července 2013) ve Waynade, severní části indického státu Kerala. Karneval doplňuje zápasení v blátě, soutěž v pěstování rýžových sazenic na terasových políčkách, šplhání po kluzké palmě, chytání krabů a mnoho dalších zábavných disciplín inspirovaných lokálními zemědělskými monzunovými technikami (www.wayanadsplash.com).Podobná oslava deště a rýže se koná i v Nepálu, nedaleko Káthmandú v městečku Lalitpur. Letos 29. června organizátor Social Tours garantuje nezapomenutelný zážitek se sloganem „Věci už nemohou být lokálnější – hrajte si v blátě, zmokněte, poznejte domácí a hlavně nezapomeňte s sebou vzít i děti“ (www.socialtours.blogspot.in).

Monzunová charita

Ve jménu hesla „Žádné dítě se nenarodilo, aby umřelo“ se každý rok třetí sobotu v červenci cyklisté z Nepálu a mnoho zahraničních hostů vydávají na 50kilometrovou fundrisingovou cyklotrasu kolem hlavního města Káthmandú. V roce 2011 jich bylo pouze 35, ale loni přes 300. Účastníci přispívají na místní školy a sirotčince. Loni se vybral skoro milion rupií (www.kathmandukora.eventbrite.com).

Monzunový byznys

Již zmíněný monzunový karneval a festival Splash ve Waynade má ještě jednu raritu, posvěcenou přímo premiérem Keraly – Business To Business (B2B) program. Pozváno je přes 400 touroperátorů z celé Asie, aby prezentovali své monzunové nabídky a navštívili ubytovací kapacity v této lokalitě.

Tak co vy na to? Stále vám připadá monzunové období nezajímavé na poznávání Asie?

Zuzana Zwiebel

Enter the text or HTML code here

Komentovat

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..